Rakytník rešetliakový: V čom sa skrýva jeho liečivá sila?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakytník patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou na svete.

Plody rakytníka rešetliakového majú jedinečné zloženie – chemické analýzy potvrdili, že sú najlepším (doteraz známym) samostatným zdrojom prirodzeného zoskupenia viac ako 190 látok.

Aké najvzácnejšie látky rakytník obsahuje?
Viete, čo je to
palmitoolejová kyselina?
Aké má rakytník účinky?
Skutočne pomáha aj proti rakovine?
Ako užívať výťažky z rakytníka?

Oranžové plody rakytníka obsahujú 10 rôznych vitamínov, 18 aminokyselín, 24 minerálov a stopových prvkov. Majú obdivuhodne vysoký obsah mono- a polynenasýtených esenciálnych mastných kyselín (omega 3, 6, 7 a 9) a fytosterolov.

Sú neprekonateľným prírodným zdrojom vitamínu C, E a niekoľkých ďalších tokoferolov, beta-karoténu, a okolo 40 ďalších karotenoidov, flavonoidov, organických kyselín, fytoncídov a trieslovín. V plodoch sa nachádzajú všetky vitamíny B, pričom na niektorých biotopoch je obsah vitamínu B12 (prostredníctvom činnosti špeciálnych symbiotických baktérií) rovnaký ako v pečeni!

Rakytník má naozaj jedinečné zloženie!

Rakytník a jedinečná palmitoolejová kyselina

Výnimočne užitočnou zložkou rakytníkového oleja je v prírode veľmi zriedkavo sa vyskytujúca, mononenasýtená mastná kyselina zo skupiny omega-7 – palmitoolejová kyselina. V 100 %-nom rakytníkovom oleji tvorí 32 43 %, ostatné známe prírodné oleje ju takmer vôbec neobsahujú.

rakytník rešetliakový
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prítomnosť tejto mastnej kyseliny v rakytníkovom oleji, ako aj obsah ďalších bioaktívnych látok, výrazne ovplyvňuje zdravie kožemukózne membrány (vnútorná vrstva dýchacieho, tráviaceho a urogenitálneho traktu). Mukóza tráviacej sústavy produkuje hlien, ktorým sa chráni pred agresívnymi vplyvmi (niektoré lieky, najmä cytostatiká, alkohol, kofeín, nikotín, tráviace šťavy, stres, mikroorganizmus Helicobacter pylori). Ak sú však tieto vplyvy príliš silné, naruší sa stena tráviacej trubice a vznikajú vredy.

Neliečený vred spôsobuje množstvo komplikácií, a môže sa zhubne zvrhnúť do rakoviny žalúdka. Rakytníkový olej chráni, zrýchľuje opravu epiteliálneho tkaniva, a obnovuje mukóznu vrstvu žalúdka a dvanástnika. To znamená, že pôsobí nielen preventívne, ale dokonca sa úspešne používa aj pri liečbe vredových ochorení tráviaceho systému a pri infekciách urogenitálneho systému.

Ukázalo sa, že kyselina palmitoolejová je nesmierne užitočná aj pri znižovaní rizika a zlepšení stavu srdcovo-cievnych a mozgovo-cievnych chorôb, a pri ochrane pred týmito diagnózami.

Ako pomáha rakytník pri liečbe rakoviny?

Fajčenie, pitie alkoholu, účinky znečisteného životného prostredia, UV žiarenie, stres, nukleárna radiácia, ale aj normálna látková premena, podnecujú tvorbu voľných radikálov na povrchu pokožky, ako aj vo vnútri organizmu.

Voľné radikály sú veľmi jednoduché zlúčeniny kyslíka, v ktorých neškodné kyslíkové molekuly nadobúdajú jeden nepárový elektrón na svojom vonkajšom orbite. Tým sa premieňajú na voľné radikály, ktoré agresívne útočia na všetky okolité molekuly v bunke. Sú veľmi nestabilné, a počas svojho krátkeho života sa snažia nájsť molekulu, ktorej by mohli vziať chýbajúci elektrón, a spáriť ho so svojím nespárovaným elektrónom. Nimi napadnuté molekuly potom oxidujú, štrukturálne sa poškodzujú, ba dokonca sa premenia na látky pre organizmus toxické, a to môže viesť až k vzniku rakoviny.

rakytník
Rakytník a konkrétne rakytníkový olej obsahuje veľmi účinný koktail antioxidantov. Preto je jeho užívanie vhodné nielen pri prevencii, ale aj ako podporný prostriedok počas liečby rakoviny. Veľký boom spôsobil rakytník v USA, kde zaznamenali pozitívne výsledky pri liečbe rakoviny krčka maternice.                     Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chemoterapia a rádioterapia

Využívanie rakytníka je vhodné aj počas chemoterapie a rádioterapie, pretože zmierňuje niektoré nepriaznivé dôsledky. Vedľajšie účinky chemoterapie sú spôsobené tým, že chemoterapeutiká môžu napadnúť (okrem nádorových buniek) aj niektoré zdravé bunky, resp. proces ich delenia. Najčastejšie sú postihnuté:

  • krvné bunky,
  • vlasové folikuly,
  • reprodukčné bunky,
  • bunky tráviaceho traktu.

Rakytníkový olej pomáha aj pri rekonvalescencii po chemoterapii a ožarovaní. Tým, že zvyšuje imunitu, úspešne regeneruje hematologické zmeny, a prináša aj rýchlejšiu regeneráciu zdravých buniek po vysokých dávkach tohto druhu liečby.

Rakytníkový olej: užívanie

Rakytníkový olej sa užíva vnútornenavonok. Kvôli dosiahnutiu maximálneho efektu je vhodné spojiť vnútorné a vonkajšie užívanie. Vnútorne (ako preventívna dávka) sa odporúča 15 kvapiek denne počas jedla.

Liečebná dávka sa líši prípad od prípadu. Zvyčajne ide o dávku 3 až 4-krát (15 kvapiek). Najlepšie je užívať olej priamo. Tí, ktorí cítia horkastú chuť oleja, môžu si ho pridať do jogurtu, kefíru alebo kyslého mlieka.

V prípade poškodenia pokožky sa aplikuje zvonka – ako olejový obklad. Olej sa nanáša na kožu, ktorú sme predtým očistili od poškodeného tkaniva, a potom ju prikrývame bohato navrstvenou gázou, ktorú vymieňame každý deň. Liečba trvá dovtedy, kým sa rana nezahojí.

Ďalšie dôležité liečivé účinky rakytníka

Rakytníkový olej sa používa aj na výplachy ústnej dutinykrku, a tiež ako zložka pleťovýchvlasových masiek. Okrem vredových, kožných ochorení, či jeho užívania počas chemoterapie a rádioterapie, ho odporúčame pacientom s aterosklerózou, u ktorých je zvýšené nebezpečenstvo vzniku trombózy, resp. tým, ktorí trombózu už prekonali – aby sa ochránili pred jej návratom (zastavuje totiž tvorbu trombov).

Rakytník má antidepresívneantistresové účinky. Napomáha vylučovaniu škodlivých látok z tela, rozpúšťa hlieny, podporuje liečbu pľúcnych, obličkových a pečeňových ochorení. Je vhodnou alternatívou pri liečbe rakoviny, cukrovky, srdcových chorôb a kožných chorôb. Pôsobí ako biogénny (pre život dôležitý) stimulátor, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje mentálnu čulosť.

Redigovala: (sab)

 

Pridaj komentár