Zápal slepého čreva: Neliečte si ho doma!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Apendicitída, alebo ako sme zvyknutí hovoriť – zápal slepého čreva, patrí medzi najčastejšie náhle brušné príhody.

Stretávame sa s ním hlavne u detí, mladých dospelých (do 30 rokov) a tehotných žien.

Ide o stav, ktorý zvyčajne vyžaduje operáciu, alebo minimálne pozorovanie na chirurgickom oddelení.

Zápal slepého čreva je ľudové označenie pre zápal červovitého prívesku, tzv. Appendix vermiformis. Ten vybieha zo slepého čreva – slepo končiacej, vakovitej časti hrubého čreva, ktorá leží pod vývodom tenkého čreva.

Dĺžka slepého čreva sa pohybuje od 2 do 20 cm. V minulosti nebola funkcia slepého čreva známa, dnes už vieme, že je dôležitou súčasťou imunitného systému:

  • obsahuje mnoho lymfatických vačkov,
  • pracuje ako filter a skladisko choroboplodných zárodkov (podobne ako hltanové mandle).

Príčiny zápalu slepého čreva

Apendicitída môže vzniknúť z viacerých príčin. Najčastejšie k nej dôjde, ak sa apendix zanesie črevnými kameňmi – útvarmi, ktoré vznikajú zo zahusteného črevného obsahu (pri nesprávnom stravovaní alebo nedostatočnom príjme vlákniny).

Zápal vznikne aj vtedy, keď sa v apendixe zakliesnia cudzie telesá – najmä kôstky či jadierka z ovocia, resp. niektoré parazity, ako hlístymrle.

Existuje aj tzv. ohnutie apendixu, sprevádzané zjazvením tkaniva, čo je dôsledok rôznych zápalových črevných ochorení (napr. Crohnovej choroby), alebo poruchy črevnej mikroflóry.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako prebieha zápal slepého čreva

Vplyvom vyššie uvedených faktorov dochádza k uzatvoreniu červovitého prívesku, k premnoženiu črevných baktérií z prirodzenej mikroflóry (v uzatvorenom mieste), a tým k zápalu. Apendicitída prebieha vo viacerých štádiách, a každé štádium znamená zvýšenie závažnosti stavu.

V prvých dvoch štádiách ešte nedochádza k poškodeniu tkaniva, a väčšinou nie je nutný chirurgický zásah. Štádiá sa prejavujú opuchomsčervenaním červovitého prívesku, hnis môže, ale nemusí byť prítomný. Prvé dve štádia možno vyliečiť bez operačného odstránenia slepého čreva.

V ďalšom štádiu už dochádza k závažnému poškodeniu tkaniva, a je potrebná operácia. Môžu sa vyskytnúť aj komplikácie, ktoré majú rastúci stupeň:

  • vznik zapálených vriedkov, naplnených hnisom, ktoré prenikajú hlbšie do tkaniva,
  • hromadenie hnisu v červovitom prívesku, až nastúpi masívny opuch,
  • stena apendixu postupne odumiera a „hnije“.

V poslednom štádiu je najzávažnejšou komplikáciou roztrhnutie červovitého prívesku a vyliatie jeho bakteriálneho obsahu do brušnej dutiny, čím sa masívna infekcia dostáva do celého organizmu.

Nebezpečná je aj tvorba bolestivých abscesov – dutiniek v tkanive, ktoré sú vyplnené hnisom.

Príznaky zápalu slepého čreva

Zápal zvyčajne vzniká náhle, z plného zdravia. Objavujú sa prudké, kŕčovité bolesti v okolí pupka, ktoré sa postupne presunú do oblasti pravého podbruška. Bolesť sa zvýrazňuje pri chôdzi, námahe, hlbokom dýchaní či kašli.

Môže sa objaviť aj:

V tehotenstve a u seniorov môžu byť príznaky odlišné. V tehotenstve dochádza k premiestneniu červovitého prívesku (vplyvom zväčšujúceho sa plodu v maternici), a preto sa bolesti objavujú v pravej časti hornéhostredného brucha.

U starších ľudí sa zápal slepého čreva diagnostikuje ťažšie, keďže ťažkosti bývajú menej príznačné. Pacient má len slabé bolesti, k zvýšeniu teploty takmer nedochádza.

