Strach z lietania: Ako prekonať paniku a prečo sa bojíme logicky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ľudia oddávna pozorovali vtáky, letiace vysoko na oblohe a pokojne pristávajúce na zemi a vo svojich hniezdach.

Dá sa povedať, že tieto šikovné tvory nás inšpirovali k tomu, aby sme skonštruovali prvý stroj, ktorý sa letmo podobal na súčasné lietadlo.

Celý proces nakoniec vyvrcholil vznikom leteckého priemyslu, s jeho masovým cestovaním, ktoré zmenilo náš pohľad na rozľahlosť sveta, skrátilo vzdialenosti a umožnilo rýchle a bezpečné presuny po Zemi.

Rýchle presuny?

Možno.

Ale bezpečné?

Mnohí tomu stále neveria.

Prečo je lietadlo iné ako auto

Nedôvera sprevádza ľudstvo pri každom pokroku. Keď prišli prvé automobily, ktoré nahradili rokmi overené konské povozy, tento „posun“ sprevádzala nervozita, odpor a neistota. No netrvalo dlho a autá sa stali prirodzenou súčasťou nášho každodenného života.

Prečo teda celé desaťročia po sprístupnení leteckej dopravy širokej verejnosti, sa u mnohých ľudí naďalej stretávame s nedôverou a strachom z lietania? A dokonca aj u tých, ktorí lietajú pravidelne?

Ako toto vysvetliť?

Ľudia nelietajú!

Pretrvajúcu nedôveru v letecký priemysel sa pokúsime rozlúštiť. Lode, autá a vlaky, to všetko sú urýchľujúce cestovné prostriedky našich prirodzených pohybov. Veď človek vie chodiť, behať, aj plávať. Avšak naše telo nie je nijakým spôsobom pripravené na lietanie.

Prirodzene, vo vzduchu vieme stráviť istý čas. No len dovtedy, kým nám to naše „lietanie“ nezruší obyčajná gravitácia. Inými slovami – nasleduje voľný pád. A to veru neznie veľmi povzbudivo.

No stále sme ešte nepovedali to hlavné. Možno si zbytočne premietame katastrofické scenáre, lenže tie majú svoju neotrasiteľnú logiku:

Pri poruche auta – môžeme vystúpiť, pri poškodení lode – môžeme nejaký čas plávať, ale pri poruche lietadla…?!

Skrátka, naozaj je pravda, že lietať nevieme. Preto naša psychika odmieta riziko, ktoré, aj keď je objektívne malé, sa nám javí ako vysoké a v prípade krízy neriešiteľné. A to je dôvod, prečo sa tak často stretávame s pojmom strach z lietania.

strach-z-lietania-psycholog
Zdroj foto: AdobeStock.com

Strach z lietania je prirodzený

Existuje množstvo literatúry na tému „strach z lietania“. Ako sa ho zbaviť, ako je neopodstatnený a podobne. Človek sa potom často trápi, že s ním nie je niečo v poriadku, že má fóbiu, že sa zbytočne bojí.

Povedal by som, že človek, ktorý sa bojí lietať, je úplne v poriadku. Krídla nemáme, zato pud sebazáchovy áno. Napriek tomu, strach z lietania možno nazvať problémom. A kvôli veľkým cestovateľským možnostiam, ktoré nám letecký priemysel dnes ponúka, by sme s týmto strachom mohli niečo urobiť.

V prvom rade si však uvedomme, že ak sa bojíme lietať, sme celkom zdraví. Ako sme vyššie spomenuli, je to dokonca prirodzené. A toto vedomie nám veľmi pomôže v novom odhodlaní – sadnúť si do lietadla a nebáť sa.

Dôverujte si!

Každý deň nasadáte do autobusu, alebo do iného dopravného prostriedku, a ak vám aj napadne, že sa niečo môže stať, poviete si – a prečo by sa to malo stať práve teraz?

Máte dôveru v seba, dôverujete vodičovi, nezapodievate sa možným rizikom. A to napriek tomu, že sedíte v starom stroji, o ktorom snáď len vodič vie, čo na ňom ešte funguje a čo sa môže každú chvíľu pokaziť.

