Václav Šuplata: Neznášam schody, milujem slnko

Václav Šuplata (1956), básnik, prozaik a scenárista sa nedávno vrátil z nemocnice. Plánoval, že sa najprv trochu zotaví, ale SLOVENSKÝ PACIENT potrebuje čerstvé informácie. Podrobili sme ho ostrému abecednému výsluchu.

 

A ako anestézia. Koľkokrát vás už museli uspať?

Uspať ma museli zatiaľ trikrát – ale zopárkrát ma uspali, aj keď nemuseli. Lenže, to už nešlo o anestéziu.

B ako bolesť. Vydržíte vôbec niečo?

Veľmi nerád, ale iné mi nezostáva. V skutočnosti sa bolesti, a všetkého, čo prináša, veľmi bojím. Nedokážem sa pozerať ani na bolesť niekoho iného. Práve mám za sebou mimoriadne ťažkú a veľmi bolestivú operáciu. Ani zlomok z toho by som už nikdy nechcel znovu zažiť. Mnohé bolesti ešte len doznievajú… a vidíte, som tu. Asi predsa len niečo vydržím.

C ako cukrovka. Cukor máte v poriadku? Koľko cukrov potrebujete do kávy?

Cukor mám v poriadku. Len nedávno mi ho kontrolovali. A do kávy si cukor takmer nedávam, už len preto, že kávu takmer vôbec nepijem. Ale mnoho iného sladkého mám rád – čokoládu, napolitánky, gumené cukríky, lízatká, nanuky…

Č ako čakáreň. Odchádzate, keď je pred vami veľa ľudí?

Ak si to len trochu môžem dovoliť, tak okamžite. Neviem, či existuje hlúpejšie stratený čas, ako sedenie v čakárni u lekára. Veď si len pozrite, s akou neskrývanou drzosťou si všetci prezerajú každého nového prichádzajúceho. Každá zmena, pri tých nekonečných minútach ničnediania, je vítaná.

D ako dvanástornik. Kde by ste ho hľadali?

Niekde okolo žalúdku… ale to by som najprv musel zistiť, kde je žalúdok.

E ako eutanázia? Ste za, alebo proti?

Bez náznaku humoru – jednoznačne za. Mám v sebe dokonca toľko protivnosti, že prajem všetkým tým zakonzervovaným odporcom tohto posledného človečieho práva, aby raz oni sami prosili o ukončenie tých nepredstaviteľných bolestí, ktoré sú súčasťou vyvrcholenia niektorých nevyliečiteľných chorôb. Všetci lekári, stojaci okolo umierajúceho, sú si vedomí skutočnosti, že keby aj v tej chvíli niekto vošiel s práve objavenou vakcínou, nebolo by už trpiacemu umierajúcemu pomoci, ale z akéhosi, pre mňa nepochopiteľného dôvodu, ho nechajú nedôstojne zošalieť v neľudskom kriku a v kŕčoch. Dnes už objektívne, a bez pátosu, viem, že sa smrti nebojím, ale mám hrôzu z toho, o čom som hovoril v predošlej vete.

F ako fraktúra. Nejaké zlomeniny?

Praskliny rúk, prstov, krčných stavcov… ale zlomeniny, okrem srdca, žiadne. A úprimne povedané, pri mojom spôsobe života, a hlavne v mladosti, je to jednoznačný dôkaz existencie anjelov strážnych. Ten môj musí byť, chudáčisko, veľmi unavený.

G ako gynekológ. Prečo to ten chlap robí?

Lebo mu počas štúdia úspešne zatajili, že do ordinácie budú chodiť aj iné ročníky, ako tie, ktoré si predstavuje.

H ako hypochondria. Poznáte sa?

Ja som práve antihypochonder. Mňa musia, v prípade zdravotného problému, presviedčať, že mi nie je tak dobre, ako tvrdím, že mi je. U mojej obvodnej lekárky som bol naposledy hádam niekedy na konci ZDŠ. Ja sa k lekárovi dostanem vlastne len tak, že sa buď nevládzem brániť, alebo sa tam preberiem.

CH ako chrup. Koľko vlastných zubov vám ešte zostalo?

Všetky, čo mám, sú moje. Aj tie, ktoré mi museli kedysi po havárii urobiť, som poctivo zaplatil, a používam ich len ja.

I ako injekcia. Zvládate?

Nepatrí to práve k mojím obľúbeným činnostiam vo voľnom čase, ale bol som osudom donútený naučiť sa ich zvládať. Nemôžem sa však stále pozerať na ten akt vpichu. Možno keď to nevidím, tak mám pocit, že sa ma to netýka.

J ako jarná únava. Ste z tejto dlhej zimy unavený?

Ja som vždy unavený aj z tej najkratšej zimy. Som výsostne slnečný tvor, a potom mi už je jedno, ako sa moje milované leňošenie nazýva – či už jarná alebo letná únava.

K ako krv. Dávate?

Nedávam, a ani dávať nebudem. Jednak som lakomý, a jednak som čerstvý doživotný užívateľ liekov na riedenie krvi. Je to zvláštny moment, keď vám lekár zrazu povie, že nejaký liek už budete brať do konca života. Znie to priam ako nejaký rozsudok… a pritom je toľko vecí, ktoré už mnoho rokov robíme, a denne do konca života robiť budeme. Napríklad jesť, či chodiť na toaletu… Len nás na to nikto tak vážne neupozornil.

