Rok prevencie: Štartuje skríning rakoviny prsníka pre ženy od 50 do 69 rokov

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

V rámci prebiehajúceho Roku prevencie, štartuje už druhý štátom riadený skríning.  Zdravotné poisťovne začnú v septembri pozývať ženy od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom.

Ide o dôležitú prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní. Rakovina prsníka je totiž najčastejším onkologickým ochorením u žien. VšZP pozve 2 100, Dôvera 1 500 a Union 550 svojich poistenkýň.

Skríning rakoviny prsníka odhaľuje včasné štádiá

Mamografia síce nevie zabrániť vzniku onkologického ochorenia, dokáže ho však zistiť v počiatočnom štádiu, podľa lekárov aj o 35 rokov skôr, než by sme ložisko nahmatali napríklad pri samovyšetrení.

Napriek tomu, samovyšetrovanie zostáva dôležitou doplnkovou aktivitou žien, pretože odhaľuje rýchlorastúce nádory, ktoré môžu vzklíčiť medzi dvoma mamografickými vyšetreniami.

Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva u žien bez akýchkoľvek príznakov, identifikuje aj niekoľkomilimetrové ložiská, napríklad o veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne nevytvorili metastázy.

„Riziko rakoviny prsníka rastie s vekom – výrazne okolo 50. roku života, a potom len narastá. Každá ôsma žena má počas života rakovinu prsníka,“ vysvetľuje Alena Kállayová, uznávaná rádiologička z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, ktorá sa dlhé roky venuje mamografickým vyšetreniam.

Mamografia zachráni život až šiestim ženám z tisícky

Pravidelná kontrola prsníkov pri mamografii, teda každé dva roky, dokáže zachrániť život dvom až šiestim ženám z tisícky. V Európskej únii, kde sa organizovaný mamografický skríning vykonáva niekoľko desaťročí, sa u vyšetrených dám medzi 50. a 69. rokom znížila úmrtnosť na rakovinu prsníka o 35 %.

„Na Slovensku tento problém pomôže riešiť štátom garantovaný, celoplošný, kontrolovaný, vyhodnocovaný mamografický skríning rakoviny prsníka. Táto pomoc bude však účinná len vtedy, keď slovenské ženy – z lásky k sebe a svojmu zdraviu – túto možnosť využijú a prídu každé dva roky na mamografiu,“ povedala predsedníčka OZ Amazonky Eva Bacigalová.

Každý rok takto postupne vyšetria až 500 000 slovenských žien, a to na kvalitných, preverených skríningových mamografických pracoviskách. Skríning rakoviny prsníka bude bezplatný pre všetky Slovenky od 50 do 69 rokov každé dva roky.

„U 5 zo 6 žien sa zistí invazívna forma rakoviny prsníka. To znamená, že tento typ má tendenciu metastázovať – šíriť sa lymfatickými cestami, alebo prerastať do okolitých tkanív a orgánov, a tam tvoriť ďalšie ložiská,“ hovorí renomovaná odborníčka Alena Kállayová.

skríning rakoviny prsník na slovensku
Zľava: Eva Bacigalová (OZ Amazonky), ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, Stanislav Špánik (onkológ)

Kam ísť na skríning rakoviny prsníka?

Všetky tri zdravotné poisťovne začnú ženy v kategórii 50 až 69 rokov pozývať formou náhodného výberu. Pozvánky budú smerovať do preverených pracovísk po celom Slovensku. Počet pracovísk sa bude postupne navyšovať.

„Odhadujeme, že do konca roka ich bude 25 až 30, a budú rozložené rovnomerne po celej krajine,“ uzatvára šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Preverené mamografické pracoviská:

  1. Rádiologická klinika OÚSA, Heydukova 10, Bratislava.
  2. Preventívne centrum OÚSA, Heydukova 10, Bratislava.
  3. Fakultná nemocnica Trnava, A. Žarnova 11, Trnava.
  4. MRI,s.r.o., Starohájska 2, Trnava.
  5. JESSENIUS diagnostické centrum, a.s., Špitálska 6, Nitra.
  6. Sv. Vincent – rádiológia, s.r.o., Hviezdoslavova 3, Prievidza.
  7. Rádiologická klinika,s.r.o.,  K dolnej stanici 18, Trenčín.
  8. Nemocnica Poprad, a.s., Banícka 803/28, Poprad.
  9. Ľubovnianska nemocnica, n.o., Obrancov mieru 3, Stará Ľubovňa.
  10. Nemocničná a.s., Duklianskych hrdinov 34, Malacky.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár