Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Poruchy spánku sú nielen nepríjemné, ale majú negatívny vplyv na psychické i fyzické zdravie. Existuje široké spektrum spánkových porúch. Jednou z nich je spánkové apnoe.
Ako väčšina problémov so spánkom, aj apnoe sa dá vyliečiť.
Najprv si však musíme uvedomiť a priznať, že ide o vážnu vec.
Ako sa spánkové apnoe prejavuje?
Čo vám hrozí, keď tento stav neriešite?
A prečo vlastne chrápeme?
Čo pomáha proti chrápaniu?
Existujú „lieky na chrápanie“?
Spánkové apnoe: čo je to?
Za týmto „záhadným“ lekárskym pojmom sa ukrývajú problémy s dýchaním počas spánku. V prvom rade ide o krátke zastavenie dýchania a hlasné chrápanie. Je jasné, že ak človek z ničoho nič prestane dýchať, niečo tu nie je v poriadku.
Najnebezpečnejšie sú práve prestávky v dýchaní. Priemerne trvajú 10 až 30 sekúnd, no najdlhšia pauza môže mať aj 3 minúty. Počas jednej hodiny spánku sa prestávka v dýchaní zopakuje aj niekoľkokrát, v ťažších prípadoch až 10-krát.
Na nedostatok kyslíka sa zobudíme
Ráno si však nemusíme pamätať, že sme boli v noci niekoľkokrát hore. Častokrát nás zobudí aj partner, s ktorým zdieľame spálňu, pretože ho trápi naše hlasité chrápanie. Práve vtedy, keď sa druhý človek zameriava na naše chrápanie, skôr si všimne aj pauzy v dýchaní.
Vážnejším problémom než hlučné chrápanie, je však zástava dýchania. Nie každé chrápanie je život ohrozujúce – ľahké chrápanie nie je nebezpečné. Ide najmä o prípady, keď si ľahneme do postele veľmi unavení, či po požití alkoholu.
Spánkové apnoe: príznaky
- zástava dychu,
- silné chrápanie,
- ranné bolesti hlavy,
- únava počas dňa,
- zníženie výkonnosti,
- poruchy pozornosti a koncentrácie,
- depresia a výkyvy nálad,
- zhoršenie pamäti,
- vysoký krvný tlak,
- problémy v sexuálnej oblasti,
- zmätenosť,
- zaspávanie v nevhodných situáciách.
U pacientov sa zvyšuje nehodovosť na cestách, čo je spojené s mikrospánkom. Taktiež mávajú častejšie úrazy, najmä v práci.
Spánkové apnoe: príčiny
Spánkové apnoe vzniká kvôli zúženiu, zaneseniu alebo upchatiu horných dýchacích ciest, či nesprávnej funkcii dýchacích svalov. Častou komplikáciou je tiež abnormálny tvar sánky, čeľuste, podnebia alebo mandlí. Vtedy ide o obštrukčný typ spánkového apnoe.
Iným prípadom je centrálny typ spánkového apnoe. Človek nemá žiadne zjavné ťažkosti, nemá nadváhu, počas dňa nepociťuje únavu. V tomto prípade má spánkové apnoe pôvod v mozgu, čo je oveľa náročnejšie na liečbu.
Toto je však zriedkavá forma choroby, ktorá sa vyskytuje najmä u pacientov nad 65 rokov. Tu používame termín geriatrický syndróm spánkového apnoe.
Spánkové apnoe a obezita
Spánkové apnoe ovplyvňuje nielen psychickú stránku, ale aj fyzické zdravie. Napríklad medzi obezitou a spánkovým apnoe je priame prepojenie – až 80 % ľudí so spánkovým apnoe trpí nadváhou. Častejšie sa to týka mužov, u ktorých sa tuk výraznejšie ukladá aj na tvári a krku (nielen na bruchu).
Samozrejme, niektorí pacienti s apnoe sú štíhli. V každom prípade – sú v menšine.
Spánkové laboratórium
Na presné stanovenie diagnózy „spánkové apnoe“ musíte navštíviť spánkové laboratórium. Tam sa vám bude venovať kvalifikovaný odborník, ktorý sleduje viaceré príznaky. Pripravte sa na to, že najmenej 1 noc prespíte v spánkovom laboratóriu.
