Skialpinizmus a skitouring

Moderná doba, plná stresu, infarktov a zaľudnených smogových ulíc nás vyháňa do lona zasneženej prírody. No i tu neraz narážame jeden do druhého, boríme sa s preplnenými parkoviskami, blatom, predraženými lístkami na zjazdovkách, pokrikovaním do mobilných telefónov v nekonečnom rade na vlek…

Privádza vás to do šialenstva? Čo tak skúsiť niečo iné?

Prečo skitouring láka čoraz viac ľudí

V posledných rokoch sa aj u nás začal udomácňovať zimný šport, nazývaný skialpinizmus. Lyžiarske strediská sa hemžia množstvom ľudí, a harmónia prírody akoby zmizla pod nánosmi udupaného snehu. Nie div, že sa milovníci zimného horského vzduchu začali obzerať po niečom inom, a tak sa zrodil skialpinizmus a jeho menej náročná, rekreačná forma – skitouring.

Ide v podstate o turistiku na lyžiach –  tie sa používajú na zjazdové lyžovanie, ale aj na výstupy. Jedno- či viacdňová túra je často spojená s výstupom na vrchol, pričom v niektorých pohoriach vedú túry aj cez ľadovce.

Najlákavejšia na tomto športe je jazda vo zväčša neporušenom teréne, panenskom snehu – kvôli pocitu priestoru, voľnosti, a svoje zohráva aj adrenalín. Veď takto sa dostanete tam, kam zjazdovky ani vleky nesiahajú, a kde bežní turisti ani nedovidia.

Balzam na zdravie

Menej náročným, rekreačným športovcom pokojne postačí spomínaný skitouring. Nekladie medze ani deťom, či starším ročníkom, pretože platí len to, čo pri bežnom lyžovaní – byť celkovo zdravotne v poriadku, a náročnosť prispôsobiť zručnostiam a kondícii.

Práve na zdravie a „fyzičku“ má tento šport veľmi pozitívne účinky, lebo harmonicky formuje celú osobnosť človeka. Telo sa prispôsobuje teplotným výkyvom, vznikajúcim pri zmenách počasia, tým sa zlepšuje termoregulačný systém organizmu, a to potom prispieva k jeho odolnosti a otužilosti. Celkovým zapojením tela trénujeme srdcovo-cievny systém, dýchacie orgány a nervovú sústavu, zlepšuje sa látková premena, neukladajú sa tuky.

Tento druh športu má však –  oproti turistike a lyžovaniu –  jednu veľkú výhodu: šetrí kĺby pri schádzaní z kopca, aj pri výstupe.

Tri základné skupiny skialpinizmu

1. Skitouring – turistická, rekreačná a najrozšírenejšia forma; ideálna pre začiatočníkov. Ide o prechody neľadovcových pohorí, kedy pri túrach nepotrebujete horolezecké vybavenie. Napriek tomu sa odporúča konzultácia s profesionálmi, a to ohľadom výstroja, aj trasy. Na prvé túry by sme mali ísť s horským vodcom, alebo so skúsenejšími skialpinistami; na prvé túry sa nevyberte osamote.

2. Skialpinizmus – náročnejšia forma; ťažšie túry, vo vyšších nadmorských výškach; potrebné je horolezecké vybavenie. Dôležitá je dobrá fyzická a lyžiarska zdatnosť, skúsenosti, orientácia a znalosť lavínového nebezpečenstva. Ide o celodenné, či viacdenné túry, spojené s extrémnym lyžovaním v čo najkratšom čase. Skialpinizmus je extrémný šport, je to regulárna pretekárska disciplína.

3. Freeride – najvyšší stupeň. Tu si prídu na svoje najmä milovníci adrenalínových športov, ktorí radi extrémne trpia. Ak sa chcete dať na freeride, musíte najprv zvládať prvé dva stupne (skitouring a skialpinizmus). Zjazdy vedú po prudkých svahoch, či úzkych koridoroch s vysokým lavínovým nebezpečenstvom. Náročnosť sa odvíja od sklonu svahu, ktorý často presahuje 45 stupňov. Lyžuje sa vo výškach až 5500 a viac metrov nad morom.

Odporúčané vybavenie pre skitouring

Základné vybavenie (konzultovať v špecializovaných predajniach):

– lyže – ľahké, zjazdového typu (carving),

– viazanie, ktoré umožňuje chôdzu, aj zjazd na lyžiach,

– špeciálne pásy na sklznice (pre výstup),

– topánky,

– bežecké alebo teleskopické paličky,

– batoh a potrebné oblečenie.

Čo do batohu na jednodňovú ľahkú túru:

– tekutiny a drobnosti do žalúdka,

– náhradná spodná bielizeň,

– píšťalka,

– čelová lampa,

– krém na opaľovanie,

– okuliare,

– základná lekárnička.

Odporúča sa (dá sa aj zapožičať) lavínový vyhľadávač, kompas, mapa, lavínová sonda a lopatka.

Čo na seba?

Viacvrstvové oblečenie (windstopper, goratex…), vhodné do slnečného jarného dňa, mrazu aj snehovej búrky. V súčasnosti je dostupná aj funkčná spodná bielizeň – hreje aj navlhnutá, má schopnosť termoregulácie, a nepáchne ani po opakovanom prepotení.

Pridaj komentár