„Vystrihaj sa, Slovensko“, alebo ako darovať vlasy ženám s rakovinou

Liga proti rakovine (LPR) spustila jedinečný celoslovenský projekt „Vystrihaj sa, Slovensko“. Vyzýva ľudí s dlhými vlasmi, aby ich darovali na výrobu parochní pre onkologické pacientky. Očividne aj voľba nového strihu môže mať hlbší zmysel.

Liga proti rakovine spolu s vlasovým štúdiom „Zdenka Vrbová“ pripravila aktivitu, ktorá predstavuje praktickú pomoc pre ženy, ktoré v dôsledku choroby prišli o vlasy. „Vystrihaj sa, Slovensko“ má zároveň povzbudiť ľudí, aby boli vnímavejší k potrebám onkologických pacientov v ich okolí.

Kto môže darovať vlasy

Do projektu sa môže zapojiť každý, aj keď len symbolicky. Stačí si zmeniť strih vlasov a zdieľať svoju fotografiu na sociálnych sieťach, s hashtagmi #vystrihajsaslovensko a #idemdotoho.

V prípade, že ide o vlasy vhodné na darovanie, možno ich poslať priamo na adresu, ktorá je uvedená na stránke www.vystrihajsaslovensko.sk.

Vhodné sú 40 cm dlhénefarbené vlasy. Približne piati darcovia dokážu pokryť náklady na novú parochňu pre jednu pacientku.

vystrihaj sa, Slovensko muž

Ako môžem dostať parochňu

Pacientky, ktoré majú o parochňu záujem, môžu o ňu požiadať na uvedenej webstránke – vyplnením jednoduchého formulára.

Projekt bude pokračovať po celý rok. Najbližšie „verejné strihanie vlasov“ bude 19. septembra na Avon Pochode v Bratislave.

Ako vznikol nápad

Na začiatku boli telefonáty z rôznych kútov Slovenska. V nich sa dlhovlasé dámy, inšpirované najmä americkými príbehmi, pýtali, ako môžu darovať vlasy na parochňu pre onkologických pacientov. Liga mala pre ne len jednu odpoveď, ktorá neuspokojovala nikoho – na Slovensku to zatiaľ možné nie je.

Strata vlasov počas chemoterapie psychicky zatrasie každou onkologickou pacientkou. Podľa psychológov, ženy, ktoré trpia na rakovinu, ťažšie prekonávajú chorobu, keďže sa mnohokrát stránia kontaktu s ľuďmi – uzatvárajú sa do seba, strácajú chuť žiť a bojovať.

Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, pacientky sa často radšej tohto výdavku zrieknu. Preto sa LPR rozhodla, že s tým niečo urobí – veď darovať parochňu, nemôže byť také zložité!

vystrihaj sa, Slovensko parochne

Koľko stojí parochňa

Cena jednej parochne z pravých vlasov sa pohybuje od 300 € do 2000 €, v závislosti od kvality, strihu, šitia na mieru. Za výkup vlasov môže človek získať od 50 € do 150 € (v ideálnom prípade).

Jeden darca však nedokáže pokryť výrobu jednej parochne. Liga preto vypočítala, že na jednu parochňu bude potrebovať vlasy asi od piatich darcov.

Ak sa podarí nájsť dostatočné množstvo ľudí, ochotných darovať svoje vlasy, LPR bude môcť obdarovať nie jednu, ale niekoľko žien s rakovinou – úplne novou parochňou.

Výzva „Vystrihaj sa Slovensko“ sa len začala, no prvé zmeny účesov už ľudia avizovali svojimi fotkami.

Tu si môžete pozrieť inštruktážne video, ako si správne ostrihať vlasy, aby boli ďalej použiteľné na výrobu parochne z pravých vlasov: https://www.youtube.com/watch?v=p2mTzo5nT2U.

Zdroj: LPR (lpr.sk)

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár