ÚVZ SR radí rodičom pred začiatkom nového školského roku

(Zdroj foto: AdobeStock.com)    

Kúpu vhodných prezúvok či školskej tašky netreba pred začiatkom školského roka podceniť. Nesprávny výber obuvi či aktovky môže dieťaťu spôsobiť zdravotné problémy.

Rodič by mal venovať pozornosť aj výberu potravín a nápojov pri príprave desiatej. Ak je kvalitná, dokáže telu dodať optimálne množstvo výživných látok a vitamínov.

Vyberte správnu školskú tašku

Pri výbere školskej tašky treba zohľadniť predovšetkým hmotnosť dieťaťa, ale tiež ergonomické tvarovanie a materiál, z ktorého je taška vyrobená. Najmä najmenší školáci nosievajú neraz tašky, ktoré sú oveľa ťažšie, ako by mali byť vzhľadom na ich vek.

,,Nadmerná záťaž z tašky zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy. Ak sa nelieči včas, môže sa chrbtica poškodiť tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť,“ upozorňuje doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca Odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR.

Rodič by mal pravidelne kontrolovať, či dieťa v školskej aktovke nenosí zbytočnosti. Odporúčané maximálne hmotnosti školských aktoviek podľa ročníkov základnej školy, predstavujú zhruba 10 % hmotnosti dieťaťa daného veku:

  • žiaci 1. a 2. ročníka – 2,5 kg,
  • žiaci 3.a 4. ročníka – 3,5 kg,
  • žiaci  5. a 6. ročníka – 4,5 kg,
  • žiaci 7. až 9. ročníka – 5 kg.
školská taška pre tretiaka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pri kúpe školskej tašky by si mal rodič overiť, či má certifikát a či je vyrobená zo zdraviu neškodných materiálov.

„Ideálne je, ak je čo najľahšia, ak kopíruje prirodzený tvar chrbtice a zaisťuje dieťaťu stabilitu. Všímajte si tiež popruhy – nesmú byť veľmi úzke a majú byť nastavené tak, aby chrbát neťahali. Dieťa má tašku nosiť na oboch pleciach, nie iba na jednom,“ uvádza Jana Hamade.

Čím ľahšie prezuvky, tým lepšie

Detská noha je extrémne citlivá na škodlivé vonkajšie vplyvy. Nesprávna obuv môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť rôzne deformity, trvalé poškodenie kostry chodidla, ale i skoliózu.

Prezuvky by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ako sú napríklad prírodné usne a textil – sú mäkké, priedušné, absorbujú zvýšenú fyziologickú vlhkosť detskej nohy a prispôsobia sa anatomickému tvaru chodidla, pričom nedráždia kožu. U najmenších detí preferujeme nízku členkovú obuv z čo najľahších materiálov.

„Nevhodnými materiálmi sú rôzne plasty, poroméry a koženky, pretože sú tvrdé, nepriedušné,  ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla, a pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení,“ hovorí Jana Hamade.

Dôležité podľa nej je, aby sme vyberali obuv podľa účelu. Upozorňuje, že prezuvky nie sú to isté, čo obuv do telocvične, a nemožno ich teda zamieňať. Na pohybové aktivity je určená športová obuv s mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou, s pevnou protišmykovou podošvou.

prezuvky do školy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Desiata školáka by mala byť zdravá a výživovo pestrá

Kvalitná desiata by mala pozostávať z celozrnného pečiva, nátierky alebo syra, porcie zeleniny a ovocia, a hodnotného nesladeného nápoja. Ide o zložky potravy, ktoré dodajú organizmu optimálne množstvo výživných látok (bielkoviny, tuky, cukry), ale aj vitamínov a minerálnych látok.

„Z minerálnych látok je pre vyvíjajúci sa organizmus najvýznamnejší vápnik, ktorého zdrojom je najmä mlieko, mliečne výrobky, syry a jogurty. Preto by mali rodičia zaradiť na desiatu aj mlieko a mliečne výrobky. Z mliečnych výrobkov sú veľmi hodnotné probiotické a acidofilné výrobky,“ informuje Jana Hamade.

