(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Na Slovensku žije približne 4 000 pacientov so stómiou, no táto téma je stále spoločensky tabuizovaná. Pravdou pritom je, že umelý vývod tráviaceho traktu na povrch tela sa týka ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Dôvody na zákrok sú rôzne, ale všetky spája fakt, že pacientom uľahčuje a niekedy aj zachraňuje život. Väčšina pokračuje v aktívnom živote – je teda veľmi pravdepodobné, že ste stretli niekoho so stómiou, a ani ste o tom nevedeli.
Kedy je potrebná stomická operácia?
Ako bude vyzerať váš život po stómii?
Môžete sa po stómii vrátiť do práce?
Môžete športovať, ak máte stómiu?
A čo váš partnerský život?
Čo je stómia?
Slovo stómia má pôvod v gréčtine (stóma – ústa) a v prenesenom význame znamená vyústenie. V modernej medicíne rozumieme pod týmto výrazom umelo vytvorený vývod, ktorý najčastejšie umožňuje vylučovanie stolice alebo moču. Vykonáva sa s cieľom odstrániť ochorenie alebo zmierniť jeho príznaky. O dočasnej stómii hovoríme v prípade, ak sa vytvorí len na určitý čas, zväčša na zaistenie hojenia komplikovaných pooperačných stavov. Trvalá stómia je riešením bez možnosti návratu do pôvodného stavu – napríklad pri úplnom odstránení konečníka alebo močového mechúra.
Ktoré choroby vedú k stomickej operácii?
Stomický chirurgický zákrok môžete potrebovať pri viacerých zdravotných stavoch. Najbežnejšími z nich sú rakovina a zápalové ochorenie čriev.
Existuje však mnoho ďalších chorôb tráviaceho alebo močového systému, pri ktorých je nevyhnutné vytvoriť dočasnú alebo trvalú stómiu, napríklad:
- divertikulóza hrubého čreva,
- fekálna inkontinencia,
- familiárna adenomatózna polypóza,
- Hirschprungova choroba,
- rázštep chrbtice,
- Ehlersov-Danlosov syndróm.
Ktoré typy stómií sú najčastejšie?
Nutnosť vytvoriť stómiu môže nastať v prípade poruchy činnosti:
- dýchacej sústavy,
- tráviacej sústavy,
- močovej sústavy.
Stómie rozdeľujeme podľa toho, ktorý proces v tele zaisťujú:
- tracheostómia – zaisťuje dýchanie,
- gastrostómia, jejunostómia – zaisťujú výživu,
- ileostómia, kolostómia – zaisťujú vylučovanie črevného obsahu,
- nefrostómia (obličky), cystostómia (mechúr), urostómia (močovod) – zaisťujú vylučovanie moču.
Rozšírené sú najmä kolostómia, ileostómia a urostómia.
View this post on Instagram
Stómia a hrubé črevo
Najčastejším druhom stómie je kolostómia, čiže vývod hrubého čreva na povrch tela. Umožní sa tak priechod stolice, ktorá je v tejto časti čriev obyčajne pevná. Keďže ovládanie vylučovania nie je možné, budete potrebovať stomické vrecko na zhromažďovanie stolice.
Kolostómia býva potrebná pri rakovine hrubého čreva alebo konečníka, pri poranení alebo upchatí hrubého čreva.
Stómia a tenké črevo
Ileostómia, teda stómia tenkého čreva, sa najčastejšie aplikuje po úplnom odstránení hrubého čreva alebo v prípade ochrany operovaného hrubého čreva. Po operácii je stolica riedka, objemná, počas niekoľkých týždňov sa však zahusťuje. Je agresívna, bohatá na tráviace šťavy, preto pri kontakte s kožou spôsobuje podráždenie a zápaly. Stomické vrecko je takisto nevyhnutnou súčasťou výbavy.
Ileostómia je najčastejšie potrebná pri Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde alebo rakovine hrubého čreva.