Či skutočne trpíte spánkovým apnoe, určí vyšetrenie s názvom polysomnografia. Odborník bude špeciálnymi prístroje monitorovať frekvenciu dýchania, zvuky pri dýchaní, obsah kyslíka v krvi, urobí vám EKG (elektrická aktivita srdca) aj EEG (mozgová elektrická aktivita).
Takto sa vypočíta aj počet dýchacích páuz za 1 hodinu spánku.
Domáci test na spánkové apnoe?
Niektorí pacienti pochybujú o presnosti výsledkov zo spánkového laboratória, vraj bývajú skreslené. Len málokto totiž dokáže v cudzom prostredí zaspať tak dobre, ako doma v posteli. Preto sa výsledky domáceho testovania porovnávajú s medicínskymi analýzami, a odborníci potom lahšie stanovia diagnózu a liečbu.
Na domáce testovanie sa používajú 2 typy testov. Prvým z nich je oxymetria. Tento test si spravíte prostredníctvom puzdra, ktoré sa pripevňuje na prst. Sleduje sa tým námaha pri dýchaní, hladina kyslíku v krvi a činnosť srdca.
Ďalšou možnosťou sú prenosné kardiorespiračné testy. Tie zase slúžia na meranie dýchania a prietoku kyslíka v tele. Zariadenia na vykonanie testov dostanete od spánkového špecialistu alebo odborného lekára.
Spánkové apnoe: liečba
Ľahšie formy vyrieši nosový sprej, či kvapky, v ťažších prípadoch je liečba náročnejšia. Pri spánkovom apnoe neverte ľudovým receptom, ale dajte na rady odborníkov! Najmä obéznejším pacientom sa odporúča cielená redukcia hmotnosti. Už zhodenie niekoľkých kíl zlepšuje nočné dýchanie.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Maska na spanie
Pri ťažkých formách apnoe sa využíva pretlakový prístroj na dýchanie. Je známy aj ako dýchacia maska. Tá sa nasadzuje na tvár, aby sme počas spánku dostávali do pľúc dostatok vzduchu. Maska zabraňuje aj zapadnutiu jazyka, vďaka čomu sú dýchacie cesty otvorené. Prístroj odstráni aj hlasné chrápanie.
Účinnosť masiek je veľmi vysoká. Pacienti majú kvalitnejší spánok, sú výkonnejší počas dňa, zlepšuje sa ich koncentrácia. Respirátor v maske sa nastavuje podľa výsledkov zo spánkového laboratória. Nočné dýchanie je tak upravené „na mieru“.
Dýchacia maska je istým zásahom do komfortu, ale až 98 % pacientov sa úspešne vylieči, ak neprerušia terapiu. Liečba spánkového apnoe si teda vyžaduje čas a trpezlivosť.
Ako odstrániť hlasné chrápanie?
Existujú prípady, keď spánkové apnoe nie je podľa vyšetrení vážne, no pacientovi vadí hlasné chrápanie. Vtedy prichádza do úvahy efektívny chirurgický zásah. Upravujú sa genetické abnormality, napríklad krivá nosová prepážka, výrastky alebo zväčšené mandle. Niekedy vám odporučia kombinovanú liečbu, teda používanie masky + chirurgický zákrok.
Lieky na apnoe
Spánkové apnoe sa nedá liečiť žiadnymi tabletkami či vitamínmi. V niektorých prípadoch lekári predpisujú retardované teofylíny, antidepresíva, progesterón, či liek Diluran.
Lieky však problém len zakryjú, neliečia jeho pôvod. Niektoré prírodné látky (napr. melatonín) naozaj zlepšujú spánok, no dýchacie ťažkosti ani náhodou nevyriešia.
Spánkové apnoe a smrť
Ak ochorenie neriešime so špecializovaným odborníkom, môže prerásť do ťažších štádií. Ťažké formy spánkového apnoe vedú až k smrti. Preto je spánkové apnoe považované za rovnako závažnú diagnózu ako diabetes, chronická obštrukčná choroba pľúc či vysoký krvný tlak.
Spánkové apnoe úzko súvisí so vznikom srdcovocievnych chorôb, a tiež so zlým metabolizmom cukrov a tukov v tele, čo je „dobrý základ“ pre vznik cukrovky. Na druhej strane, pri správnej liečbe apnoe sa znižuje riziko srdcovo-cievnych príhod, aj prepuknutia cukrovky.
