Bratislava 9. novembra (TASR) – Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je jednou z veľmi častých príčin ochorení dýchacieho systému človeka, aj keď u väčšiny ľudí sa prejaví ľahkou, veľmi miernou alebo žiadnou reakciou. Pre predčasne narodené deti je však tento vírus extrémne nebezpečný a môže spôsobiť aj to najhoršie.
Ako uviedla dnes na stretnutí s novinármi primárka Kliniky detskej pneumológie SZU – Univerzitnej nemocnice v Bratislave, pracovisko Podunajské Biskupice, MUDr. Jaroslava Orosová, RSV infekcia sa vyskytuje celosvetovo, v našich zemepisných šírkach sa objavuje najmä v čase od októbra do konca zimy. Zväčša sa prejavuje ako typická viróza, teda nádchou, zvýšenou teplotou a po dvoch – troch dňoch odznie. Veľmi nebezpečná je však táto infekcia pre predčasne narodené deti. Môže viesť k zlyhaniu dýchania, a tým ohrozeniu ich života, pretože nedonosené deti majú slabšie nedozreté pľúca a často aj iné zdravotné problémy, nemajú imunitu. Na Slovensku sa rodí približne 60.000 detí ročne a z nich je asi 4000 predčasne narodených. Novorodenci a dojčatá sa môžu týmto vírusom infikovať od dospelých či od starších súrodencov. Až o 20 percent viac sú týmto vírusom ohrozené nedonosené deti. Ochorenie sa prejavuje dusením a pískaním, dieťa môže zmodrať, neje, nepije, lapá po dychu.
Na Slovensku sa nerealizuje monitorovanie RSV na celoštátnej úrovni, zatiaľ jeho výskyt sledujú len na niektorých pracoviskách, napríklad v Košiciach, konštatovala Orosová. Najvyšší výskyt ochorení je u detí od 0 do 3 rokov. Predčasne narodené deti s chronickým ochorením pľúc a vrodenými chorobami srdca majú ťažší priebeh RSV infekcie s vysokým podielom bronchiolitíd (zápal priedušničiek) a pneumónií (zápal pľúc), ktoré vyžadujú hospitalizáciu, dodala primárka.
„Čím sa dieťa narodí skôr, tým je jeho stav závažnejší, a tým viac komplikácií je nutné očakávať,“ povedal na tlačovej konferencii prof. MUDr. Mirko Zibolen, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor neonatológia a prednosta Neonatologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzitnej nemocnice v Martine. Gravidita u človeka trvá približne 40 týždňov. Za predčasne narodené sa považujú deti, ktoré sa narodia skôr ako v 37. týždni tehotenstva. Zo 4000 detí, ktoré sa na Slovensku narodia predčasne, je približne 300 detí ročne s pôrodnou hmotnosťou menej ako 1000 gramov, čo je extrémne nízka pôrodná hmotnosť.
Predčasne narodené deti majú nedostatočne funkčné pľúca, ktoré ešte nemajú potrebnú štruktúru. Chýba v nich látka, tzv. surfakant, ktorá im umožní, aby zostali naplnené vzduchom. Túto látku vedia lekári dieťatku do pľúc podať vo forme lieku a dýchanie mu zabezpečí prístroj buď úplne, formou umelého dýchania, alebo mu prístroj pomáha dýchať.
Primár detského kardiologického oddelenia Národného ústavu srdcových chorôb, Detské kardiocentrum SR v Bratislave, MUDr. Marián Hrebík novinárov informoval o najčastejších kardiologických problémoch nedonosených detí. Ako uviedol, ročne sa narodí približne 450 – 500 detí s vrodenou chybou srdca. Často sa tieto deti rodia s nevyvinutými srdcovými komorami, napríklad s jednou srdcovou komorou či zúženými srdcovými cievami.