Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Obdobie pandémie nám ukázalo, aké negatívne vplyvy prináša osamelosť. Sila spoločných zážitkov s priateľmi, rodinou, kolegami či známymi je mohutná. Bez nich rastie počet psychických problémov, úzkostí, depresií, strácame chuť do života. Najcennejšie zo všetkých aktivít, ktoré môžeme robiť spolu s ostatnými, sú zážitky zahŕňajúce tvorivosť. Prečo?
Ako ovplyvňuje tvorivosť duševnú rovnováhu a zdravie?
Aké spoločné aktivity môžete robiť s partnerom, partnerkou, deťmi, prípadne staršími ľuďmi?
Spoločné chvíle s inými osobami osviežia náš deň, zbavia nás mučivej samoty alebo myšlienok, ktorými sa trápime, keď sme sami. Okrem samotného rozptýlenia prinášajú pozitívnu motiváciu, radosť a príjemné pocity. Nie je to len o psychike či dobre strávenom čase. Dnes už vieme, že psychika veľmi intenzívne ovplyvňuje naše celkové zdravie.
Akú funkciu má kreativita v našich životoch?
Tvorivosť vám pomôže nájsť hlbší zmysel života. Má silný pozitívny vplyv na emocionálnu, psychickú i fyzickú pohodu. Stimulácia rôznych oblastí mozgu je veľmi dôležitá, a to v akomkoľvek veku – od detstva až po starobu.
Kreslenie, tanec, maľovanie či hranie na hudobný nástroj sú len niektoré zo spôsobov, ktorými podporíme zdravie tela i mysle. Ak sa im venujeme v spoločnosti priateľov, čerpáme ešte ďalšie pozitíva smerujúce k životnej spokojnosti. Tu sú dôkazy:
KREATIVITA A DUŠEVNÉ ZDRAVIE
Zostruje myseľ
Kreatívne aktivity vplývajú na ľudský mozog v mnohých oblastiach pozitívne. Podporujú nekonvenčné myslenie, ktoré pomáha stimulovať ľavú aj pravú stranu mozgu.
Maľovanie a kreslenie stimuluje koordináciu ruka-oko, čo aktivuje pravú stranu mozgu a pomáha zlepšovať motorické schopnosti. Podobne dokážu tanec a hra na hudobný nástroj zlepšiť pamäť a kognitívne funkcie umiestnené na ľavej strane mozgu. Keď robíme rôznorodé kreatívne aktivity, skvalitňujeme prepojenie medzi oboma hemisférami mozgu.
Zlepšuje náladu
Je priam neuveriteľné, ako rýchlo sa vám zlepší nálada, keď začnete pracovať na svojom kreatívnom projekte. Nemusíte byť žiaden umelec, ale uvoľnenie kreatívnej stránky vašej osobnosti je naplňujúci a povznášajúci spôsob, ako zmeniť každodennú rutinu. O to viac, ak prežívate stresujúce obdobie. V tvorivosti sa ukrýva aj zdravá dávka sebavyjadrenia – vytvárate originálne dielo, ktoré nikto iný nespraví tak ako vy. Okrem toho, že si uvoľníte negatívnu energiu a nazbierané napätie, budete sami seba vnímať pozitívnejšie.
Šírenie výsledkov práce medzi ľudí a zachytávanie pozitívnych reakcií je ako pohladenie, ktoré vám možno práve teraz chýba. Dôležité je predchádzať negatívnym reakciám osôb, ktoré chcú schválne dráždiť a ubližovať.
Isté je, že cvičením nového tanečného pohybu alebo priložením pera na papier si časom rozviniete tvorivé schopnosti a zvýšite sebavedomie. Po dokončení projektu nadobudnete pocit úspechu a hrdosti na dobre vykonanú prácu.
Zmierňuje úzkosť a stres
Boli ste už niekedy tak ponorení do tvorivej aktivity, že ste stratili pojem o čase? Určite ste netušili, akú láskavosť robíte svojmu duševnému zdraviu. Umelecké vyjadrenie vám pomôže precvičiť si sústredenie. Zároveň zabudnete na každodenné pracovné stresy, výčitky a rôzne iné problémy – budete sa cítiť pohodlnejšie.
