Príďte si vyskúšať robotický chirurgický systém do OC EUROPA

(Zdroj foto: FNsP FDR)

Dňa 29. septembra 2016 bude v banskobystrickom obchodnom centre Europa pre verejnosť vystavený robotický chirurgický systém.

FNsP F. D. Roosevelta chce počas akcie OPERUJME S ROBOTOM, takýmto odľahčeným spôsobom prezentovať najmodernejšie trendy v miniinvazívnej chirurgii.

Cieľom organizátorov je prezentovať verejnosti nemocnicu ako špičkové chirurgické pracovisko. FNsP FDR je priekopníkom v zavádzaní mnohých miniinvazívnych výkonov, a mnohé vykonáva ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Ďalším z cieľov je predstavenie konkrétnych laparoskopickýchroboticky asistovaných chirurgických techník.

Robotická chirurgia je celosvetovým trendom. Nemocnice na celom svete používajú spolu až 4000 robotických systémov. Touto mimoriadne šetrnou technológiou môžu byť operovaní už aj slovenskí pacienti. Málo z nich však možnosti a výhody tejto inovatívnej chirurgickej metodiky pozná.

Zahrajte sa na chirurgov

Návštevníci centra budú mať neopakovateľnú príležitosť, aby videli, ako robotický systém vyzerá, a dokonca si môžu manipuláciu s ním aj vyskúšať. Samozrejme, nebudú trénovať na skutočnom pacientovi.

Na ovládacej konzole budú ovládať ramená robota, s jemnými nástrojmi sa pokúsia uchopiť a opracovávať drobné predmety. Vystavený nebude robotický systém, ktorým sa operujú pacienti. Výrobca zapožičal nemocnici exemplár, určený práve na takéto propagačné účely. Privezie ho kamión až zo Švajčiarska, len kvôli tejto akcii.

V čase od 16.00 do 18.00 hod. budú v OC EUROPA k dispozícii aj odborníci z FNsP FDR, ktorí návštevníkom predstavia prácu svojich kliník a poradia, aké chirurgické prístupy sa dajú pri jednotlivých ochoreniach využiť.

„Sme toho názoru, že keď človek na vlastné oči uvidí, ako operačná technológia funguje, osobne mu vysvetlíme výhody, aké mu ponúka napríklad pri odstránení nádoru prostaty, odstránime tým strach z nového a nepoznaného,“ približuje zámery podujatia prednosta Urologickej kliniky, Vladimír Baláž.

„Myslíme si, že takáto forma podujatia je správnou cestou nemocníc, ako prezentovať verejnosti a potenciálnym pacientom poskytovanú zdravotnú starostlivosť. A radi by sme ukázali, že kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta sú pre nás prioritou,“ vysvetľuje riaditeľka nemocnice, Miriam Lapuníková.

Robotický systém daVinci bude v Europa Shoping Centre vystavený do 2. októbra.

FNsP F.D.Roosevelta je zatiaľ jediná nemocnica na Slovensku, kde pacienti môžu byť operovaní aj roboticky.

Zdroj: FNsP F.D.Roosevelta

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár