Venujte pozornosť preventívnej prehliadke. Prečo je dôležitá?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Mnohé vážne choroby na začiatku nebolia. Viaceré môže odhaliť správne vykonaná pravidelná preventívna prehliadka. Včas zistené poruchy zdravia môžeme účinne zvrátiť, neraz aj bez liekov. Ako prebiehajú preventívne prehliadky? Prečo je dôležitá kontrola krvného tlaku? Má zmysel zisťovať cholesterol v krvi? Ako znížiť krvný tlak?

Na čo sa pripraviť pred preventívnou prehliadkou?

Čaká vás aj EKG vyšetrenie?

Čo zisťuje lekár z krvi pri preventívnej prehliadke?

Prečo je dôležité pravidelne kontrolovať vysoký tlak a cholesterol?

Ako si upraviť životosprávu?

Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára máte nárok raz za dva roky, darcovia krvi raz za rok.

Lekára na „preventívke“ bude zaujímať vaša osobná anamnéza. Ide o súhrn vašich ochorení a zdravotných problémov. Stáva sa, že viaceré poruchy zdravia sa objavujú spolu – napríklad obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka a vysoký cholesterol. Ak máte doma tlakomer, zmerajte si občas pokojový krvný tlak. Hodnoty nad 120/80 si zapisujte a záznam si prineste na preventívnu prehliadku.

Lekára zaujíma aj rodinná anamnéza. To sú choroby, ktoré sa objavili u vašich najbližších pokrvných príbuzných. Niektoré poruchy majú dedičný základ. Ak ich máte v rodine, zamerajte sa na prevenciu, aby ste netrpeli podobným problémom aj vy. Ak neviete, ako týmto chorobám predchádzať, poraďte sa so svojím všeobecným lekárom.

Nezabudnite spomenúť všetky lieky, ktoré užívate. Dôležité je uviesť, či trpíte alergiou. Váš všeobecný lekár má mať k dispozícii nálezy od všetkých ostatných lekárov, ktorých pravidelne navštevujete. Prineste si výsledky posledných kontrol na „preventívku“ so sebou, ak ich všeobecný lekár dovtedy nevidel.

Aké vyšetrenia absolvujete na preventívnej prehliadke?

Na „preventívke“ vám vyšetria tlak krvi a pulz. Sestrička skontroluje vašu výšku a hmotnosť. Odoberie vám krv a vyšetrí aj vzorku moču. Lekár si vás aj fyzikálne vyšetrí – popočúva fonendoskopom, prehmatá brucho, poprezerá aj nohy. Aby mohol dobre vidieť nezvyčajné zmeny napríklad aj na koži, je potrebné, aby ste sa vyzliekli do spodnej bielizne. Na „preventívku“ si preto oblečte jednoduché, voľné, pohodlné oblečenie.

Ak máte 40 a viac rokov, podstúpite aj EKG vyšetrenie.

Preventívna prehliadka vyzerá inak, ak máte 20 rokov, a inak, ak máte napríklad 50. U päťdesiatnikov (niekedy aj u štyridsiatnikov) je dôležité vyšetrenie stolice na skryté krvácanie. Vzorku stolice prinesiete lekárovi do ambulancie. Vyšetrenie pomáha včas odhaliť najčastejší typ rakoviny u nás – rakovinu hrubého čreva a konečníka, a to často ešte v skorom štádiu, ktoré je bez príznakov a býva lepšie liečiteľné. Nespoliehajte sa na to, že nemáte problémy s trávením.

Odber krvi na preventívnej prehliadke

V odberoch krvi lekár zisťuje hladinu glukózy, sedimentáciu krvi, parametre odrážajúce funkciu obličiek a krvný obraz. Sú to základné vyšetrenia. Podľa toho, aké máte ťažkosti, k nim pridá ďalšie. Po štyridsiatke alebo v 17. – 18. roku života vám vyšetria aj hladinu cholesterolu v krvi. Preto 12 – 14 hodín pred odbermi nejedzte žiadne mastné, tučné jedlá a nepite alkohol.

Odber krvi
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Krvný obraz

Je užitočným vyšetrením, odhalí viaceré poruchy. Príliš nízka hladina hemoglobínu a primálo červených krviniek svedčí o málokrvnosti (anémia, ľudovo „chudokrvnosť“). Lekár musí urobiť ďalšie vyšetrenia, aby zistil jej pôvod. Priveľa bielych krviniek znamená zápal z rôznych príčin. Primálo krvných doštičiek zvyšuje sklon ku krvácaniu. Rôzne abnormality v krvnom obraze odhaľujú niekedy aj onkologické ochorenia krvi.

Sedimentácia krvi

Zvýšená sedimentácia krvi znamená zvyčajne zápal v tele, zriedkavejšie aj niektoré onkologické ochorenia. Normálna sedimentácia krvi u mužov je 3 – 8 mm za prvú hodinu, 5 – 18 mm za druhú hodinu. U žien je norma vyššia: 6 – 11/6 – 20 po prvej a druhej hodine.

Kreatinín

Obličkové funkcie pri preventívnej prehliadke odhadujeme vyšetrením kreatinínu v krvi. Lekárovi napovie veľa aj farba kože, prípadné opuchy, málokrvnosť. Normálna hladina kreatinínu v krvi je u žien 53 – 115 µmol/L, u mužov 88 – 150 µmol/L. Zvýšený kreatinín môže svedčiť o nedostatočnej funkcii obličiek. V takom prípade vám lekár urobí ďalšie testy.

Glukóza

Cukor v krvi – glykémia naznačuje, ako naše telo dokáže hospodáriť s glukózou – základným zdrojom energie pre naše telo. Glykémia je regulovaná inzulínom. Normálna hladina glukózy v krvi nalačno je 3,3 – 5,6 mmol/l. Ak je vyššia, ide o poruchu spracovania glukózy – zvyčajne buď kvôli necitlivosti buniek na inzulín (pri cukrovke 2. typu), alebo kvôli nedostatku inzulínu v tele (pri cukrovke 1. typu a neskorších štádiách cukrovky 2. typu). Lekár na preventívnej prehliadke môže odhaliť cukrovku ešte v štádiu, keď nie je rozvinutá a neviete o nej. Včasná zmena životného štýlu, prípadne užívanie liekov proti cukrovke vás môže preto uchrániť od jej nepríjemných následkov.

Cholesterol

Zvýšená hladina cholesterolu (viac ako 5 mmol/l celkového cholesterolu a/alebo viac ako 3 mmol LDL-cholesterolu) v krvi znamená riziko upchávania ciev so všetkými nebezpečnými komplikáciami. Je jasným signálom, že máte zmeniť svoj životný štýl, najmä zaradiť pravidelný pohyb. Dôležitá je aj správna strava s dostatkom vlákniny – zelenina, celozrnné potraviny, ovocie.

Čo je EKG vyšetrenie?

Na EKG zázname lekár vidí elektrickú činnosť vášho srdca. Môže odhaliť akútny, ale aj dávno prekonaný infarkt, arytmiu, nedokrvenie srdca, jeho zväčšenie a mnohé iné problémy. Ide o veľmi užitočné vyšetrenie. Nie je bolestivé, ale musíte sa pri ňom vyzliecť do pol pása, aby vám lekár na hrudník mohol umiestniť prísavky s elektródami. Vyšetrenie je rýchle, samotný záznam sníma lekár len niekoľko sekúnd.

EKG
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kombinácia rizík

Veľmi nebezpečná býva kombinácia viacerých porúch. Napríklad vysoký tlak krvi spolu s vyšším cholesterolom a k nim pridruženou vyššou glykémiou u vás výrazne znásobujú riziko vážnych komplikácií, invalidity a predčasnej smrti.

Cukrovka, vysoký krvný tlak a dyslipidémia idú ruka v ruke s upchávaním ciev a následným infarktom, cievnou mozgovou príhodou, nedokrvením končatín, so vznikom otvorených nehojacich sa hlbokých rán, ktoré môžu viesť k amputácii. Nenápadným zvýšením cholesterolu, tlaku a glukózy v krvi niekedy začína cesta k invalidite či predčasnej smrti (ak zostanú tieto príznaky nepovšimnuté a neliečené).

Preto neberte na ľahkú váhu pravidelné preventívne prehliadky. Ak včas zistíte, že niečo nie je v poriadku a zakročíte, môžete nepriaznivú prognózu odvrátiť a skvalitniť si ďalšie roky života.

Vysoký tlak a cholesterol – čo robiť?

Vysoký tlak a zvýšený cholesterol sa majú rady. Veľmi často sa objavujú spolu. Dávajte si pozor na stravu a najmä sa pravidelne, dostatočne hýbte. Ak sú hodnoty tlaku krvi a cholesterolu zvýšené, lekár vám predpíše lieky. Dnes už nemusíte užívať za hrsť tabletiek. Kombinovaná tabletka má v sebe dve alebo viac liečiv. Vhodná kombinácia obsahuje niekedy menej liečiva, než sa používa v jednozložkových tabletkách s lepšou účinnosťou a menej častými nežiaducimi účinkami. Vám zároveň odpadnú starosti s častejším užívaním viacerých tabletiek.

Vždy sa snažte žiť zdravšie – v ktoromkoľvek štádiu kardiovaskulárnej choroby. Čím skôr, tým lepšie. Preto je dôležité chodiť na preventívne prehliadky. Včas odhalia tiché varovné signály, o ktorých netušíte. Správnou životosprávou dokážete účinne znižovať cholesterol v krvi, “skrotiť” príliš rýchly pokojový pulz či privysoký krvný tlak.

Pri zmene životosprávy si na začiatok neklaďte privysoké ciele. Radšej sa pevne rozhodnite pre malý, ale pravidelný krok ku zdraviu. Je to lepšie, než neustále váhať nad radikálnou zmenou, no v praxi neurobiť nič.

Jedlá s nízkym cholesterolom
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako začať?

  • Na tanier si nakladajte viac zeleniny a menej tučných, mastných, vyprážaných potravín.
  • V každom počasí denne absolvujte aspoň 30-minútovú prechádzku sviežim tempom.
  • Chodievajte pravidelne spávať.
  • Nahraďte polotovary prirodzenou domácou kuchyňou, do ktorej zaradíte ľahké jedlá. Ak nemáte čerstvú zeleninu, siahnite napríklad po kyslej kapuste. Nezabúdajte na domáce zeleninové polievky, ktoré sú tiež zdrojom cennej vlákniny.
  • Ak máte vyššiu hladinu cukru v krvi, dávajte si pozor na sladkosti. Škrobovitých potravín – napríklad zemiakov, cestovín či pečiva si nakladajte o polovicu menej, ako ste boli zvyknutí.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Servier Slovensko, spol. s r. o.
Viac o vysokom tlaku sa dočítate na www.mojtlak.sk

Pridaj komentár