ZDRAVIE: Lekári chcú zoznam spoplatňovaných výkonov

Bratislava 11. decembra (TASR) – Na Slovensku by mal vzniknúť presný zoznam výkonov, za ktoré by si mohol lekár vypýtať od pacienta doplatok. Presadzuje to Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR, ktorej prekáža chaotickosť súčasného systému priamych úhrad. Nie každý lekár si totiž v súčasnosti nárokuje na doplatok pri výkonoch, ktoré mu zdravotná poisťovňa nehradí, hoci má na to právo. Rozdielne sú aj ceny za tieto výkony.
„Máme ambíciu vypracovať zoznam, kedy lekár môže spoplatniť určité výkony, ktoré mu nehradí ani zdravotná poisťovňa ani iný subjekt. A chceme mať jasno aj v tom, čo sa týka cenotvorby, pretože v súčasnosti sa pacienti často sťažujú, že ceny sú nejednotné a existujú niekoľkonásobné rozdiely,“ vysvetlil prezident ASL SR Ladislav Pásztor. Tento názor chce presadzovať aj v rámci pracovnej skupiny o poplatkoch a doplatkoch, ktorá sa zaoberá zmenami v rámci pripravovaného unitárneho systému verejného zdravotného poistenia.
Asociácia pritom zdôrazňuje, že vyberanie takýchto poplatkov by bolo naďalej dobrovoľné, teda na rozhodnutí konkrétneho lekára. Viditeľný zoznam spoplatnených výkonov a ich cien by však prispel k odstráneniu zbytočných konfliktov medzi lekárom a pacientom. Pásztor pritom poukazuje na viacero úkonov, ktoré v súčasnosti nie sú finančné kryté. Lekár má napríklad právo vypýtať si doplatok v niektorých prípadov pri odbere krvi, ale aj za administratívne výkony, ako je napríklad opakované vystavenie receptu bez vyšetrenia pacienta.
Cieľom asociácie je, aby takýto zoznam vznikol najneskôr do apríla 2013 a podľa Pásztora podobnú ambíciu má aj ministerstvo zdravotníctva. „My sme s ministerkou Zuzanou Zvolenskou (nominantka Smeru-SD) veľmi aktívne preberali túto problematiku na našom valnom zhromaždení a ministerka súhlasí s týmto zámerom,“ doplnil prezident ASL SR. Zmena by podľa neho nemala mať negatívne dosahy na pacienta a pokiaľ bude zhoda, stanovené ceny by mali byť „ľudové“.

Pridaj komentár