V súčasnosti pribúda detí s rôznymi intoleranciami, najčastejšie na laktózu, prípadne mliečnu bielkovinu. V tomto prípade je potrebné, aby rodičia navštívili detského lekára – špecialistu, ktorý určí najvhodnejšie potraviny pre deti, v závislosti od zisteného stupňa intolerancie.

Svoje nezastupiteľné miesto má pri príprave desiatej aj cukor. Pre detský vek je charakteristická potreba tzv. rýchlych kalórií, preto nie je sladkosti úplne nezakazujeme. Denná porcia by však nemala byť väčšia ako 50 g. Uprednostniť treba sladké pečivo, prípadne sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky (pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami).

Na rozdiel od potrebného príjmu cukru v jedle, sladené nápoje sú pre deti nevhodné. Obsahujú priveľa jednoduchých cukrov a zbytočne zvyšujú príjem energie, čo vedie k vzniku obezity.

desiata do školy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prevencia pred očnými chorobami – všímajme si detské návyky

Vek dieťaťa hrá významnú úlohu pri odhaľovaní očných porúch. Preto treba s dieťaťom absolvovať prehliadku u očného lekára. „Čím skôr sa na prípadnú očnú poruchu príde, tým väčšia je šanca na úspešné liečenie. Naopak, pri zanedbaní môže hroziť rozvoj tupozrakosti alebo škúlenie,“ uvádza Jana Hamade.

Rodič by mal dieťa poučiť o jednoduchých návykoch, najmä ako správne sedieť, v akej vzdialenosti mať oči pri písaní úloh, či pri sedení pred počítačom. Pomáhajú pravidelné prestávky, počas ktorých sa treba pozerať do diaľky, napríklad z okna, alebo vyskúšať očnú gymnastiku.

Pri práci s počítačom, najmä pre zvýšené sústredenie sa na monitor, dochádza k zníženiu frekvencie žmurkania, a tým aj k vysychaniu oka. Dieťa môže pociťovať únavu, pálenie očí, alebo vidieť rozostrene. Riešením je, keď dieťaťu určíme optimálny čas, ktorý môže stráviť pri počítači, čo je podľa odborníkov okolo 2 hodín denne.

poruchy zraku u deti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Umývaním rúk proti infekčným chorobám

Dieťa je náchylnejšie na rôzne ochorenia, keďže imunita sa u neho ešte len vyvíja. Preto by sme mu mali neustále pripomínať dôležitosť dôkladného umývania rúk, s upozornením, že iba opláchnutie pod teplou vodou nestačí – potrebná je poriadna dávka mydla. Umývaním rúk totiž možno najjednoduchšie predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb (respiračné, hnačkové ochorenia, žltačka typu A).

K čisteniu rúk treba pristupovať zodpovedne a nevynechať žiadnu časť dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami, aj pod nechtami. Najlepšie je, keď po dôkladnom opláchnutí použijeme jednorazovú utierku alebo čistý uterák.

Dieťaťu treba zdôrazniť, že ruky si má umývať:

  • po príchode do školy,
  • po návrate domov,
  • pred a po jedle,
  • po každom použití toalety,
  • po kašlaní, kýchaní,
  • pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
hygiena ruk u deti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vši „idú“ aj na čisté deti

Vši sa vždy prenášajú kontaktom, pričom prameňom nákazy je zavšivavené dieťa. Riziko výskytu tohto vysoko prenosného ochorenia – pedikulózy, sa zvyšuje s príchodom jesenných a zimných mesiacov.

„Jediným účinným opatrením, ako zamedziť prenosu vší, je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. Toto opatrenie je účinné iba vtedy, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín,“ vysvetľuje Jana Hamade.

Rodič by si mal všímať aj prípadné nepriame príznaky ochorenia, ako napr. nepokoj dieťaťa, časté škrabanie sa vo vlasoch, resp. viditeľná prítomnosť hníd alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy.

Všeobecným predpokladom v prevencii pred pedikulózou je osobná hygiena, predovšetkým časté umývanie hlavy, pri výskyte vší zase okamžité ošetrenie hlavy v kolektívoch i rodinnom prostredí.

vsi vo vlasoch
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zdroj: Odbor hygieny detí a mládeže a Referát komunikačný ÚVZ SR

Pridaj komentár