Sedavý životný štýl: Aké riziká vám hrozia?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dôležité je nielen viac sa hýbať, ale aj menej sedieť!

O sedavom životnom štýle (sedavé správanie) hovoríme vtedy, keď veľa času trávime sedením alebo v ľahu bez prerušenia. Čím viac takýchto úsekov bez pohybu cez deň máme, tým horšie. Keď sa hovorí o aktívnom životnom štýle, spomína sa zväčša len nedostatok aktívneho a rutinného – teda opakujúceho sa – pohybu. Zanedbáva sa však frekvencia a dĺžka činností, pri ktorých sedíme. Inými slovami, nie je dôležité len hýbať sa, ale aj nesedieť dlho. Dokonca ani z evolučného hľadiska nie sme na dlhé úseky sedenia prispôsobení. Skrátiť čas strávený sedavým spôsobom je rovnako dôležité ako zvyšovať množstvo aktívneho pohybu.

Ako súvisí nepretržité sedenie s civilizačnými ochoreniami?
Čo sa pri dlhom sedení deje s našim telom?
Viete, o čo vás oberá 1 hodina pred televízorom?

Vplyv nepretržitého sedenia na civilizačné choroby

Je známe, že dlhodobé neprerušované sedenie sa podieľa na zvyšovaní tuku najmä v oblasti brucha, v zvyšovaní obvodu pásu, prispieva k inzulínovej rezistencii – čo všetko súvisí so vznikom mnohých chronických civilizačných chorôb.

Málokto vie, že riziká dlhodobého sedenia sa dajú znížiť, ak každú cca hodinu spravíte pár cvikov (stačí kratší úsek mierne intenzívnej aktivity). Týmito „pohybovými jednohubkami“ zlepšíte stav svojho srdcovo-cievneho aparátu a metabolické parametre (glykémia, hladina triglyceridov).  A to aj vtedy, ak sa veľmi aktívne nehýbete. Znamená to teda, že ak máte negatívny vzťah k aktívnemu pohybu, prvým krokom pre lepšie zdravie bude prerušovanie sedavej činnosti. Ale, aj keď sa začnete hýbať aktívne, robte si stále v priebehu sedenia pohybové jednohubky, pretože neprerušované sedenie dokonca znižuje zdravotné benefity aktívneho cvičenia.

Pokúste sa prispôsobiť si pracovný stôl tak, aby ste mohli občas stáť, pracovné porady môžete robiť v stoji, pracovné schôdzky namiesto obedov na prechádzke atď.

Vplyv nepretržitého sedenia na pohybový aparát a niektoré orgány: 

  • Pri sedení sú brušné svaly neaktívne, a tým dochádza k preťaženiu bedrovej chrbtice. Pri sedení so zaguľatenou hrudnou chrbticou deaktivujeme aj medzilopatkové svaly. Dochádza pritom k vnútornej rotácii v ramenách, prepadáme sa v hrudníku, vnútorné orgány sú stláčané, horšie sa nám dýcha (málo zapájame bráničné dýchanie). Hlava je často vo väčšom či menšom nefyziologickom záklone, dochádza k preťaženiu krčného stavca, čo môže mať za následok bolesti nielen krčnej chrbtice, ale aj bolesti hlavy a pocit mravčenia v rukách.  Prvou pomocou je otvoriť hrudník (upažiť, pretiahnúť sa cez operadlo stoličky) za súčasného uvoľnenia ramien, pre úľavu v šiji pritiahnuť bradu k hrudníku na vzdialenosť päste a vytiahnuť sa za uši pocitovo hore.
  • Priťažiť si môžeme ešte zlou výškou stoličky voči pracovnej doske – pod kolenami by sme mali mať pravý uhol, predlaktie v pravom uhle voči telu a tiež zlým nastavením monitora (nemalo by nás to nútiť dívať sa hore, zakláňať hlavu).
  • Pri dlhej práci pri počítači spojenej s písaním a klikaním dochádza k preťaženiu zápästia, nervov, ktoré ním vedú, pomocou a prevenciou je nielen cvičenie, ale aj nastavenie myši a klávesnice. Chrbty rúk by mali byť predĺžením paží, je teda nutné si podložiť zápästie, aby prsty neboli vyššie ako zápästie
  • Zrak upretý na monitor spôsobuje, že prestávame žmurkať, teda oko sa vysušuje a narastá únava očí. Šošovky nie sú nútené akomodovať, pretože sa stále dívame v podstate na jedno miesto. Je dôležité dávať si pravidelne pauzy a pri nich zažmurkať, prekrútiť oči, striedavo sa pozrieť na blízky, vzdialený predmet, von, na chvíľu oči zavrieť.
  • Pri dlhom sedení neprerušovanom pohybom dochádza k hromadeniu krvi v dolných končatinách, čo môže mať za následok vznik kŕčových žíl, ale u osôb s predispozíciami aj k vzniku trombóz (nie nadarmo sa odporúča precvičovať dolné končatiny pri dlhých cestách lietadlom). Prvou pomocou je prepínanie chodidiel a ich následné ohýbanie, krúženie v členku alebo si len jednoducho vyložiť nohy na stôl a pokiaľ nie hneď na stôl tak aspoň hore tak, aby lýtka boli rovnako vysoko alebo o kúsok vyššie ako stehná.
  • K prekrveniu dochádza aj v malej panve, čo môže viesť k spomaleniu peristaltiky a vzniku hemoroidov.

Podľa niektorých predpovedí každá hodina strávená sledovaním televízie po 25. roku života  skráti život o 22 minút. 

Dôležité je teda snažiť sa byť aktívny počas celého dňa. Nestačí si ísť zacvičiť a po zvyšok dňa sa nepohnúť.

Spoločnosť STOB ponúka viac než 30 rokov komplexnú pomoc pri chudnutí, a to bez diét a striktných obmedzení. Okrem správnej výživy a pohybu, sa STOB zameriava predovšetkým na psychiku. Tento prístup aplikuje v skupinových kurzoch chudnutia, ktorých sa môžete zúčastniť i online:

https://www.stob.cz/cs/kurzy-hubnuti-online.

Metodika, ktorú vytvorila psychologička, je opísaná v mnohých materiáloch STOBu. Viac sa o aktivitách STOBu dozviete na www.stob.cz.

Pridaj komentár