Piešťany/Bratislava, 4. marec 2016 – Desiatky ľudí z celého Slovenska sa prezlečú do športového, obujú si tenisky a vyrazia do Fitness SiTy v Piešťanoch.
Pripoja sa tak k 24-hodinovému Maratónu so sclerosis multiplex – MaRS 2016, ktorý sa koná po celej Českej republike a časti Slovenska. Organizátorom akcie je Nadační fond IMPULS.
Cvičiť budú pacienti so sklerózou multiplex (SM), príbuzní aj lekári
MaRS má za úlohu upozorniť nie iba na samotné ochorenie, ale predovšetkým na to, že pohyb pacientom so sklerózou multiplex prospieva. Akcia vyzdvihne tiež dôležitosť zdravého životného štýlu.
V Piešťanoch budú ľudia cvičiť v sobotu, 5. marca, od 13.30 hodiny do 15.30 hodiny. Spoja sa s ostatnými českými a slovenskými cvičiacimi mestami, a odovzdajú tak pomyselný štafetový kolík.
„Pri tomto netradičnom maratóne nie je cieľom podať vrcholový výkon, ale motivovať pacientov k tomu, aby sa naučili pravidelne hýbať. V minulosti sa pohyb pacientom s SM neodporúčal, aby sa im ešte viac nezhoršila únava – jeden z častých a limitujúcich príznakov. Dnes už ale vieme, že fyzická aktivita je zásadnou súčasťou liečby. Bez pohybu sa nám akákoľvek liečba rozsype,“ uviedol neurológ a špecialista na SM, MUDr. Branislav Brežný.
Podľa neho je dôležité, aby si pacient našiel to, čo ho baví, a športoval s priateľmi, ktorí ho k pohybu povzbudia, i keď sa mu práve nebude chcieť.
„Ľuďom so sklerózou multiplex pomáhajú pravidelné rehabilitačné pobyty, keď im fyzioterapeut poradí, čo a ako posilňovať, na čo sa sústrediť. Účinné sú i trojtýždňové liečebné pobyty v kúpeľoch,“ doplnil MUDr. Brežný.
K dlhodobo dobrému stavu (podľa neurológa) prospieva včasné zavedenie biologickej liečby.
Zapoja sa ďalšie regionálne kluby
K MaRSu sa, podobne ako minulý rok, pripoja členovia klubov SM z Trnavy, Považskej Bystrice, Piešťan, aj sekcie detí, ich rodičov a mládeže. Tento rok po prvý raz môžu cvičiť ľudia z domu, stačí, keď sa pri cvičení vyfotia a pošlú fotografiu organizátorom – automaticky ich pripočítajú k účastníkom.
Okrem klasického kruhového tréningu, si môžete zacvičiť pilates pod dohľadom fyzioterapeutky, alebo si vyskúšať s trénerom stabilizačný a mobilizačný systém.
„Zúčastníme sa druhýkrát, vlani si prišlo zacvičiť 70 ľudí, teraz dúfame, že nás pribudne,“ uviedla Jarmila Fajnorová, prezidentka Slovenského zväzu sclerosis multiplex (SZSM).
Zacvičiť si v Piešťanoch, plánuje tiež 24-ročná Tonka Bezillová zo Žiliny, u ktorej choroba prepukla pred 6 rokmi.
„Cvičenie ma udržuje v dobrej kondícii, pôvodne som chcela začať behať, ale to ma nechytilo, cvičím pilates, a to ma veľmi baví,“ zdôverila sa budúca optometrička. Pravidelne si pichá injekcie s biologickou liečbou, a keď na ňu príde únava, zbaví sa jej práve pohybom.
Vitamín D – stravovanie a pobyt na slnku
Slovenskí maratónci sa v Piešťanoch dozvedia niečo viac aj o zdravom životnom štýle. Podľa MUDr. Brežného, by ľudia s SM mali dbať o zvýšený podiel potravín bohatých na vitamín D a jesť pestrú stravu.
„Prospieva ovocie, zelenina, vlákniny, orechy, semienka, kyslé mliečne výrobky, ryby. Skvelá je údená makrela, predovšetkým jej podkožie, ktoré vo zvýšenej miere obsahuje omega 3 nenasýtené mastné kyseliny. A dôležité je, neprejedať sa,“ dodal lekár.
Mestá, v ktorých sa koná MaRS
Ostrava, Praha, Brno, České Budějovice, Teplice, Jihlava, Karlovy Vary, Kyjov, Liberec, Nový Bor, Olomouc, Hradec Králové, Plzeň, Poděbrady, Ústí nad Orlicí, Most, Uherské Hradišťě, Veľké Losiny, Žďár nad Sázavou, Žirč u Dvora Králové n. L., francúzsky Rennes a švajčiarsky Valens.
Vstupné na akciu je dobrovoľné, prípadný výťažok poputuje na nákup rehabilitačných pomôcok.
O sclerosis multiplex
Sclerosis multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktorého príčina nie je doteraz známa. Ochorenie prepuká väčšinou v mladšom veku, častejšie postihuje ženy.
Pre SM je typické striedanie obdobia záchvatov (atakov) a obdobia zdanlivého kľudu. Tento proces je nepredvídateľný, a preto i liečba, či prevencia je ťažká.
Na celom svete trpí roztrúsenou sklerózou 2,5 milióna ľudí, na Slovensku sa odhaduje počet pacientov na
8-tisíc; približne 3-tisíc z nich podstupuje biologickú liečbu. Choroba sa vyskytuje hlavne v stredných a chladnejších zemepisných šírkach.
Rizikovými faktormi sú (okrem genetickej dispozície): EB vírus, fajčenie a nedostatok vitamínu D.
Informácie o sclerosis multiplex nájdete aj na www.smkompas.sk.
O SZSM
Slovenský zväz sclerosis multiplex vznikol na pomoc osobám s diagnózou SM. SZSM je dobrovoľné, samostatné, apolitické občianske združenie. Združuje občanov s diagnózou SM, ich rodinných príslušníkov, ako aj iných občanov, ktorí chcú osobám s SM pomáhať a podporovať činnosť SZSM. Združenie organizuje rekondično-rehabilitačné pobyty, zamerané na zlepšovanie fyzickej a psychickej kondície ľudí s SM, ktorí sú členmi SZSM. Viac informácií nájdete na www.szsm.sk.
O Nadačnom fonde IMPULS
„Nadační fond IMPULS“ vznikol v roku 2000. Jeho cieľom je podporovať projekty v oblasti vedy, výskumu a terapie pacientov s roztrúsenou sklerózou v ČR. Prispieva i na fyzioterapiu a psychoterapiu, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Venuje sa podpore vzdelávania a osvetovej činnosti. Viac informácií nájdte na www.nfimpuls.cz.
Kontakt pre média
Mgr. Markéta Pudilová, tel. +420 736 487 837, marketa.pudilova@mhw.cz
Ilustračné fotografie
Redakčne upravené a krátené (jam)