L ako leukoplast. Strhnete si ho na jeden „šup“?

Podľa miesta nalepenia. Ale v drvivej väčšine prípadov je to pre mňa priam chirurgická, opatrná a pomalá práca, s postupným odstrihávaním chĺpkov… Najlepšie je aj tak počkať, keď sa s tým už dá ísť do vane; tam to odpadne samo.

M ako mozog. Čo si o ňom myslíte?

Čím viac som sa zaujímal o to, ako funguje, tým menej som o tom chcel vedieť. Dočítal som sa, napríklad, ako vzniká smiech. Mnoho mesiacov som sa potom úprimne a veselo nezasmial. Nevedel som sa zasmiať bez toho, aby sa mi okamžite nepremietlo v mysli, čo a kde sa práve teraz deje v mojom mozgu. Sú veci, o ktorých je lepšie nevedieť. Keď som v jednom dokumente videl, čo všetko sa v mozgu deje počas jedinej drobnej myšlienky, začal som mať strach z myslenia. Dúfam, že ma to časom prejde.

N ako nutkavé pocity. Rátate schody?

Nerátam. Nemám schody rád. Ak je to len trochu možné, nechodím po schodoch. A ak už musím, tak sa tvárim, že sa to nedeje. Nikdy nezabudnem, ako som sa v novembri 1968 nedočkavo tešil na otvorenie OD PRIOR na Kamennom námestí. Vedel som totiž, že sú v ňom prvé „chodiace schody“ na Slovensku. Dodnes, keď stojím na idúcom eskalátore, mám krásny pocit víťazstva nad schodmi.

O ako oči. Koľko máte dioptrií?

Momentálne 1 a ½, a 1 a ¾ dioptrií krátkozrakosti, a každú os inú, takže vždy dlho čakám na nové sklá. Počul som, že vekom sa krátkozrakosť sama napraví; takže viem, že ešte nie som starý.

P ako prevencia. Chodíte na preventívne prehliadky?

Nechodím. Nechodím ani na prehliadky, keď už je neskoro. Lekári majú asi nejaký pocit vlastnej nedokonalosti, ba možno až zbytočnosti, ak človeku nenájdu nejakú, najlepšie niekoľko, diagnóz. Ja nebývam chorý. V zime sa zdržujem vo vyhriatych kaviarňach, aby som neprechladol, a v lete slniečko zo mňa všetky potvorstvá vytiahne. Raz za rok či dva bežná týždňová chrípka strávená v posteli s čajíkmi a ovocím, a opäť hor sa do sveta. (P.S. Preventívne prehliadky sú výborná a dôležitá vec. Môj postoj k nim je však jasnou ukážkou mojej nezodpovednosti, nevyliečiteľnej lenivosti a vrodenému odporu k čakárňam všetkých druhov.)

R ako rakovina. Skúste povedať hnusnejšie slovo.

Nepoviem.

S ako slepé črevo. Máte ho?

Nemám; a ako som o neho prišiel, by bolo na samostatný, dlhý rozhovor. Dnes už na všeličo z toho spomínam aj s úsmevom, ale vtedy mi išlo skutočne o život.

Š ako Šuplata. Máte sa rád?

Ja áno. Keď je to len trochu možné, dopriavam si všetko, čo mám rád, a práve preto mi mnohí hovoria, že sa rád nemám. Neberiem vraj ohľad na to, čo mi škodí. Ja som však zástancom tvrdenia, že jedlo sa delí na dva druhy – zdravé a dobré, a ja mám veľmi rád všetko, čo je dobré.

T ako teplomer. Váš osobný teplotný rekord?

Ja som vskutku letný človek, a milujem vysoké teplá. Takže, ak mám ja zvýšenú teplotu na 37,1 °C, tak je to to isté, ako keď má bežný človek 39,5 °C. Ale raz sa mi podarilo dosiahnuť 41 °C. Nevládal som sa brániť, a tak mi dodnes tuhne krv v žilách pri spomienke, ako ma vtedy zabalili do prestieradla namočeného v studenej vode.

U ako urológ. Už ste niekedy boli?

Takmer. Bolo to súčasťou akéhosi komplexného vyšetrenia. Keď som však videl nedočkavé nadšenie v tvári pána doktora, ktorý mal svoju prácu (a svojich pacientov) očividne veľmi rád, otočil som sa vo dverách.

V ako viagra? Už ste niekedy mali?

Ešte nie, a ani neviem, či k tomu niekedy dôjde. Čítal som, že to začne fungovať hodinu po užití. Nespomínam si, že by sa mi niekedy stalo, že som hodinu predtým vedel, že to budem robiť.

Z ako závislosti. Menujte.

Moja priateľka Juja; smiech; priatelia; teplo; slnko; mobil a jeho aplikácie; film; hudba; výtvarné umenie; gotika; celodenné snívanie; auto; lietadlá; huby na všetky spôsoby; všetko vyprážané; polievky; zemiakové lupienky, čokoládové napolitánky…

Ž ako život. Po rusky žalúdok. Jete, aby ste žili, či naopak?

To skôr naopak. Jedlo si vychutnávam a jedenie si užívam. Až na rôznu chrobačiu háveď a niekoľko druhov mias (to je také hlúpe slovo, až je pekné), veľmi rád ochutnám všetko možné. Ja sám veľmi rád a dobre varím. Napokon, písanie rozprávok a varenie majú rovnaký základ – fantáziu.

Ďakujem, a už oddychujte.

Pridaj komentár