Radíme: Ako sa vyrovnať so stresom

Žijeme v neustálom strese. Nie vždy si dokážeme vychutnať chvíle pokoja a pohody s priateľmi a rodinou. Ako by nás niečo neustále hnalo dopredu.

Stres sa stal súčasťou rýchleho, pretechnizovaného životného štýlu. Otázkou zostáva, kedy je ešte normálny a motivuje nás k práci na sebe a k väčším výkonom, a kedy nám už škodí.

Čo sa s nami v strese deje

Moderné poznatky o strese upozorňujú na to, že človekom prežívaná nepohoda, teda stres, má pôvod predovšetkým v jeho psychike. V strese bežne reagujeme podráždene či úzkostlivo – padne na nás „depresia“, horšie spíme, alebo sa nesústredíme, myslenie je urýchlené, a nepresné.

Stres sa môže prejaviť aj na telesnej úrovni:

– tráviacimi ťažkosťami,

– bolesťami hlavy, chrbtice,

– svalovým napätím,

– zvýšeným krvným tlakom,

– búšením srdca,

– sexuálnymi problémami.

Podľa odborníkov sa viac ako polovica návštev u lekárov týka problémov, ktoré súvisia so stresom a stresovou reakciou. Za normálnych okolností sa telo upokojí potom, ako sa „vzrušujúca“ udalosť skončila. Ak je však stres predlžovaný, môže to telo vyčerpávať, a začínajú sa problémy.

Dôležité je, aby sme si osvojili spôsoby, ako sa so stresom vyrovnať, a jeho dôsledky minimalizovali. Doležitá je zmena prístupu k životu, resp. porozumenie tomu, ako o bežných starostiach uvažujeme.

Obmedzte stresujúce situácie

Samozrejme, nie všetky udalosti či stretnutia môžeme ovplyvniť, alebo si ich vybrať. Mnohokrát to ale možné je. Nájdite si čas a zamyslite sa nad vlastným životným štýlom. Čo vám vyhovuje? A čo vás naopak stresuje?

Problémy riešte včas

Ak sa dostanete do zložitej situácie, neodkladajte riešenie problému. Čím skôr sa ho zbavíte, tým rýchlejšie sa vám uľaví, a budete môcť vašu energiu napriahnuť správnym smerom, a nie ju vydávať na pochybnosti, úzkosť a depresie.

Organizujte si čas

Každodenný program si plánujte s rezervou, aby ste v ľahko dokázali „prejsť“ z jednej schôdzky na druhú. Musíte všetko zvládnuť sami? Zamyslite sa nad tým, či sa o niektoré povinnosti nemôžete s niekým podeliť, a na výsledok iba dohliadnite.

Spätné väzby a dialóg

Komunikujete dostatočne? Vie okolie, čo od neho očakávate, či požadujete? V záťažových situáciách je potrebné udržiavať kontakt, hovoriť svojmu okoliu o svojich pocitoch. Nekonštruujete si nezmyselné domnienky, získajte reálny pohľad na situáciu.

Rozhýbte svoje telo

Pravidelne cvičte. Vhodné sú východné cvičenia, aj prechádzky. Všetky naše pocity nachádzajú akýsi telesný výraz: svaly reagujú na stres napätím. Pri pohybe sa spaľuje časť chemických látok, ktoré sa vylučujú vplyvom stresu, a zaťaté, unavené svaly sa uvoľnia.

Starajte sa o seba

Nezabúdajte na pravidelné jedlo, odpočinok a dostatočný spánok. Ak ste hladní, unavení, nevyspatí, telo ľahšie podľahne stresu. Vo vypätých situáciách sa vyhýbajte alkoholu, kofeínu – tieto klamlivé posilňovače môžu zvýšiť úzkosť a nespavosť.

Antistresové domáce tipy

Výborný je horúci kúpeľ. Teplo uvoľňuje svalové napätie a upravuje krvný obeh. Namiesto horúceho kúpeľa si môžete pustiť na ruky prúd teplej vody. Jedzte viac orechov, strukovín, fíg, banánov, trezalky a kvalitnej horkej čokolády.

Zdroj:  http://www.plusprevas.sk, redakčne upravené (taj)

Pridaj komentár