Spúšťače migrény: Z čoho máte migrénu vy? Spoznajte 11 spúšťačov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pacienti, ktorí majú skúsenosti s migrénou, vám to potvrdia – najúčinnejším riešením tohto nepríjemného stavu je nájdenie hlavného spúšťača.

Keď odhalíte, čo u vás vyvoláva záchvaty migrény, môžete sa im jednoduchšie vyhnúť, alebo ich aspoň minimalizovať.

Čo všetko môže byť spúšťačom migrény?

Našli sme pre vás 11 hlavných spúšťačov.

1. Stres

Najčastejším vinníkom migrénových stavov je stres. Ten vyvoláva záchvaty až u 70 % pacientov. Zo štúdií je jasné, že 5070 % ľudí udáva súvislosť medzi denným stresom a migrénou.

Pokiaľ sa k tomu pridá neustála nespokojnosť, ľahko sa ocitnete v bludnom kruhu takmer každodenných záchvatov. Pomôžete si tak, že minimalizujete faktory, ktoré stres spôsobujú.

2. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok

Súvislosť medzi spánkom a migrénou je nepopierateľná. Nerušený spánok potrebujeme na obnovu všetkých častí tela, vrátane mozgu. Ak máte nedostatok spánku alebo prerušovaný spánok, ste automaticky náchylnejší na migrénu.

Aby ste tomu predišli, snažte sa každú noc spať aspoň 7 – 8 hodín. Nastavte si svoj režim tak, aby ste každý večer šli spať v rovnakú hodinu. Odstráňte zo spálne všetku techniku, najmä televízorpočítač.

Vedeli ste, že takmer polovica záchvatov migrény sa udeje medzi 4. a 9. hodinou ráno?

3. Hormonálne zmeny

Ženy počas života zažívajú oveľa viac hormonálnych výkyvov ako muži. Žarty o častých ženských migrénach preto majú v sebe kus pravdy.

U žien je 3-násobne väčšia pravdepodobnosť migrény, pričom 75 % žien udáva záchvaty počas menštruácie. Migréna sa môže z rovnakého dôvodu vyskytnúť aj v tehotenstve.

Pomôžete si zmenou životného štýlu a stravovania, ale aj vhodnejšou antikoncepciou, ktorá stabilizuje hormóny.

migréna-z-alkoholu
Zdroj foto: AdobeStock.com

4. Kofeín a alkohol

Niektorí ľudia tvrdia, že káva a alkohol dokážu stlmiť príznaky migrény. No odborníci hovoria skôr o opaku. Bližší pohľad na alkoholické nápoje potvrdzuje, že červené víno je najčastejším spúšťačom migrény. Riziková je aj whisky.

Obmedzte príjem týchto nápojov a uvidíte, ako sa zlepší váš život s migrénou. Ak máte lieky na akútnu migrénu, užite ich už pri prvých príznakoch.

5. Zmeny počasia

Búrkové počasie, nadmerné teplo, zmeny barometrického tlaku – to všetko môže spustiť záchvat migrény. Samozrejme, počasie nevieme ovládať, ale môžeme si upraviť denný plán, aby nás vonkajšie vplyvy ovplyvňovali čo najmenej.

6. Diéty, náhle zmeny stravovania, niektoré jedlá

Existuje celý zoznam potravín, ktoré môžu vyvolať záchvaty migrény, alebo ich podporiť. Spúšťačom migrény môže byť aj diéta, hladovanie, alebo nedostatok niektorých dôležitých látok, ktoré prijímame zo stravy.

A ktoré sú tie rizikové jedlá?

  • potraviny s obsahom histamínu,
  • fermentované a nakladané potraviny,
  • čokoláda,
  • kofeín,
  • spracované mäso,
  • zrejúce syry,
  • umelé sladidlá a príchute,
  • glutaman sodný,
  • exotické ovocie,
  • výrazne aromatické jedlá.
migréna-z-počasia
Zdroj foto: AdobeStock.com

7. Dehydratácia

Tretina migrenikov tvrdí, že spúšťačom záchvatov u nich býva nedostatočné pitie tekutín. Dehydratácia ovplyvňuje telo na viacerých úrovniach, čo sa týka aj závratov. Neraz dokážeme zastaviť pokračovanie záchvatu jednoduchým vypitím pohára vody.

8. Svetlo

Priveľmi silné svetlo – bez ohľadu na to, či je prirodzené, alebo umelé – je pomerne bežným spúšťačom migrény. Precitlivenosť na svetlo sa nazýva fotofóbia, pričom ide o jedno z kritérií, ktoré sa používa na diagnostiku migrény.

Najnáročnejšie je, zvládnuť prudké denné svetlo, fluoresenčné svetlo a blikajúce žiarovky, nehovoriac o niekdajších neónkach. Pomôže, keď si vnútri nájdeme kútik, z ktorého nevidíme žiadne priame svetlo. Pomôžu aj slnečné okuliare, preto si ich bez ostychu nasaďte aj v miestnosti.

Jediný odtieň, ktorý migrenici prijímajú bez problémov, je zelená farba. Vedci z Harvard University urobili malý pokus – rôznymi farbami osvetľovali 41 ľudí s migrénou počas ich záchvatov. Vybrali modré, zelené, žlté a červené svetlo, a to v určitých vlnových dĺžkach a úrovniach jasu.

Výsledok? Účastníkom ustúpila bolesť vtedy, keď sa miestnosť rozsvietila na zeleno.

9. Niektoré pachy

Niektoré vône a pachy môžu aktivovať nervové receptory, ktoré stoja za záchvatmi migrény. Bežným príznakom migrény je osmofóbia – odpor voči zápachu. Vyhýbajte sa parfumom so silnou vôňou, nepoužívajte v domácnosti vonné prípravky. Aj chemikálie, či silno aromatické potraviny môžu vyvolať migrénu.

migréna-z-chemikálií
Zdroj foto: AdobeStock.com

10. Nadmerné užívanie liekov

Niektoré lieky, dokonca aj prehnané užívanie liekov proti migréne, môže navodiť záchvat migrény. Poraďte sa s lekárom o zmene liekov, pokiaľ máte pocit, že vám zhoršujú migrénu. Aj lekárnici vedia dobre poradiť, ktoré lieky by ste nemali užívať spolu, alebo s ktorými to neradno preháňať.

11. Fyzická aktivita

Aj intenzívna fyzická aktivita, napríklad cvičenie môže spustiť migrénu. Z cvičenia napríklad často vzniká bolesť krku. Štúdia z roku 2013 ukázala, že 38 % ľudí s migrénou malo túto skúsenosť v súvislosti s fyzickým vypätím. Viac ako polovica účastníkov štúdie musela dokonca opustiť obľúbený šport, a nahradiť ho ľahším športom.

Čo pomáha pri atakoch migrény?

  • magnézium,
  • B2 – riboflavín,
  • omega-3 mastné kyseliny,
  • rimbaba obyčajná,
  • dôsledná hydratácia,
  • ďumbier,
  • mentolová vôňa,
  • akupunktúra,
  • masáže,
  • biofeedback.

spúšťače migrény

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/migraine/causes/

https://americanmigrainefoundation.org/understanding-migraine/top-10-migraine-triggers-and-how-to-deal-with-them/

https://www.healthline.com/health/migraine/triggers#takeaway

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-triggers-your-personal-checklist

Pridaj komentár