Skúste rovnakú taktiku použiť aj v prípade lietadla. Dôverujte sebe a pilotovi a myknite plecom nad minimálnym, aj keď stále prítomným rizikom. Otvorte si knihu, alebo si skúste let akýmkoľvek spôsobom spríjemniť.

Mimochodom, na rozdiel od starých autobusov, pri lietadlách platia oveľa prísnejšie kritériá na technický stav!

ako-zmierniť-strach-z-lietania
Zdroj foto: AdobeStock.com

Keď sebadôvera nefunguje

Pokiaľ ste vyskúšali predošlú metódu, ale váš strach je stále pevne zakorenený, je tu druhá možnosť – siahnite po miernych utišujúcich prostriedkoch. Porozprávajte sa pred odletom so svojím lekárom, určite vám poradí, prípadne predpíše upokojujúce lieky.

Vedeli ste, že takéto lieky užívajú mnohí známi ľudia, keď pociťujú veľký stres z verejného vystúpenia?

Zdravotné komplikácie pri lietaní

Strach z lietania je síce riadna komplikácia, ale pádu lietadla sa netreba zase toľko obávať. Oveľa častejšie a závažnejšie problémy nám hrozia kvôli zhoršenému zdravotného stavu.

O tomto sa toľko nehovorí, ale pokiaľ máte niektoré zdravotné komplikácie, mali by ste lety obmedziť, až úplne vylúčiť. A v niektorých prípadoch vás do lietadla nepustia ani samotné letecké spoločnosti.

Subjektívne pocity, súvisiace so psychikou, sme si už popísali. Tie sa môžu prejaviť reálnymi zdravotnými ťažkosťami, napríklad úzkosťou. Ale aj „iné veci“ sa nám môžu stať, hoci sa lietania nebojíme.

Bolesť hlavy

Lietadlo má svoju špecifickú atmosféru. Zmeny tlaku, neustála výmena vzduchu v interiéri, klimatizovaný, suchý vzduch. Niekto to môže znášať ťažko, z čoho vyplynú bolesti hlavy. Ak je vaša hlava citlivá na zmeny tlaku, rozhodne si vezmite lieky proti bolesti.

Pokiaľ ste citliví na pustenú klimatizáciu, vezmite si so sebou aj nejakú prikrývku hlavy, pretože inak sa z vašej cesty stane jedna nočná mora. Studený vzduch, fúkajúci priamo na vašu hlavu, môže vyvolať až zápalovú reakciu. Napríklad neuralgia trojklanného nervu je taký obrovský problém, že ho budete riešiť celé mesiace, dokonca ešte dlhšie.

Uši a zmeny tlaku

Každý z nás je v určitej miere citlivý na náhlu zmenu tlaku. Najčastejším sprievodným znakom je takzvané zaliehanie v ušiach. V štandardnom prípade stačí, ak si tlak vyrovnáte klasickým zívaním, niekomu vraj pomáha žuvačka.

V každom prípade, nejde o zdravotný problém, ktorý by mal závažnejšie ovplyvniť váš let. Avšak môže sa stať, že sa vám tlak nedarí vyrovnať a postupne narastá bolesť v uchu. Tento stav je veľmi nepríjemný až neznesiteľný.

Ak sa vám niečo podobné už stalo, rozhodne navštívte ušného lekára. Ten pravdepodobne potvrdí dysfunkciu Eustachovej trubice, čo je porucha priepustnosti tejto trubice.

Pokiaľ sa chcete v budúcnosti vyhnúť problémom pri prudkých zmenách tlaku, dohodnite si s lekárom operačné roztiahnutie Eustachovej trubice. Odborník zároveň určí príčiny dysfunkcie, pretože tých môže byť viac – napríklad zápal Eustachovej trubice, či deformácia nosnej prepážky.

Pozor na zuby!

