S.GAŠPAROVIČOVÁ: Srdcovocievne ochorenia sa týkajú všetkých

Bratislava 21. septembra (TASR) – Slovensko sa koncom mesiaca už po 11. krát zapojí do celosvetovej edukačnej kampane a pripomenie si Svetový deň srdca. Heslo tohto ročníka znie „Jeden svet, jeden domov, jedno srdce“ a záštitu nad ním opäť prevzala manželka prezidenta Silvia Gašparovičová. „Ľudia by si mali uvedomiť, že srdcovocievne ochorenia sa týkajú všetkých…Svoj postoj k zdraviu zmeníme často krát až vtedy, keď už je v mnohých prípadoch neskoro,“ uviedla. Návyky dospelých sa už podľa nej ťažko menia, preto privítala, že školáci budú mať viac telesnej výchovy.
Svetový deň srdca si verejnosť pripomenie 29. septembra. Medzi jeden z významných rizikových faktorov, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre srdce a cievy, patrí vysoký tlak krvi. Ako poukázala prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Slavomíra Filipová, pokiaľ má hypertonik nadváhu, miernu cukrovku a zvýšený cholesterol, riziko, že dostane infarkt, srdcové zlyhanie či mozgovú príhodu je šestnásobne vyššie ako u zdravého človeka. Odporúča preto aspoň raz ročne si nechať skontrolovať tlak krvi u lekára.
Riziko, ktoré môže viesť ku problémom so srdcom a cievami, je aj obezita, ktorá môže viesť aj ku cukrovke. Ako poukázal Ján Lietava zo Slovenskej asociácie aterosklerózy, priemerný Slovák prijme ročne asi o jednu devätinu viac kalórii ako potrebuje, naopak pohybu má nedostatok. Predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín v tejto súvislosti poukázal na závery amerických kolegov, ktorí diabetes označili nie za metabolické, ale kardiovaskulárne ochorenie. Diabetik má totiž podľa jeho slov také riziko vzniku infarktu ako nediabetik po infarkte.
Ochoreniam srdca a ciev podľahlo v minulom roku 28.541 Slovákov, čo je približne rovnako ako vlani. Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti, tak zapríčinili viac ako polovicu zo všetkých, vyše 53.000 úmrtí. Slovensko sa úmrtnosťou na srdcovocievne ochorenia radí na jedno z najhorších miest v Európe.
Ľudia môžu riziko vzniku kardiovaskulárneho ochorenia a výskytu cievnej mozgovej príhody zistiť pomocou sledovania faktorov, akými sú tlak krvi, hladina cholesterolu a glykémie, obvod pása a BMI. Ako prevenciu preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80. Ten symbolizuje nefajčenie, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako päť mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.
Chorobám obehovej sústavy možno predchádzať najmä pravidelným cvičením a zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov, ako aj stravou bohatou na zeleninu a ovocie. Za najzávažnejší rizikový faktor srdcovocievnych ochorení sa považuje vysoký tlak krvi, ktorý súvisí najmä s nadmernou konzumáciou slaných jedál. Iba desať percent slovenskej populácie nemá žiadny rizikový faktor vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Pridaj komentár