Ak sa u vás objavia vyššie uvedené, rýchlo sa zhoršujúce príznaky, a stav sa do niekoľkých hodín nezlepší, mali by ste navštíviť svojho lekára, alebo ísť na pohotovosť. Konečnú diagnózu stanovuje chirurg.

chlapec s bolesťou slepého čreva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vyšetrenie u lekára

Lekár určuje diagnózu na základe opísaných ťažkostívyšetrenia pomocou hmatu. Najčastejšie zisťuje bolestivosť a reakciu na tlak v oblasti brucha a podbruška.

Typickým prejavom zápalu slepého čreva je tzv. Blumbergov príznak, keď sa po uvoľnení zatlačenej pravej brušnej steny ozvú bolesti v oblasti červovitého prívesku.

U lekára vám zmerajú aj teplotu. Pokiaľ je teplotný rozdiel medzi podpazuším a konečníkom viac ako 1 °C, lekár má podozrenie na zápal slepého čreva.

Na potvrdenie diagnózy sa využíva tiež vyšetrenie krvi. Stanovujú sa parametre zápalu, pre ktorý je typické zvýšenie CRP (C-reaktívneho proteínu) a počtu bielych krviniek.

Lekár vás vyšetrí aj pomocou ultrazvuku, röntgenu alebo CT, čo sú metódy, ktoré dokážu zobraziť postihnuté miesto.

Je chirurgické odstránenie jedinou možnosťou?

Štandardným liečebným postupom pri zápale slepého čreva je jeho chirurgické odstránenie. Avšak, v prvých štádiách apendicitídy je ešte možná tzv. konzervatívna liečba.

To znamená, že ostávate v nemocnici (v kľudovom režime, na lôžku) a tekutiny a stravu prijímate cez vnútrožilnú infúziu (spolu s liekmi – na uvoľnenie stiahnutej črevnej steny).

Nemôžete hneď normálne jesť a piť (cez ústa), pretože by ste zaťažovali tráviace ústrojenstvo.

Zápal a bolesť sa v nemocnici zmierňuje aj pomocou ľadových obkladov, prikladaných na brucho. Nenechajte sa však oklamať tým, že doma vám takto bolesti ustúpia – zápal totiž ostáva prítomný!

Ak sa pri takejto liečbe v nemocnici ťažkosti zmiernia, začnete prijímať ústami najprv tekutiny, a potom stravu. Ak to tolerujete, ste prepustený do domácej liečby.

Hospitalizácia, teda pobyt v nemocnici, v takomto prípade trvá zvyčajne 2448 hodín.

Ak napriek konzervatívnej liečbe dôjde k zhoršeniu ťažkostí a nález na bruchu sa zvýrazní, je nutná operácia.

Operácia slepého čreva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Operácia

Pokiaľ je to možné, chirurgické odstránenie apendixu sa vykonáva laparoskopicky – cez tri nepatrné ranky na bruchu. Pomocou miniatúrnej kamery, operatér nájde apendix, oddelí ho od hrubého čreva, a cez ranku v pupku ho vytiahne von. Takáto operácia trvá približne 1 hodinu.

Pokiaľ sú ale v črevách prítomné zrasty, alebo je štádium zápalu príliš vysoké, volí sa otvorená metóda. Urobí sa jedna veľká rana v pravom podbrušku, cez ktorú sa potom červovitý výbežok odstraňuje. Rana sa po vrstvách zašíva, a jej výsledkom je 5 – 6 cm jazva. Tento zákrok takisto trvá 1 hodinu.

Okrem operácie, dostávate antibiotickú liečbu. Po operácii budete približne 24 hodín nalačno. Po obnovení pohybov čriev, už možno váš tráviaci trakt zaťažiť najprv tekutinami a ďalší deň aj tekutou stravou. Pokiaľ váš organizmus toleruje diétne jedlo a neobjavia sa žiadne komplikácie, môžete byť prepustený domov (už za necelý týždeň).

Prekonanie zápalu slepého čreva je rozhodne jeden z nepríjemnejších životných zážitkov, no netreba mať zbytočné obavy. Liečba apendicitídy dnes už patrí do kategórie rutinných zákrokov, po ktorých sa pacienti dobre zotavujú, a hlavne po laparoskopickej operácii sa rýchlo zaraďujú do života.

Preto sa vždy radšej zverte do rúk lekárov už pri prvom podozrení (aj keby malo ísť len o zastavené vetry), inak vám môžu hroziť vážnejšie komplikácie.

 

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár