RUŽOMBEROK: Operácie nosa v priamom prenose

Ružomberok 24. januára (TASR) – Štrnáste pokračovanie seminára pod názvom Rinofest v priestoroch ružomberskej Ústrednej nemocnice (ÚVN) SNP ponúklo desiatku operácií nosa v priamom prenose. Stovka účastníkov zo Slovenska, Česka a Poľska ich sledovala dnes na projekčnom plátne v konferenčnej miestnosti zároveň s vysvetľujúcim komentárom operatérov.
„Táto unikátna výmena skúseností otvára možnosti prehlbovania vzdelania, bez ktorého sa nedá napredovať. Samozrejme, je to niečo iné, náročnejšie ako normálna operácia, na ktorú sa obyčajne nepozerá toľko očí. Operatér sa musí vyrovnať s väčším stresom,“ uviedol pre TASR prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku ÚVN Marián Sičák.
Na Slovensku je podľa neho oblasť rinológie, náuky o nosných chorobách a ich liečení, rozvinutá na medzinárodnej špičke. „Pomerne rýchlo sme zachytili svetové trendy. Liečebné postupy, ktoré sa využívajú na najlepších pracoviskách v zahraničí, zavádzame aj v našich podmienkach. Dokážeme ich robiť, máme schopný ľudský potenciál, chce to len adekvátne technické zabezpečenie,“ vysvetlil.
„Medicína sa vo všeobecnosti humanizuje, smeruje k minimálne invazívnym, bezpečnejším a prehľadnejším operačným technikám tak, aby čo najmenej poškodili pacientov organizmus a čo najdokonalejšie vyriešili jeho zdravotné problémy. Snažíme sa o to aj pri najrôznejších operáciách nosa, ktorý je nepochybne špecifickým životne, ale aj esteticky dôležitým orgánom,“ dodal Sičák.

Pridaj komentár