Zdravá pečeň? Pozor na nesprávne užívanie liekov

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Najdôležitejší orgán v tele, napriek tomu naň často zabúdame. Zúčastňuje sa mnohých dôležitých procesov a našu pozornosť si pýta iba zriedka. Reč je o dobre známej pečeni. Napriek tomu, že je to orgán, ktorý naozaj veľa vydrží, môžete mu ľahko uškodiť aj klasickými tabletkami proti bolesti. Viete, aké lieky majú vplyv na zdravie pečene? Na čo by ste si mali dať pozor, aby ste si zachovali zdravú pečeň?

Prečo je pečeň nevyhnutným orgánom?
Aké lieky majú vplyv na zdravie pečene?
Môže nesprávna kombinácia liekov poškodiť pečeň?
Aké sú príznaky poškodenej pečene?
Ako si viete udržať zdravú pečeň?

Dôležitý orgán menom pečeň

Pečeň je orgán, ktorého prítomnosť si často neuvedomujeme. Pracuje skôr „v pozadí“. Napriek tomu patrí medzi najdôležitejšie orgány v tele, bez ktorých nedokážeme žiť. Prečo je tomu tak? Medzi hlavné funkcie pečene patrí prečisťovanie krvi prichádzajúcej zo žalúdka a čreva. Sprostredkuje rôzne reakcie, vďaka ktorým zbavuje krv toxínov či odbúrava liečivá na využiteľnejšie alebo ľahšie vylučované formy. Zabezpečuje, aby v tele prúdila čistá krv bez zbytočných škodlivých látok, ktoré by mohli poškodzovať jednotlivé orgány.

Medzi jej ďalšie funkcie patria udržiavanie vnútornej rovnováhy tela, premieňanie metabolitov, ako sú tuky, sacharidy, bielkoviny. Slúži ako zásobáreň energie a má ešte mnoho ďalších úloh.

Pozor pri voľnopredajných liekoch

Neraz prítomnosť pečene v našom tele ostáva nepovšimnutá až do momentu, kým nám telo nezačne signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Pečeň v našom tele znesie veľa, tiež má však svoje hranice. Jedným z faktorov, ktoré úzko súvisia so zdravím pečene, sú lieky. Napriek tomu, že pečeň hrá dôležitú úlohu pri metabolizme rôznych liečiv, aj táto minca má dve strany. Nesprávnym dávkovaním alebo zlou kombináciou liekov viete svojej pečeni aj uškodiť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na prvý pohľad neškodný paracetamol

Jedným z najviac skloňovaným liečiv v súvislosti so zdravím pečene je dobre známy paracetamol. Liek, po ktorom väčšina z vás siahne, ak vás raz za čas potrápi bolesť alebo horúčka. Napriek tomu, že sa paracetamol považuje za najbezpečnejšie analgetikum, aj preň platia isté pravidlá. Pri každom lieku platí, že by ste nemali presiahnuť maximálne odporúčané dávkovanie, pri paracetamole to však platí dvojnásobne.

Prečo je na prvý pohľad bezpečný paracetamol škodlivý pre telo? Môže za to toxický metabolit, na ktorý sa paracetamol v pečeni premieňa. Pri bežnom odporúčanom dávkovaní si telo dokáže s týmto metabolitom ľahko poradiť. Problém nastáva, keď to s tabletkami s obsahom paracetamolu preženiete. Obzvlášť opatrní by ste mali byť pri kombinácii tabletiek s obsahom paracetamolu s rôznymi horúcimi nápojmi, ktoré už majú v sebe obsiahnutý paracetamol. Ľahko tak viete prekročiť maximálne dávkovanie 4 g/deň.

Napriek tomu, že paracetamol dokáže narobiť v tele riadnu šarapatu, pri dodržaní odporúčaného dávkovania stále patrí medzi najbezpečnejšie analgetiká. Preto sa nemáte čoho obávať a pokojne si pri bolesti dajte tabletku paracetamolu bez výčitiek, že tým telu uškodíte.

Ako to je s inými liekmi a zdravím pečene?

Okrem paracetamolu je široká škála liekov, ktoré vplývajú na zdravie pečene. Je to aj z dôvodu, že pečeň zohráva dôležitú úlohu práve v ich metabolizme. Medzi také lieky patria napríklad antibiotiká alebo nesteroidné antiflogistiká ako ibuprofén a diklofenak. Všetko závisí od samotného dávkovania, zdravia pečene alebo iných pridružených ochorení.

Pozor na kombinácie!

Častým problémom je nesprávna kombinácia liekov. Kým pri liekoch, ktoré vám predpisuje lekársky personál, máte odborný dohľad, aby ste sa vyhli nesprávnej kombinácii liekov, pri voľnopredajných doplnkoch je situácia iná. Sú to doplnky, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Napriek tomu ich treba voliť s opatrnosťou. Pri nesprávnej kombinácii si totiž viete ľahko uškodiť napriek tomu, že sú to „len“ doplnky. Pri výbere výživového doplnku neváhajte a poraďte sa s personálom lekárne, ktorý vám s týmto problémom pomôže. Docielite tak benefit, ktorý očakávate.

Pripomínali vám niekedy v lekárni, že nie je vhodné kombinovať alkohol s antibiotikami či paracetamolom? Nebolo to náhodou. Vašej pečeni tieto kombinácie rozhodne neprospievajú.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Varovné signály, že niečo nie je poriadku

To, že sa s vašou pečeňou niečo deje, telo signalizuje rôznymi signálmi. V miernych prípadoch sú najčastejším signálom zvýšené pečeňové enzýmy, AST a ALT. Pri vážnejších poškodeniach pečene sa objavujú príznaky ako žlté očné bielko alebo sivá pokožka. Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžu signalizovať, že niečo nie je v poriadku, patria:

  • slabosť,
  • bolesť chrbta,
  • tmavo sfarbená stolica a moč,
  • nevoľnosť,
  • svrbivá pokožka.

Ako si udržať zdravú pečeň?

Najdôležitejším krokom je, aby ste dodržiavali odporúčané dávkovanie pri liekoch a neprekračovali maximálnu dennú dávku. Pri výbere výživového doplnku neváhajte a poraďte sa s odborníkmi/odborníčkami v zdravotníckych zariadeniach či lekárňach, aby ste predišli zbytočným rizikám spojeným s ich užívaním.

Zdroje:

Medications and the Liver

https://www.medicalnewstoday.com/articles/what-drugs-cause-liver-damage

Pridaj komentár