Týždeň dojčenia: Podpora pri dojčení

Svetový týždeň dojčenia si každoročne pripomíname v období od 1.8 do 7.8 vo viac ako 120 krajinách sveta, a vyhlasuje ho Svetová aliancia na podporu dojčenia. Témou tohtoročného Svetového týždňa dojčenia je Podpora pri dojčení. Cieľom je zdôrazniť potrebu laickej pomoci matka-matke pri dojčení.

Program tejto pomoci je finančne nenáročný, no vysoko účinný pri zvyšovaní počtu dojčiacich matiek. Pomoc môže poskytovať ktokoľvek, kto je vyškolený pre podporu matiek, a bude riešiť otázky a problémy dojčiacich matiek.

Občianske združenie MAMILA takýto typ pomoci matkám dáva už vyše 10 rokov – prostredníctvom tzv. podporných skupín dojčiacich matiek. Tie na Slovensku začali vznikať už pred dvanástimi rokmi. V súčasnosti sa stretáva 60 podporných skupín dojčiacich matiek v rôznych mestách Slovenska.

 

Ako fungujú podporné skupiny dojčiacich mamičiek

Správne a úplné informácie, ktoré matky o dojčení získajú v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne a ostatných mamičiek v skupine, im pomáhajú úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť. V skupine sa stretávajú ženy v rozličných etapách materstva: mamičky, ktoré svoje bábätko ešte len čakajú, sú v kontakte s čerstvými mamičkami, mamičkami väčších bábätiek, ktoré začínajú jesť príkrmy, či mamičky starších detí, ktoré dojčia počas ďalšieho tehotenstva, resp. dojčiace tandemovo (staršie dieťa a nové bábätko, s deťmi, ktoré sa práve odstavujú atď).

„Čerstvé“ matky vidia, akým spôsobom zahŕňajú dojčenie do starostlivosti o svoje deti ostatné matky v skupine. Kľúčovú rolu v skupine hrá poradkyňa pri dojčení – udržiava rovnováhu medzi poskytovaním správnych informácií o dojčení, a umožňuje matkám, aby sa medzi sebou delili o nápady a skúsenosti.

Stretnutia môžu byť pomocou aj pre tehotné ženy, ktoré na svoje bábätko ešte len čakajú, pretože dojčenie je zručnosť, ktorej sa najlepšie „naučia“ pozorovaním. Skúsenosti iných mamičiek im potom môžu výrazne uľahčiť ich vlastný vstup do materstva a dojčenia.

Materské mlieko je pre bábätko prirodzená potrava

Materské mlieko je najlepšou výživou dieťatka. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie stačí dieťa do 6. ukončeného mesiaca výlučne dojčiť. Až 98 % žien je pritom schopných svojho potomka dojčiť.

V porovnaní s umelým alebo kravským mliekom je materské mlieko svetlejšie a priehľadnejšie. Môže  vyvolať dojem, že je riedke a menej výživné. Materské mlieko má však ideálne zloženie – obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje, a zbytočne nezaťažuje jeho nezrelú tráviacu sústavu.

Tvorbu materského mlieka riadia hormóny, a to tak, aby sa do neho dostali všetky potrebné látky. Obsahuje niektoré účinné látky, napríklad laktoferín a lyzozým, ktoré zastavujú rast baktérii, či biele krvinky.  Materské mlieko má i mnohé ďalšie prednosti, a zatiaľ sa nepodarilo vyrobiť umelé mlieko, ktoré by bolo jeho rovnocennou náhradou.

Prirodzenou zložkou materského mlieka sú aj obranné látky – imunoglobulíny. Sú pre bábätko dôležitou ochranou proti chorobám, pretože jeho obranný systém ešte nie je úplne zrelý. Protilátky sa v tele matky tvoria cielene proti tým mikroorganizmom, s ktorými prichádza do kontaktu. Keďže matka a dieťa trávia väčšinu času spoločne, v tom istom prostredí, rovnaké mikroorganizmy ohrozujú i dieťa, a teda protilátky, ktoré dostáva v materskom mlieku, sú preň doslova šité na mieru.

V horúcich letných dňoch by mali mamičky dbať o to, aby bábätko dostatočne často a výdatne pilo z prsníka. Vtedy materské mlieko pokryje potrebu tekutín, a tiež potrebu všetkých ostatných látok.

Prebraté a redakčne upravené z portálov: www.mamila.sk a babetko.rodinka.sk.

Pridaj komentár