Stómia a močový systém
Na odvod moču slúži vývod z močového systému, teda urostómia. Zavádza sa vtedy, ak je potrebné vyriešiť problém s nefunkčným alebo odstráneným močovým mechúrom a je pomerne zriedkavá. Urostómiou sa denne vylúči asi 1,5 litra moču v závislosti od množstva prijatých tekutín. Na zhromažďovanie moču je potrebné urostomické vrecko.
Život so stómiou – takmer ako normál
Ak ste absolvovali stomický chirurgický zákrok, niet pochýb o tom, že je to veľká životná zmena. Môže trvať nejaký čas, kým sa s tým zmierite a naučíte žiť. Len čo sa však zotavíte a naberiete silu, môžete sa vrátiť takmer ku všetkým bežným činnostiam a záľubám. Problémom nie je ani šatník – vďaka dnes používaným látkam a móde si ho môžete zostaviť tak, aby vaša stómia a použitá stomická pomôcka nevzbudzovali pozornosť. Majte na pamäti, že stómia neznižuje priemernú dĺžku života, ba práve naopak – často predstavuje začiatok nového „normálneho“ života.
Kedy sa môžete vrátiť do práce?
Niekoľko mesiacov po operácii treba považovať za obdobie pokoja. Po jednom-dvoch mesiacoch sa môžete postupne vrátiť do zamestnania. Ak to uznáte za vhodné, informujte svojich kolegov a nadriadeného o svojom stave, aby ste v prípade potreby mohli rátať s ich pomocou. Dávajte si pozor na zvýšenú fyzickú záťaž.
Pohyb, šport, cestovanie
Turistika, joga, plávanie, loptové hry – to všetko sú aktivity, ktoré pozitívne ovplyvňujú chuť do života a fyzickú kondíciu. Strániť sa ich nemusíte ani so stómiou – stačí sa vyhýbať prílišnému zaťažovaniu brušnej steny, zdvíhaniu ťažkých predmetov a chrániť si okolie operačnej jazvy a stómiu pred vonkajším tlakom.
Keď cestujete, informujte sa o cestovných možnostiach a ubytovaní. Tak vždy nájdete vyhovujúce miesto a príležitosť na ošetrenie stómie. Takisto si nezabudnite zbaliť všetky potrebné veci – radšej ich mať so sebou viac, ako by vám mali chýbať.
Ako stómia ovplyvní váš partnerský a sexuálny život?
Po stomickej operácii môžete zaznamenať dočasnú erektilnú dysfunkciu alebo suchosť v pošve. Postupne sa však môžete vrátiť k intimite. Ak nie ste pripravení, komunikujte o tom so svojím partnerom. Takisto podniknite kroky, aby ste sa cítili istejšie: vyprázdnite a vyčistite stomické vrecko a skontrolujte tesnenie. Od špecializovaných predajcov je dokonca dostupná špeciálna spodná bielizeň, ktorá vrecko zakrýva a drží na mieste.
Ak partnerský vzťah s niekým ešte len začínate, záleží od vás, kedy sa zdôveríte. Na otázky odpovedajte otvorene a čestne a dajte novému partnerovi čas na pochopenie, čo stómia znamená.
Stómia a podpora najbližších
Či už dočasná alebo trvalá, stómia je často nevyhnutný a život zachraňujúci zákrok. Hoci život s ňou prináša aj určité prekážky, benefity ich vysoko prevyšujú. Možno budete musieť urobiť v dennej rutine niekoľko zmien, ale je to vždy lepšia cesta ako trpieť následkami rakoviny hrubého čreva či Crohnovej choroby. Postupne sa váš pracovný, spoločenský i milostný život obnoví. Nezabudnite, že tí, ktorým na vás záleží, nebudú riešiť, že nosíte so sebou „nejaké vrecko“ – budú radi, že vaše zdravotné ťažkosti pominuli alebo sa výrazne zmiernili.
Uverejnenie článku podporila spoločnosť HARTMANN – RICO spol. s r.o.
Zdroje:
brožúra Príručka stomika
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15750510/
www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colon-cancer/in-depth/ostomy/art-20045825