Radíme: Desatoro správneho stravovania diabetika

Žiť zdravo, primerane sa stravovať, viac sa pohybovať… Platí to rovnako pre zdravého človeka, ako aj pre diabetika.

Diabetik 2. typu si často zavinil cukrovku sám – nezdravým životným štýlom. Jedným zo základným pravidiel pri už existujúcej cukrovky je najmä úprava telesnej hmotnosti – chudnutie.

 

Energetické čísla a vhodné potraviny

Stravovať sa racionálne, s primeraným energetickým príjmom (vzhľadom na svoju hmotnosť), to sú „úlohy“ zodpovedného diabetika!

Bielkoviny by nemali tvoriť viac ako 20 % energetickej hodnoty stravy (tomu zodpovedá približne 0,8–1g bielkovín na kg hmotnosti), 30 % by mali zaobstarať tuky. Prednosť nech dostanú rastlinné tuky, ktoré neobsahujú cholesterol.

Sacharidy tvoria viac ako 50 % energie. Dobré sú potraviny s vlákninou (zelenina, ovocie, strukoviny a celozrnné obiloviny).

 

 

Rozpustná vláknina – v ovocí, zelenine, tmavom chlebe a v strukovinách – znižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Nerozpustná vláknina, v celozrnných výrobkoch, v zelenine, v neošúpanom surovom ovocí, v orechoch, pomáha pri vyprázdňovaní, a pôsobí ako prevencia pri chorobách čriev.

Sladkosti a múčne jedlá, po ktorých glykémia rýchlejšie stúpa, sú pre diabetika 2. typu nevhodné. Len dobre kompenzovaný diabetik, na inzulínovej liečbe, s primeranou hmotnosťou, môže občas zaradiť do svojho jedálneho lístka aj tieto pokrmy. Ale musí ich vedieť správne započítať do obsahu sacharidov.

.>> Čítajte u nás: Strava ovplyvňuje cukrovku až na 75 percent!

Pre diabetika 2. typu, ktorý má ešte produkciu vlastného inzulínu, sú najvhodnejšie sacharidové potraviny s vlákninou a nízkym glykemickým indexom. Porcie jedla by mal rozdeliť na tri hlavné jedlá a malé „dojedenie“ (desiata, olovrant). Veľkosť porcie usmerňuje rozpis stravy, ktorý diabetik obdrží od svojho diabetológa, alebo diétnej sestry.

 

Ako nepribrať

Jedzte pomaly, vymedzte si dostatok času! Rešpektujte zásadu pohody! Diabetici s vyššou hmotnosťou, ktorým sa odporúča schudnúť, majú porcie jedla menšie, pretože pri rýchlom jedení by mali prázdny tanier skôr, než sa dostaví pocit nasýtenia.

Veľká porcia zeleniny, ktorá je vhodným doplnením poloprázdneho taniera, má na svoj objem nízku energetickú hodnotu, kým 1g bielkovín a sacharidov vydá 4 kcal (17 kJ) a 1g tukov 9 kcal (37 kJ).

 

 

V strave je potrebné obmedziť najmä živočíšne tuky, a tým aj cholesterol (vnútornosti, mastné mäso a mäsové výrobky, vajcia, plnotučné mlieko a mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku).

Dodržiavať pitný režim a pokrmy menej soliť je ďalšia zásada. Denný príjem 1,5–2 litre neenergetických tekutín je primeraný pitný režim pre zdravého človeka, ale aj pre diabetika.

 

Inzulínový diabetik a strava

Diabetik na inzulínovej liečbe sa musí naučiť rešpektovať inzulínový režim, a k nemu prispôsobiť aj stravovanie. Ako vybrať stravu, aby sa glykémia udržiavala v normálnych hodnotách? Musíme poznať poznať potraviny, ktoré priamo ovplyvňujú glykémiu – sacharidové potraviny.

Každý diabetik by mal vedieť, aké množstvo potraviny zodpovedá 1 sacharidovej jednotke (SJ). Naučiť sa počítať SJ v jedle je pomerne jednoduché. Keď je dávka inzulínu prispôsobená počtu SJ, dodržiava sa pravidelná strava (4-6 krát denne), diabetik si ľahšie udrží glykémiu v normálnom glykemickom pásme. Lebo len dobre kompenzovaný diabetik môže predchádzať vzniku diabetických komplikácií, alebo ich oddialiť.

 

Dobrú glykémiu dosiahnete, ak:

– prijmete fyzickú aktivitu a pohyb ako zábavu,

– racionálne stravovanie sa pre vás stane nabíjačkou energie,

– sladkosti a múčne jedlá darujete niekomu inému,

– začnete jesť viac potravín s obsahom vlákniny,

– jete 4–6-krát denne (menšie porcie),

– pochopíte energetickú hodnotu potravín (pokrmov),

– obmedzíte živočíšne tuky a cholesterol,

– so soľou budete v kuchyni zaobchádzať úspornejšie,

– správny pitný režim budete považovať za omladzovací elixír.

 

Redačne upravené (jam)

Pridaj komentár