(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Onychokryptóza (z gréckych slov „onyx“ – „necht“ a „kryptos“ – „skrytý“), ľudovo zarastený necht, sa vyskytuje rovnako mužov aj žien. Hovoríme o ňom hovoríme vtedy, ak okraj nechtu zarastie do kožného valu.
Zarastený necht nemusí byť len kozmetickým problémom. S liečbou môžete začať aj doma, ale sú situácie, ktoré vyžadujú lekárske ošetrenie.
Komu najskôr zarastie necht?
Najčastejšie zarastajú nechty ľuďom, ktorým sa nadmerne potia nohy. Napríklad tínedžeri nosia nevhodné topánky iba preto, že sa im páčia. Tu veľakrát nepomôže ani rodičovský dohovor, všakže?
Riziko zarastania nechtov stúpa s vekom, pretože s pribúdajúcimi rokmi sa nechty stenšujú. Ohrozenou skupinou sú aj diabetici a pacienti, ktorí majú kvôli nejakej chorobe nedostatočne prekrvené nohy.
Najčastejšia príčina – nesprávne strihanie nechtov
Najskôr nám nechty zarastú, ak si ich nesprávne striháme. Nechty na nohách si vždy striháme dorovna. Ak sa pokúšame vytvoriť oblúčik, hrozí nám zarastenie nechtu do kožného valu.
Ďalšie stavy a situácie, pri ktorých hrozí zarastenie nechtu:
- nepravidelné, pokrivené nechty,
- poškodenie nechtu – po úraze, alebo pri opakovanom kopaní do lopty (futbalisti),
- topánky alebo ponožky tlačia na prsty, sťahujú ich a deformujú,
- nesprávna hygiena chodidiel – nedokonalé umývanie a zlé vysušenie,
- zlé držanie tela,
- genetická predispozícia.
Športovci a baletní umelci
Akákoľvek opakovaná činnosť, ktorá vytvára tlak na prsty na nohách, zvyšuje riziko zarastenia nechtu. Zo športovcov sa s tým stretávajú najmä futbalisti a kickboxeri, ale aj baletní umelci vedia, čo je to zarastený necht.
Príznaky zarasteného nechtu
Najprv si nemusíte nič všimnúť, len pri strihaní nechtov zistíte, že vám zarastajú do kože. Keď sa pravidelne venujete pedikúre, môžete tento problém vyriešiť aj sami.
Horšie je, ak už cítite bolesť. Pokiaľ je koža vedľa nechtu citlivá, opuchnutá alebo stvrdnutá, pri zatlačení obvykle bolí. Okolo nechtu sa môže vytvoriť tekutina.
Príznaky infekcie
Nepríjemné je, keď sa do postihnutého prsta dostane infekcia. Spoznáte to podľa červenej opuchnutej kože, hnisu, krvácania a bolesti. V tejto situácii už vyhľadajte lekára a neliečte sa radami z internetu.
Čo urobí lekár?
Lekár vykoná prehliadku vášho prsta, prípadne urobí aj testy. Ak zistí infekciu, je pravdepodobné, že vás pošle na RTG. Výsledok ukáže, ako hlboko je necht zarastený a či tento stav vznikol po úraze, alebo nie. Lekár vám potom nasadí antibiotické krémy.
Domáca liečba zarasteného nechtu
Neinfikovaný zarastený necht môžete liečiť aj doma, ale pokiaľ máte podozrenie na infekciu, radšej navštívte lekára. A čo vám pomôže, ak máte zarastený necht bez infekcie?
- výmena obuvi – ak je nepriedušná, alebo vás tlačí,
- dôkladné sušenie nôh po umývaní,
- kúpeľ nôh v teplej vode – 3 až 4x denne (aspoň 15 – 20 minút),
- odtláčanie kože od nechta vatovou tyčinkou, namočenou v olivovom oleji,
- voľnopredajné lieky proti bolesti – napríklad acetaminofén.
Ak sa stav nelepší, alebo je to ešte horšie, vyhľadajte lekára. Alternatívou môže byť odborná pedikúra. Napríklad niektoré štúdia ponúkajú ošetrenie zarastajúceho nechtu laserom. My vám predsa len radíme lekára.
Kedy je potrebná chirurgická liečba?
V prvom rade musí odborník zvážiť, či je chirurgický zákrok vôbec nutný. Čiastočné odstránenie nechta znamená, že vám odstráni postihnutú časť, aby mohol vyrastať zdravý necht. Chirurg vyberie svorkou časť nechtu, ktorá sa zrástla s kožou.
Tento zákrok sa vykonáva pri nepravidelne zakrivených alebo zhrubnutých nechtov. Nový necht vám narastie do pár mesiacov – podľa toho, koľko lekár odobral. Problém to vyrieši až v 98 % prípadov.
K celkovému odstráneniu nechtu sa pristupuje pri stenčenom nechte. V lokálnej anestézii vám odstránia celý necht (tzv. matrixektómia). Po zákroku dostanete antibiotiká a bandáž.
Pravdepodobne vám odporučia, aby ste mali nohu vyloženú a nosili špeciálnu obuv. Obväz vám odstránia zvyčajne 2 dni po operácii. Potom je dôležité vetranie nohy a máčanie v slanej vode. Narastenie nového nechta trvá približne rok, niekedy aj dlhšie.
Chirurgických metód je viac, toto sú však tie najčastejšie.
Čo sa stane, keď neriešite akútny stav
Najmä u diabetikov treba akúkoľvek infekciu na nohe vnímať ešte pozornejšie. V niektorých prípadoch dochádza k rapídnemu zníženiu prietoku krvi do nohy, čo môže viesť až k odumretiu tkaniva. Neliečená infekcia sa môže preniesť aj do kostí. To všetko z „obyčajného“ zarastaného nechtu.
Ako predísť zarastaniu nechtov?
- Nechty na nohách si strihajte dorovna, nie do oblúka.
- Nestrihajte si nechty priveľmi nakrátko.
- Používajte obuv, ponožky a pančuchy, ktoré sú vám príjemné.
- Ak často pracujete so špičkou, zvážte obuv s oceľovou špicou.
Viete, čo je špona?
Pedikér vám pri podozrení na zarastajúci necht môže odporučiť šponu. Špona je strojček na udržanie tvaru nechtu a funguje podobne ako strojček na zuby.
Špona minimalizuje zakrivenie nechtov a udržiava ich v prirodzenom stave. Ak sa u vás problémy so zarastajúcimi nechtami opakujú, zaobstarajte si šponu.
Zarastený necht u bábätiek
Najmenším deťom – dojčatám, namáčajte nožičky 2 až 3x denne do teplej mydlovej vody. Dôkladne ich vysušte a naneste tenkú vrstvu voľnopredajnej antibiotickej masti.
Dobré je, ak niekoľkokrát denne položíte pod okraj nechta kúsok sterilnej gázy alebo dentálnu niť. Takto zdvihnete okraj nechta a oddelíte ho od kože.
Samozrejme, pri začervenaní, zápachu či hnise, už nič neliečte! Čo najskôr navštíviť lekára, aby sa infekcia nešírila ďalej!
Zdroje: