ZDRAVIE: ANS odporúča napriek pozastaveniu zákona neznižovať platy sestier

Martin 19. júla (TASR) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) odporúča svojim členským nemocniciam, aby napriek tomu, že Ústavný súd SR pozastavil platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier, neznižovali platy na predchádzajúcu úroveň. Na tlačovej konferencii po dnešnom zasadnutí Rady ANS v Martine to uviedol jej prezident Marián Petko.
„Na základe krátkeho prieskumu, ktorý sme vykonali v posledných dňoch, môžeme konštatovať, že drvivá väčšina nemocníc, ktoré sú združené v ANS, od 1. apríla zvýšila platy sestrám. Samozrejme, úroveň zvýšenia závisela od reálnych finančných možností,“ skonštatoval Petko s tým, že sa nepotvrdili informácie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, že v mnohých nemocniciach došlo k zníženiu ich platov.
Zároveň vysvetlil, prečo ANS odporúča nemocniciam napriek pozastaveniu platnosti spomínaného zákona neznižovať platy sestrám na úroveň spred 1. apríla. „Vedie nás k tomu verejný prísľub, ktorý sme dali ministerke zdravotníctva, rokovania so zdravotnými poisťovňami a následné uvoľnenie finančnej rezervy zo štátneho rozpočtu pre druhý polrok. Odporúčame, aby naše nemocnice tieto prostriedky použili na úpravu platov,“ prízvukoval prezident ANS.
„Nehovorili sme, že nesúhlasíme s navýšením miezd, ale od novembra 2011 hovoríme, že nielen zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier, no aj zákon, ktorý sa týka lekárov, sú nesystémové opatrenia a sú v rozpore s ústavou. Dlhodobo navrhujeme prijať buď jeden spoločný zákon pre všetkých pracovníkov v zdravotníctve, alebo riešenie nechať na odvetvovú tripartitu na úrovni rezortného ministerstva, vyššie kolektívne zmluvy a kolektívne zmluvy v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach,“ vysvetlil.
O tejto problematike treba podľa neho v prvom rade diskutovať. ANS očakáva od ministerky zdravotníctva zvolanie okrúhleho stola, za ktorým budú všetky dotknuté strany spoločne hľadať riešenia. „Naše zdravotníctvo potrebuje po takmer roku obrovského napätia konečne pokoj a najmä pacienti si potrebujú oddýchnuť od neustáleho stresu, či o nich bude postarané alebo nie. Preto vyzývame na konštruktívny dialóg, ale nesmie byť o neustálych nátlakových akciách,“ dodal Petko.

Pridaj komentár