SOCIÁLNE: Deťom s autizmom by malo pomôcť pripravované pohybové DVD

Bratislava 1. apríla (TASR) – Občianske združenie F84 pripravuje pohybovo-tanečné DVD, ktoré má pomôcť deťom s autizmom. Ako povedal Sefo Raclavský zo združenia, vykonávanie určitých pohybov stimuluje u chlapcov a dievčat s autizmom centrá v mozgu. „Ak dieťa musí odčítať určitý pohyb a prikázať končatine ho vykonať ešte aj do rytmu, musí časť toho mozgu zapojiť. Vznikajú tak nové prepojenia, ktoré môže využívať aj v úplne iných súvislostiach,“ vysvetlil.
Združenie spolupracuje s dvoma baletnými tanečníkmi, ktorí pôsobia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Angličan Martin Anderson a Kanaďanka Ana Beschia začali tancovať s chlapcami a dievčatami v škôlke pre autistické deti. „Prvé stretnutia boli o tom, že tanečníci tancovali, deti boli obrátené a chceli čo najrýchlejšie odísť. Teraz je to presne naopak, bol to neuveriteľný pokrok,“ poznamenal Raclavský. Chlapci a dievčatá s autizmom mávajú problémy vo vizuo-motorickej koordinácii, ale aj s exekutívnymi funkciami, teda vopred si premyslieť a naplánovať kroky a následne ich realizovať. To pohybová príprava pomáha upraviť.
DVD podľa Raclavského pomôže aj deťom s inými diagnózami či zdravým. „Každý jeden pohyb má svoj zvuk. Keď je to pohyb rukou, tak je to harfa, keď je to rýchlejšie, je to cinkanie. Je to naozaj robené ako keby na mieru,“ priblížil s tým, že DVD sa zatiaľ pripravuje, šijú sa kostýmy a názov by malo mať Šikovný hopkáčik. „Hopkáčik to sú pohyby a šikovný preto, že dieťaťu dá aj iné, ako len relax v rámci voľného času,“ podotkol. Vyjsť by malo v septembri.
Viac informácií na www.oautizme.sk alebo www.f84.sk.

Pridaj komentár