Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Tretí novembrový štvrtok si každoročne pripomíname Svetový deň boja s rakovinou pankreasu, keď ľudia na celom svete prejavujú spolupatričnosť tým, ktorí s touto zákernou chorobou zápasia.
Presné príčiny rakoviny pankreasu nie sú známe. Fajčenie, chorobné zmeny v určitých génoch a rodinná anamnéza sú však závažné rizikové faktory, ktoré môžu podmieniť jej vznik.
Rakovina pankreasu je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia na rakovinu u mužov a žien na celom svete, ktorá dominuje aj na Slovensku. Žiaľ, zatiaľ neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal správne a včas identifikovať skorú formu tohto ochorenia. Preto hrá osveta takú kľúčovú rolu, aby sa karcinóm pankreasu u pacientov zachytil čo najskôr. A tiež aby zvyšovala povedomie o rizikových faktoroch a závažnosti tejto zhubnej choroby, ktorá má vo svojich začiatkoch nenápadné príznaky.
Epidemiológia karcinómu pankreasu
Podľa predikcie Národného centra zdravotníckych informácií bol v roku 2021 karcinóm pankreasu siedmym najčastejšie diagnostikovaným nádorovým ochorením na Slovensku. Každoročne sa diagnostikuje približne 1000 prípadov a zaznamená viac ako 900 úmrtí na túto diagnózu. Výskyt karcinómu pankreasu je u oboch pohlaví približne rovnaký.
Z európskych krajín má Slovensko druhý najvyšší výskyt karcinómu pankreasu, prvenstvo patrí Maďarsku, na 3. mieste je Česko nasledované Rakúskom.
Incidencia, teda výskyt tohto ochorenia, stúpa po 50. roku života, kedy sa diagnostikuje viac ako 90% prípadov. Viac ako 60% prípadov je diagnostikovaných v IV. klinickom štádiu. Podiel pacientov diagnostikovaných v I. alebo v II. klinickom štádiu je menej ako 20%. V rokoch 2013 a 2014 bol každý piaty prípad diagnostikovaný v I. alebo II. klinickom štádiu ochorenia. Na začiatku milénia to bol približne len každý desiaty pacient.
Zdroj foto: Národný onkologický inštitút
Rizikové faktory rakoviny pankreasu
Medzi rizikové faktory rakoviny pankreasu patrí napríklad fajčenie, obezita, nadmerný príjem alkoholu, nadmerný príjem nasýtených tukov, nízky príjem ovocia a zeleniny, anamnéza diabetu a zápal pankreasu. Existujú tiež genetické mutácie, ktoré zvyšujú riziko tohto ochorenia, napríklad mutácia v géne BRCA.
Pacienti s diagnostikovaným karcinómom pankreasu a ich blízki sa môžu o ochorení dozvedieť viac v príručke pre pacientov, dostupnej na webovej stránke https://www.noisk.sk/files/2022/2022-09-29-esmo-rakovina-pankreasu.pdf.
Použité zdroje informácií boli webové stránky https://www.nczisk.sk/ a https://www.noisk.sk/. Zdrojom dát pre grafické výstupy je Národný onkologický register Slovenskej republiky.
Spracovala: MUDr. Ľudmila Kutáková, PhD., konzultantka NOI pre epidemiológiu