Bratislava 12. septembra (TASR) – Generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky namiesto konkrétneho názvu lieku, má oporu aj v radoch lekárov združených vo Fóre nezávislých názorov (FNN). „Ak lekár predpisuje konkrétny liek, tak je tu nespočetné množstvo zástupcov firiem, ktoré chodia lekárov presviedčať, že práve ich liek je nevyhnutný a on zabráni prechodu napríklad z ekzému do astmy, hoci žiadna štúdia to nedokázala,“ povedal alergológ a imunológ Stanislav Janota z FNN. O zákone o liekoch, ktorý túto zmenu prináša, by mali v utorok 13. septembra rozhodovať poslanci na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR.
Súčasnosť podľa FNN nie je dobrá pre pacienta, zdravotníctvo ani pre lekárov a nemocnice. Fórum očakáva, že ministerstvo zdravotníctva splní vyhlásenia, že úspora z plánovaných opatrení vo výške asi 200 miliónov eur sa premietne najmä do zlepšenia ich podmienok. „Generická preskripcia oslabí tlak farmafiriem na lekárov. Lekárnik a pacient budú mať možnosť do celého procesu zasiahnuť. Rovnakú látku totiž môže lekár pacientovi predpísať v lacnejšom lieku. Nielenže to ušetrí prostriedky pacienta, ale najmä ubudnú nežiaduce účinky zo zbytočnej liečby,“ dodal Janota.
„Naším cieľom nie je bojovať proti farmafirmám. Dobre si uvedomujeme význam farmaceutického priemyslu pre vývoj medicíny,“ uviedol ďalší člen fóra a bývalý šéf banskobystrickej detskej nemocnice Ladislav Laho. Poukázal na to, že cieľom kampane fóra Menej liekov, ktorá sa realizuje vďaka finančnej podpore súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, je skôr vytvoriť protiváhu obchodným snahám predajcov liekov o čo najvyššiu spotrebu. „Lekári by si mali uvedomiť, že oveľa viac strácajú, než získavajú, pretože indukovaná preskripcia je najväčšia diera v Titanicu zdravotníctva,“ upozornil.