(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Starostlivosť o novorodeniatko sa začína už pred pôrodom – veď každá budúca mamička si chystá výbavičku najneskôr v poslednom mesiaci tehotenstva.
Mnohé z nás podľahnú „syndrómu hniezdenia“ podstatne skôr, a potom pokúpia i to, čo im netreba.
Čo teda reálne potrebujeme pre dieťatko?
A na čo by sme nemali zabudnúť?
Starostlivosť o novorodenca zahŕňa viacero oblastí:
- výživa – kŕmenie,
- oblečenie,
- hygiena,
- prebaľovanie,
- spánok,
- zdravotná starostlivosť – odsávanie hlienov, sledovanie stavu dieťaťa,
- riešenie problémov – v spolupráci s odborníkom.
Výživa novorodenca
Novorodenec potrebuje jesť raz za 1 až 3 hodiny. Či už dieťa dojčíte, alebo kŕmite z fľašky, všímajte si signály hladu – ako dáva najavo, že je hladné?
Každé dieťa je iné, aj frekvencia hladu sa v jednotlivých vývojových fázach mení. Rátajte s tým, že dieťatko v prvé dni po narodení schudne. Dôležité je, aby potom pribralo.
Ak dieťa čká, nepanikárte. Čkanie – to sú malé kŕče bránice. Pomôže pár hltov mlieka.
Oblečenie pre novorodenca
Najvhodnejšie je čisto bavlnené, svetlé oblečenie. Pred použitím ho vyperte v jemnom pracom prípravku. V prvých mesiacoch obmedzte aviváž, najmä ak máte dieťa s citlivou pokožkou.
Myslite na to, že bábätko nemusí byť stále zababušené, jeho koža tiež potrebuje dýchať. Najlepšie sa bude cítiť v jednej vrstve oblečenia. Ak idete von, oblečenie vrstvite.
Hygiena novorodenca
Na rozdiel od niekdajšieho názoru, dnes už vieme, že novorodeniatko netreba kúpať každý deň – stačí obdeň. Kým nie je pupok úplne zahojený, dieťa umývame len vlhkou hubkou. Po odpadnutí zvyšku pupočnej šnúry a zahojení pupku, dieťa kúpte v primerane teplej vode (37 stupňov Celzia). Používajte výhradne detské mydlo.
Suchú pokožku môžete ošetriť jemným krémom s kyselinou mliečnou, alebo iným vhodným krémom, ktorý predpísal pediater. Všímajte si aj nechty bábätka. Sú síce mäkké, ale môže sa nimi poškriabať. Nechty na rukách striháme 1x za týždeň – do oblého tvaru, na nohách – dorovna (a menej často).
Starostlivosť o pupok
Odpadnutie zvyšku pupočnej šnúry, resp. zahojenie pupku, trvá zvyčajne 1 až 3 týždne. Ak z pupku vyteká tekutina alebo krv, miesto dezinfikujeme 2x denne. Keď sa stav nelepší, ucítite nepríjemný zápach, alebo spozorujete začervenanie, poraďte sa s lekárom.
Prebaľovanie novorodenca
Plienku treba vymeniť čo najskôr po potrebe. Prebaľovanie však nie je len o „očistení“ a „osušení“ dieťa. Všímame si množstvo moču, konzistenciu a farbu stolice – to všetko nám napovedá o zdravotnom stave dieťaťa.
Novorodenecká stolica je spočiatku lepkavá, mazľavá, tmavozelená až čierna. Hovorí sa jej meconium. Po niekoľkých dňoch sa (prechodne) zmení na redšiu – žltozelenú. Dojčené deti majú riedku horčicovú stolicu. Farba a konzistencia stolice je ovplyvnená aj stravou matky.
Dieťa umývame vlhkou hubkou alebo vlhčenou utierkou. Ak používame kvalitné látkové alebo jednorazové plienky, dieťa by nemalo mať zaparený zadoček, či vyrážky. Ak sa to vyskytne, poraďte sa s pediatrom alebo lekárnikom.
Má vaše dieťa suchú plienku viac ako 4 až 6 hodín? Pozor, môže byť dehydrované!
Spánok novorodenca
Deti do 3 mesiacov spávajú 14 až 17 hodín denne, tento čas je však rozhádzaný na celý deň, i noc. Deti spia v krátkych cykloch, neraz len 20 až 30 minút, a potom sú 2 hodiny hore. Niekoľko mesiacov potrvá, kým začnú vnímať striedanie dňa a noci, preto v tom potrebujú pomoc.
Ako pripraviť bábätko na spánok?
Zabaľte dieťa do zavinovačky, pripomenie mu to objatie vášho lona pred narodením. Zavinutie by však nemalo byť veľmi tesné. Do zavinovačky ukladajte dieťa len na spánok, inokedy nie. Takto vám bude lepšie spávať, rýchlejšie sa upokojí.
Riziko SIDS – syndrómu náhlej smrti dieťaťa – minimalizujete, ak dieťa na noc uložíte na chrbátik. Môžete použiť aj monitor dychu.
Viete, čo znamená bezpečná postieľka?
Novorodeniatko potrebuje vlastnú, ohradenú postieľku. Najmä po nočnom dojčení dávajte pozor, aby dieťa nezostalo s vami v posteli. Dohodnite sa s partnerom, že ho prenesie do postieľky, ak pri dojčení zaspíte.