Spánkové apnoe u detí
U detí je spánkové apnoe zriedkavejšie, navyše len málo detí počas spánku chrápe. A ak aj áno, zvyčajne si to nespojíme so spánkovým apnoe. Ako teda zistíme, že naše dieťa v noci nedostatočne dýcha? Spánkové apnoe u detí sprevádzajú trochu iné príznaky ako u dospelých.
Typické je hlasné chrápanie, ako u dospelých, no pridáva sa silné potenie a nepokojný spánok. Dieťa spí s otvorenými ústami, čo upozorňuje na sťažené dýchanie nosom. Počas dňa chce dieťa veľa spať. Poobedné siesty by však mali u väčších detí vymiznúť.
Neliečenie detského apnoe sa odrazí na problémoch s rastom, poruchách pozornosti a hyperaktivite, čo zase zhoršuje výkony v škole. Malé dieťa je z nepokojného spánku unavené, kvôli čomu reaguje podráždene, napríklad sa správa agresívne. Dieťa sa môže sťažovať aj na bolesti hlavy.
Liečba spánkového apnoe u detí?
Aj u detí platí, že problém sa týka skôr chlapcov. Detské apnoe sa najčastejšie rieši chirurgickým zákrokom. Upravia sa výrastky, ktoré sťažujú dýchanie. Takisto sa skúša pretlakový prístroj, pri deťoch je však jeho používanie oveľa komplikovanejšie.
Spánkové apnoe v tehotenstve
Dýchanie počas spánku, aj spánok ako taký, sa v tehotenstve mení. Na to je zrejme pripravená každá budúca mamička. Aj preto sa cez deň cítite viac unavená, prípadne sa objaví nočné chrápanie. Málokedy to však počas tehotenstva vedie k vzniku „ozajstného“ spánkového apnoe.
Hladina progesterónu v tele matky je totiž veľmi vysoká. Vďaka tomu je organizmus v pohotovostnom režime. V prípade slabšieho dýchania, hormón aktivuje dýchacie svaly, aby sa do tela dostalo dosť kyslíka.
Počas tehotenstva sa spánkové apnoe objaví skôr u žien, ktoré už predtým trpeli nadváhou. V tomto smere je riskantný prudký nárast hmotnosti. Po pôrode by mali príznaky spánkového apnoe vymiznúť.
Invalidný dôchodok
Ťažké formy spánkového apnoe sťažujú osobný aj profesijný život. Z tohto dôvodu môžete požiadať o invalidný dôchodok. Pri ťažkých formách má pacient problémy s vykonávaním svojho povolania. Môže za to únava, ťažšie sústredenie, aj ohrozenie pracovnými úrazmi.
Obráťte sa na príslušnú inštitúciu, kde spíšete žiadosť o invalidný dôchodok. Potom je už len na posudkovej komisii, či vašej žiadosti vyhovie. Pri schvaľovaní sa vyhodnocuje celkový pokles vašej výkonnosti. Od toho bude závisieť aj výška invalidného dôchodku.
Najlepšia je vždy prevencia
Hoci spánkové apnoe neprechádza vždy do vážnejších foriem, ani obyčajné chrápanie nie je žiadnou našou „prednosťou“. Mali by sme zlepšiť svoju životosprávu, udržiavať si zdravú hmotnosť, obmedziť alkohol, nefajčiť.
Čo sa týka spánku, vyhýbajme sa polohe na chrbte. Vtedy sú totiž dýchacie cesty najviac zúžené a dýchanie je o to namáhavejšie.
Zdroje:
- http://unlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1091&Itemid=95
- https://primar.sme.sk/c/4116845/syndrom-spankoveho-apnoe.html
- https://www.verywellhealth.com/what-is-complex-or-treatmentemergent-sleep-apnea-3015311
- https://www.verywellhealth.com/surprising-signs-of-sleep-apnea-3014829
- https://www.verywellhealth.com/sleep-apnea-and-pregnancy-3014773
- https://www.verywellhealth.com/sleep-apnea-in-children-82729
- http://www.apnoickysyndrom.cz/jak-se-testuje-spankova-apnoe/