Viete si vybrať potraviny správne? Alebo kupujete len podľa ceny?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj vy máte niekedy problém orientovať sa v množstve produktov, ktoré nám ponúkajú hypermarkety? Ešte pred pár desaťročiami mali dostupné výrobky približne rovnakú úroveň. Dnes, našťastie, existujú rôzne kategórie potravinových i ďalších výrobkov – o to dôležitejšie je vedieť sa v nich orientovať.

Čo si všímať na obaloch výrobkov?
Čo okrem kvality potravín sa oplatí sledovať?
Aké potraviny sú prospešné pre vaše zdravie?
Na aké označenia sa zamerať a čo znamenajú tieto skratky?

Či už idete do obchodu s lístkom v ruke, zoznamom v mobile alebo len v hlave, určite máte predstavu, čo chcete a potrebujete nakúpiť – mlieko, syry, vajíčka, šunky, mäso, ovocie, zeleninu a možno aj nejakú drogériu… Väčšina z nás vopred neuvažuje o tom, čo konkrétne chce vidieť na etikete výrobku. Avšak keď prídeme k regálu, vidíme, že rovnaký druh syra, ktorý pochádza od rôznych výrobcov, sa môže líšiť, podobne je to aj pri údeninách a ďalších produktoch. V prvom rade si určite všimnete rozdiel v cene. Ku ktorému výrobku sa prikloníte? K tomu lacnejšiemu? Alebo si lepšie prezriete etikety všetkých dostupných?

Všímajte si označenia

Na to, aby sme do detailu prečítali malé písmenká na obaloch a porovnali ich, zvyčajne nemáme čas ani potrebné zručnosti. Čo si však všímať môžeme a čo sa skutočne oplatí, je: poznať označenia kvality výrobkov, ich ekologických výhod, špeciálnych výživových hodnôt a potrieb či spôsobu pestovania, chovu, miery spracovania.

Najzdravšie je čerstvé a domáce

Je všeobecne známe, že najzdravšie je kupovať si čerstvé lokálne potraviny, pokiaľ možno sezónne a nespracované. Ako zistiť, či je výrobok naozaj zo slovenských surovín a je naozaj vyrobený na Slovensku? Najlepšou garanciou je logo Značky kvality SK na jeho obale. Značku kvality SK udeľuje potravinárskym výrobkom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na základe špeciálnych testov a kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Označenie výrobku Značka kvality SK garantuje, že:

  • podiel domácej suroviny tvorí minimálne 75 %,
  • všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na území Slovenska,
  • zloženie potraviny musí byť doložené laboratórnymi skúškami,
  • výrobca podlieha špeciálnym kontrolám Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zameraným na pôvod surovín,
  • ak má výrobok nadštandardné vlastnosti, môže získať zlaté logo Značka kvality SK Gold.

Zoznam všetkých výrobkov s označením Značka kvality SK podľa kategórií nájdete tu.

Ďalšie označenia, ktoré netreba prehliadať

Okrem loga s označením Značka kvality SK poznáme aj ďalšie. Povedzme si, čo niektoré z nich znamenajú:

Bio a EKO – pod týmto označením nájdeme ovocie a zeleninu, pri pestovaní ktorých neboli použité škodlivé chemikálie. To okrem iného znamená, že z bio-citrónov môžete použiť aj nastrúhanú kôrku bez obáv. Bio mliečne a mäsové výrobky pochádzajú zo zvierat chovaných v prírodných podmienkach a sú spracované prirodzeným procesom bez pridania chémie. Práve preto majú aj kratšiu dobu trvanlivosti.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Mäsiarova čerstvá porcia – značka, pod ktorou nájdete kvalitné a 100 % čerstvé mäso dovážané do predajní jedného z obľúbených reťazcov každý deň. Pri jeho transporte i manipulácii sú dodržiavané prísne hygienické predpisy. Hygienické balenie a ochranná atmosféra zabezpečujú optimálne podmienky skladovania z pohľadu mikrobiológie a transportu od dodávateľa až k zákazníkom.

K-Purland – vždy čerstvé a kvalitné mäso a mäsové výrobky, ktoré kúpite v obchodoch Kaufland. Výrobky sú optimálne naporciované a za výhodnú cenu. Výroba prebieha pod prísnou kontrolou kvality, s použitím najmodernejších technológií a najvyšších hygienických štandardov.

Rovnako sa oplatí sledovať výrobky slovenského pôvodu s odkazom na farmársky produkt, napríklad:

  • Hydina zo slovenských fariem,
  • Hydina od slovenských a českých farmárov,
  • produkty označené slovenskou vlajkou alebo ako SK výrobok,
  • Mamičkine dobroty.

Pri mäsových výrobkoch je dôležité všímať si podiel mäsa, ale aj soli.

Potraviny určené pre kupujúcich so špeciálnymi potrebami bývajú označené značkami DIA, Gluten Free, Vegan.

PEFC – Ak ste narazili na toto označenie, znamená to, že máte do činenia s produktom, ktorý podporuje udržateľné obhospodarovanie lesov. Označuje, že v celom dodávateľskom reťazci lesných produktov sú drevo a nedrevné produkty lesa produkované pri dodržiavaní najvyšších ekologických, sociálnych a etických štandardov.

UTZ – Certifikácia na preukázanie zodpovedného hospodárenia s kávou, kakaom a čajom. UTZ je celosvetový program a označenie pre trvalo udržateľné pestovanie kávy, kakaa a čaju. Jeho hlavným poslaním je vytvoriť svet, v ktorom je trvalo udržateľné poľnohospodárstvo normou.

MSC – Cieľom MSC certifikácie je odlíšiť produkty rybolovu od produktov zodpovedného rybolovu. V súčasnosti, aby dodávatelia spĺňali požiadavky spotrebiteľov a predajcov, musia dokázať, že ich výrobky, ktoré ponúkajú, sú bezpečné a kvalitné. Ich úlohou je tiež preukázať, že rešpektujú prírodné prostredie, investujú do trvalo udržateľného riadenia zásob rýb a dodržiavajú sociálne normy a zároveň zabezpečujú bezpečnosť svojej sádky.

Naturalis SK – Označuje rastlinné alebo živočíšne produkty vyprodukované v ekologickom poľnohospodárstve (EP). Sú to BIO produkty, ktoré spĺňajú všetky predpisy zákona o EP a výnosu MP SR, podrobujú sa pravidelnej kontrole na každom stupni.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako ušetriť čas a nakúpiť skutočne dobré výrobky?

Jednoduchou cestou, ako mať vopred istotu, že nakúpite správne, je prezrieť si letáky potravinových predajní vopred doma. Už v letákoch si môžete všímať označenia na výrobkoch, ktoré sa hodnotami odlišujú od ostatných.

Čo dodať na záver?

Omnoho výhodnejšie pre naše zdravie i zdravie planéty je vyberať si produkty nie podľa zliav a XXL balení. Sledujte ich špeciálne vlastnosti, ktoré sú prospešné pre vás, pre vašu rodinu, pre planétu, sú udržateľné a podporujú domácu produkciu.

Pridaj komentár