Pokiaľ sa chystáte do lietadla a doteraz ste odkladali návštevu zubného lekára, výmenu starej výplne už ďalej neodkladajte. Staré alebo zle upravené výplne totiž môžu obsahovať vzduchové bubliny, ktoré sa pri zmene tlaku rozpínajú.

Zub vám to síce neroztrhne, ale vaša nervová sústava vyvolá adekvátnu reakciu – bolesť môže byť veľmi silná. Na zmenu tlaku reagujú aj zuby, ktoré sú poranené, alebo neošetrené zubné kazy.

Epileptické záchvaty

Epileptici by mali let považovať za určitý stres pre organizmus, a to najmä tí, ktorí sa zároveň boja lietania. Upozornite letecký personál na možnosť epileptického záchvatu, prípadne usmernite letušky, ako treba v danom prípade reagovať.

Rozhodne však zvážte dôležitosť letu, a pokiaľ existuje iná forma cestovania, radšej neleťte. Berte do úvahy predovšetkým veľmi obmedzené možnosti prvej pomoci v lietadle počas letu.

So zranením na palubu?

Máte kúpený let, ktorý nechcete za žiadnu cenu odvolať? A nanešťastie ste mali práve úraz a nosíte ruku v sadre? Čo teraz? Ak ste si ešte nevypýtali od svojho lekára potvrdenie o spôsobilosti letu, urobte to, avšak iba pár dní pred odletom, pretože takéto potvrdenie má obmedzenú platnosť. A vy musíte letieť aj naspäť.

Potvrdenie od lekára potrebujete aj vtedy, ak máte v tele po operácii kovový predmet, alebo potrebujete počas letu inzulínové injekcie.

Choroby, s ktorými radšej nelietajte

Lekárske povolenia potrebujete nielen na viditeľné zranenia. Pokiaľ sa letovému personálu nebude pozdávať váš zdravotný stav, môžu požiadať svojho letiskového lekára, aby vás prehliadol a vydal stanovisko. Takže napriek tomu, že máte letenku a ste plne mobilní, nemusíte odletieť.

Niektoré choroby pritom majú taký závažný charakter, že ak s nimi človek nastupuje do lietadla, priamo ohrozuje svoj život. Patria sem najmä ľudia, ktorí nedávno prekonali infarkt. Tento zákaz je dočasný, po niekoľkých týždňoch už môžete bezpečne sadnúť do lietadla. To iste platí, ak ste prekonali úraz hlavy, zlyhali vám pľúca, alebo ste boli nedávno operovaní.

Ak do lietadla nastupuje duševne chorý pacient, okrem potvrdenia od lekára potrebuje aj zodpovedný sprievod.

Ešte stále sa bojíte? Tak trochu štatistiky

Jedna smrteľná nehoda pripadá na 2,52 miliónov letov. V minulom roku zahynulo celosvetovo pri leteckých nešťastiach 556 ľudí. Pre porovnanie, za ten istý čas na Slovensku pri dopravných nehodách zahynulo 229 ľudí.

úzkosť v lietadle
Zdroj foto: AdobeStock.com

Na záver niekoľko rád

  • Ak sa na palube lietadla zraníte, napríklad sa porežete o nejaký predmet, alebo spadnete a poraníte si hlavu, nepanikárte, no ani sa netvárte, že sa nič nestalo.
  • Nebojte sa požiadať o pomoc v prípade potreby. Personál v lietadle je školený aj na podanie prvej pomoci a každé lietadlo má na palube núdzové lieky a lekárničku.
  • Ak sa dá, vyberte si miesto na sedenie, kde sa cítite najlepšie. Niekto rád sedí vpredu, niekto vzadu, iný pri okne, či vedľa uličky. Každé miesto má svoje výhody.
  • Každý let si môžete užiť ako dobrodružstvo. Rýchlosť, klesanie, stúpanie, turbulencie, na všetko sa dá pozerať ako na adrenalín, ktorý pri monotónnej preprave nedostanete. A pohľad z výšky na nočné svetlá miest, či na slnkom ožiarené oblaky pod nami, to vážne stojí za prekonanie strachu!

Pridaj komentár