Účastníci Behu pre život prispejú na výskum rakoviny

Bratislava 28. apríla (TASR) – Tisícky ľudí po celom Slovensku môžu do polovice júna prispieť na výskum rakoviny. Najväčšie charitatívne športové podujatie Beh pre život sa začína v sobotu 4. mája v Bratislave. Postupne sa do akcie, ktorá potrvá do 15. júna, zapojí Banská Bystrica, Prešov, Nitra, Žilina a Trenčín.
Všetky vyzbierané peniaze a štartovné pôjdu na kúpu prístroja na výskum rakoviny. Podobne tomu bolo aj pri predchádzajúcich piatich ročníkoch. „Naším cieľom je podporovať projekty, ktoré pomôžu výskumu a aj podporujú zdravý životný štýl Slovákov,“ uviedol Michal Dyttert, správca Nadácie Tesco, ktorá je organizátorom projektu.
Cieľom tohtoročného behu je vyzbierať 85.000 eur na zakúpenie laboratórneho prístroja NanoSight. „Zariadenie pomôže pri výskume a liečbe rakoviny pacientom z celého Slovenska. Svojou schopnosťou merať objekty v nanosvete umožní pochopiť dorozumievanie zdravých buniek s nádorovými bunkami a pomôže pri vývoji nových diagnostických metód pri onkologických ochoreniach,“ priblížila prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická.
Organizátori mysleli aj na najmenších účastníkov, ktorí môžu prebehnúť skrátenú verziu trate. Beh podporia noví partneri – Unilever a Kariera.sk.
K celoslovenským skalným patrónom pribudnú v tomto roku ďalšie osobnosti. K hercovi Jozefovi Vajdovi a maratónskej bežkyni Katke Berešovej sa pridá bronzová olympijská medailistka v streleckej disciplíne skeet Danka Barteková.
Ich rady rozšíri zlatá olympijská medailistka v biatlone Anastasia Kuzminová, ktorá podporí bežcov v Banskej Bystrici. Hokejový útočník Ján Pardavý sa stal patrónom Behu pre život za svoje rodné mesto Trenčín spolu s Ľubomírom Sekerášom. Bežcov na tratiach budú v jednotlivých mestách podporovať skalní patróni – operný spevák Martin Babjak, prezentérka aerobiku Lucia Medeková, futbalový tréner Vladimír Labant, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková, hokejista Vladimír Országh a prešovská kapela Heľenine oči.
Doteraz výskum rakoviny v rámci tohto podujatia podporilo viac ako 42.000 ľudí, ktorí prispeli sumou viac ako 266.000 eur.
TASR informovala Gabriela Pavlikovská z PR agentúry Like.

Pridaj komentár