V. Novotný: Novela Trestného zákona poslúži na zastrašovanie zdravotníkov

Bratislava 21. mája (TASR) – Strana Smer-SD a vláda pripravili podľa opozičného poslanca Viliama Novotného (SDKÚ-DS) „kladivo“ na zdravotníkov, ktorým im chce hroziť. Má ním byť návrh novely Trestného zákona, konkrétne pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu od poslanca Smeru-SD Jozefa Valockého. Novotný to vyhlásil na dnešnom brífingu v Národnej rade (NR) SR s tým, že SDKÚ-DS tento návrh nepodporí.
„Novela trestného zákona bude slúžiť na zastrašovanie zdravotníkov,“ zdôraznil Novotný. Ak sa totiž zdravotníci nedohodnú v kolektívnom vyjednávaní, a môžu hroziť napríklad štrajkom, vláda vyhlási krízovú situáciu. V tom prípade, budú musieť nastúpiť do práce. Lebo ak tak neurobia, môžu stratiť registráciu na desať rokov.

„Môžu dostať pokutu vo výške 3300 eur, a dokonca môžu byť potrestaní aj odňatím slobody na dva až päť rokov,“ vymenoval Novotný.

Takto podľa jeho slov vyzerá v praxi zastrašovanie zdravotníkov v podaní vlády Roberta Fica (Smer-SD). Poslanec preto vyzval ministerku zdravotníctva Zuzana Zvolenskú (nominantka Smeru-SD), aby sa začala reálne venovať zdravotníkom a problémom v tomto rezorte.

„Nech sa nevyhovára na ústavný súd, či na poslancov Smeru, ktorí podávajú pozmeňujúci návrh,“ doplnil Novotný. Prípadne, nech sa podľa neho neskrýva za ministra spravodlivosti, lebo v jeho Trestnom zákone sú tieto zmeny. „Nech takéto závažné zmeny zákonov najprv prediskutuje so zdravotníkmi a predkladá ich v riadnom legislatívnom procese,“ opísal.

Ak by novela prešla s Valockého návrhom, zdravotníci, ktorí v núdzovom stave neprídu do práce, a ohrozia tak zdravie a životy ľudí, už nezostanú bez trestu. Hroziť im bude dvoj- až päťročné väzenie, strata registrácie na 10 rokov či peňažná sankcia. Ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti návrh obhajujú.

„Je fakt, že reálne môže vzniknúť krízová situácia, v ktorej budú ohrozené životy a zdravie občanov. A musí existovať nejaký nástroj, ktorý má v rukách vláda alebo štát na to, aby zabezpečil zdravie občanov a ochranu ich životov. Zdravie a ochrana životov je jedno zo základných ústavných práv a každá vláda má povinnosť toto zabezpečiť,“ odôvodnil svoj kladný postoj k návrhu minister spravodlivosti Tomáš Borec ešte pred mesiacom.

Podobný názor má aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák.

Pridaj komentár