Vianočné menu sa kedysi na Slovensku skladalo prevažne z polievok – kapustovej s hubami, hrachovej so sušenými slivkami, šošovicovej alebo fazuľovej so zemiakmi – ale bez klobásky a smotany. Štedrovečerná večera sa začínala oplátkou s medom, opekancami s makom, na stole nechýbala vianočka, prípadne závin, alebo buchty so slivkovým lekvárom. Prirodzene, našlo sa aj kúsok údeného a ryba… A ako je to dnes?
Čo nakúpiť, čo uvariť
Začnime klasicky – nákupným košíkom. Základné informácie o zložení potravín obsahuje každá potravina – na svojom obale. Urobme si doma zoznam, a dajme prednosť potravinám s nižšou energetickou hodnotou – s nižším obsahom celkových tukov a cukrov nielen vo viditeľnej podobe, ale aj tých skrytých.
Týka sa to najmä salámov a mäsa, tiež trvanlivého pečiva, keksíkov, drobných sladkostí a slaných pochúťok, ktoré sú vyrobené z margarínov, sladených nápojov na báze cukru atď. Potraviny, ako ovocie a zelenina, považujeme za nízko energetické, majú menej kalórií, a to pri rovnakom objeme.
MUDr. Iveta Trusková, PhD. z Úradu verejného zdravotníctva SR, nám radí dodržiavať primeranú veľkosť porcií. A čo je primeraná porcia?
Napríklad: 100 g mäsa, jeden stredne veľký kus ovocia, pol šálky surových cestovín alebo 50 ml zmrzliny. Ak jedlo konzumujeme v reštaurácii, dá sa skontrolovať jeho energetická hodnota v jedálnom lístku, alebo si objednáme (aj keď všade to nie je možné) polovičnú porciu.
Veľa nadbytočných kalórií v strave a málo pohybu, je podľa oslovenej odborníčky cesta, ktorá vedie k nárastu telesnej hmotnosti. Fyzická aktivita, aj v miernom tempe, spoľahlivo spaľuje kalórie, je dobrá pre srdce, aj celkové zdravie a pohodu. Takže – hýbme sa aj počas sviatkov. Používajme schody (namiesto výťahu), vyberme sa na prechádzku do prírody, alebo si zacvičme.
POZOR! Vynechávanie jedál, najmä raňajok, môže viesť k neovládateľnému hladu, a následne k prejedaniu sa. Konzumovanie desiatej alebo olovrantu pomedzi hlavné jedlá, potláča hlad. Hlad vieme potlačiť porciou ovocia (jablko a hrozno však podporujú trávenie, a tak môžu prehĺbiť hlad), či hrsťou neslaných orieškov.
Vsaďme na domáce stravovanie
Pri problémoch s trávením určitých potravín, hlavne s obsahom tukov (napr. majonézové šaláty, vyprážané jedlá, atď.), sa im rozumne vyhnime. Namiesto vyprážania, potraviny pečme, grilujme, varme vo vode, alebo na pare. Ako prílohu použime cestoviny alebo ryžu s dusenou zeleninou. Kapustnicu nahraďme ľahšou polievkou.
Pitná voda je zdrojom tekutín číslo jeden. Môže byť dopĺňaná minerálkou a nesladenými nápojmi. Nepreháňajme to s konzumáciou alkoholu a kávy. Ak vzniknú tráviace ťažkosti, a nezaberú ani prípravky na podporu trávenia (na báze sódy bikarbóny, bylinné čaje), je čas vyhľadať lekára.
Redakčná uprava (jam)
Ilustračné fotografie