Kreatívne aktivity pomáhajú bojovať proti úzkosti i tým, že aktivujú časti mozgu, ktoré spracúvajú emócie. Hudba a umenie pomáhajú upokojiť mozgovú činnosť a dostanú emócie do harmonického stavu. Rovnako aj pocit zmysluplnosti a naplnenia po skončení práce pomáha znížiť stres a nepokoj vo všetkých stránkach života.
Bojuje proti depresii
Aktivity pre dospelých v kolektíve sú úžasným liekom proti depresii a osamelosti. Ak pociťujete emocionálnu úzkosť, nie je zlé prihlásiť sa na tanečné kurzy, kurzy maľovania alebo iných spoločenský aktivít. Základom k úspechu je prekonať počiatočnú nechuť – tá najčastejšie vyplýva zo samotnej podstaty depresie, a ak ju neprekonáte, vtiahne vás ešte hlbšie.
Skicovanie a zapisovanie myšlienok vám pomôže prejsť ťažkými životnými obdobiami, zotaviť sa a vyrovnať sa so stresovými situáciami. Napíšte si, čoho sa obávate, a sledujte, ako sa tento strach po zapísaní postupne vyplavuje. Maľovanie a kreslenie sú tiež skvelými rozprávačmi príbehov, pretože pomocou obrázkov spracúvate emócie, ktoré máte problém vyjadriť. Umelecká podoba stvárnenia vám dáva pocit súkromia – každý v obraze uvidí čosi iné.
KREATIVITA A FYZICKÉ ZDRAVIE
Psychické a fyzické zdravie sú dve spojené nádoby. Zvyčajne ak sa cítime psychicky dobre, sme aktívnejší aj po fyzickej stránke a zdravší. Okrem toho majú tvorivé aktivity v spoločnosti aj primárny pozitívny vplyv na telo. Aký?
Mnohé kreatívne aktivity zahŕňajú pohyb
… a ako vieme, pohyb je nevyhnutný pre fyzické zdravie. Pozitívny vplyv na telesné zdravie majú rôzne druhy tancov a cvičení vrátane jogy, ale aj sochárstvo, keramika či záhradníctvo. Každá z týchto aktivít pomáha rozhýbať telo, zvyšuje srdcový tep a posilňuje fyzické zdravie.
Posilňuje imunitný systém
O kreativite sa hovorí ako o novom vitamíne C. Je to neuveriteľné, ale skutočne môžete zameraním sa na umelecké činnosti pomôcť telu bojovať proti chorobám a posilniť imunitný systém.
Je známe, že terapia hudbou a spevom pomáha znižovať zápal, ktorý je príčinou mnohých bežných ochorení. Takto môže pomôcť aj pri chronických bolestiach. Upokojujúci charakter kreatívnych aktivít pomáha aj tým, ktorí majú problémy so srdcom, pretože udržiava nízky krvný tlak.
Zlepšuje motorické zručnosti
Maľovanie, kreslenie, skladanie puzzle, fotenie, práca s drevom… všetko, na čo si len spomeniete, podporí vaše motorické schopnosti a zlepší zručnosti. Jemná motorika súvisí s rozvojom mozgových funkcií, vrátane pamäti a predstavivosti. Veľmi dôležité sú tvorivé aktivity pre deti zamerané na jemnú motoriku, pretože rozvíjajú nielen zručnosť, ale aj mozgové aktivity, reč a písanie. Ak ich robíte s dieťaťom v spoločnosti – ďalším bonusom je rozvoj sociálneho cítenia a sociálnych zručností.
Podčiarknuté a zrátané: Buďte kreatívni a nevyhýbajte sa tvorivosti v skupinách
Ak si vyhradíte určitý čas pravidelne aspoň raz do týždňa na kreatívne aktivity, robíte veľký krok na podporu psychického i fyzického zdravia, vrátane celkovej pohody. Talent v tomto prípade nie je vôbec dôležitý! Či už máte prirodzený dar, alebo ste umelcom po prvýkrát – poďte smelo do toho. (Mnohí sa vďaka tomuto prístupu o sebe dozvedeli netušené!)
Vybudujte si tvorivú kapacitu a začnite cestu k lepšiemu zdraviu. Mimochodom, je dokázané, že kreatívne aktivity zvyšujú nielen pocit pohody, ale aj pracovný výkon.
Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).
Zdroje: memorialcare.org, nursenextdoor.com.au, sciencedaily.com