Žiadne hračky, zbytočné tkaniny, alebo iné dekorácie – toto nepatrí do detskej postieľky!
Odsávanie hlienu
Všimli ste si, že vaše dieťa pokašliava alebo kýcha? Je to spôsob, ako si čistí hrdlo od stekajúceho hlienu alebo iných dráždivých látok. Zabezpečte pravidelné odstraňovanie hlienu odsávačkou, dobré sú aj nosové soľné roztoky, prípadne zvlhčovače vzduchu.
„Grckanie“ novorodenca
„Grcká“ asi polovica novorodeniatok. Našťastie, zvyčajne ide len o bežné uvoľnenie vzduchu po dojčení/kŕmení. „Odgrgávanie“ po nakŕmení je veľmi dôležité, pretože inak by sa vzduch, ktorý dieťa nahltá pri papaní, nahromadil v črevách a spôsoboval problémy.
Pozor však! Ak dieťa vyvráti všetko mlieko, ktoré vypije, vracia nestrávené mlieko alebo chudne, pravdepodobne ide o gastroezofageálny reflux, alebo iný vážny problém!
Bezodkladne sa poraďte s pediatrom!
Plač novorodenca
Novorodeniatka plačú trochu inak ako staršie bábätká. Po pár týždňoch sa naučíte rozoznávať rôzne druhy plaču, aj čo znamenajú. Stále preverujte, či sú uspokojené základné potreby dieťaťa: hlad, čistota, spánok a pod.
Myslite na to, že plač neznamená vždy prosbu o upokojenie, či cumlík. Novorodenec vám takto môže dávať najavo, že je hladný, alebo chce prebaliť, no neutíchajúci plač môže znamenať aj chorobu alebo bolesť.
Pozor! Nikdy dieťaťom netraste!
Meranie teploty u novorodenca
Najpresnejšie zmeriate teplotu v konečníku, ale jednoduchšie je to v podpazuší. Zmerajte teda najskôr teplotu pod pazuchou, a keď je vyššia ako 37 stupňov Celzia, namažte teplomer vazelínou a merajte v konečníku.
Ako to správne urobiť? Dieťatko položte na bruško. Teplomer zasuňte do konečníka tak, aby bola dnu strieborná špička. Ak nameriate viac ako 37,8 stupňa Celzia, alebo menej ako 36,3, vyhľadajte lekára.
Výbavička novorodenca: Čo treba nakúpiť pred pôrodom?
Nikdy nevieme, či sa naše dieťatko narodí presne na termín, práveže – väčšinou nie. Preto je dôležité, aby sme mali výbavu pripravenú vopred. Nie, nemusíte to robiť už v polovici tehotenstva, ale zase ani na poslednú chvíľu.
Čo budete naozaj potrebovať:
- postieľka a pevný matrac,
- zavinovačka, deka,
- kočík, taška na kočík,
- sedačka do auta,
- prenosné vajíčko,
- teplomer pre bábätká – minimálne 2 kusy,
- vanička alebo vedro na kúpanie, podložka do vaničky,
- vodný teplomer – ak sa bojíte, že dieťa oparíte,
- špongia a jemná kozmetika na umývanie,
- prebaľovací pult (alebo pevná podložka),
- plienky – jednorazové, ale aj bavlnené – aspoň 10 kusov, aby ste nemuseli stále prať,
- jemné vlhčené utierky,
- krém na zapareniny,
- odsávačka na mlieko, fľašky, sterilizátor,
- odsávačka hlienov,
- vankúš na dojčenie, podbradníky,
- 5 až 8 dupačiek (alebo overalov),
- 5 až 7 body – s dlhými i krátkymi rukávmi,
- 3 nohavice,
- 2 čiapočky,
- 3 páry ponožiek,
- 3 až 5 mikín alebo svetríkov,
- rukavičky,
- fusak (ak sa dieťa narodí v zime),
- nožničky na detské nechtíky.
Nemusíte všetko platiť sami
Ako vidíte, je toho pomerne veľa, čo budete potrebovať. Takýto nákup zrejme zasiahne vašu peňaženku. Ak ste však poistené v Zdravotnej poisťovni UNION, môžete využiť jej špeciálne programy. UNION zdravotná poisťovňa pomáha svojim poistenkyniam nielen počas tehotenstva, ale aj neskôr.
Rodičia novorodencov dostávajú poukážku v hodnote 30€ na nákup v internetovom obchode mimulo.sk. Spolu s preukazom poistenia bábätka, na vás čaká špeciálny darček. Viac info tu: https://www.union.sk/prispevok-na-novorodenecke-potreby.
Chcete tieto výhody a nie ste poistencami ZP Union?
Podajte si prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne: https://www.union.sk/online-prihlaska-uzp/#vyber-poistenca.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje:
- https://advancedpediatricassociates.com/Parent-Resources/Pediatric-Health-Library/Newborn-Baby-Care/Articles/Basic-Care/APA/Basic-Newborn-Care
- https://medlineplus.gov/infantandnewborncare.html,
- https://kidshealth.org/en/parents/guide-parents.html
- www.union.sk