Je viditeľná viac, akoby si pacienti priali, no nie je nákazlivá. Podpisuje sa pod ňu porucha imunitného systému, a v súčasnosti sa nedá úplne vyliečiť. Psoriáza – lupienka. Jej spúšťačom u ľudí s tzv. „psoriatickými génmi“ býva stres, nesprávny životný štýl, ale aj bakteriálne ochorenia, ktoré nesúvisia priamo s kožou, napríklad streptokoková angína.
Popísané druhy psoriázy
Chronická ložisková psoriáza je najbežnejšou formou – tvorí asi 80 % prípadov. Môže ju vyvolať aj akútne zápalové ochorenie kože, rovnako mechanické a chemické poškodenie kože. Typické sú oválne ložiská, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v krížovej a driekovej oblasti.
Ďalšou formou je psoriasis pustulosa, pri ktorej sa v léziách objavujú zahnisané pľuzgiere, najmä na dlaniach, chodidlách, prstoch a nechtoch.
Pri psoriasis guttata, ktorá sa objavuje viac u detí, sa tvoria na koži desiatky drobných červených šupinatých ložísk.
Závažnou formou je psoriasis erythrodermica, keď sú začervenané veľké úseky tela.
Nové čísla o psoriatikoch
WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) v uznesení z roku 2014 uvádza, že psoriázou trpí 125 miliónov ľudí po celom svete. Postihuje približne 2 % Európanov, teda zhruba 10 miliónov ľudí.
Odhaduje sa, že na Slovensku je asi 24-tisíc pacientov, ktorí sa na psoriázu liečia. Je to „plus mínus“ len tretina z tých, ktorých toto ochorenie reálne postihuje.
Od samoliečby, po utajovanie
Ranné štádiá psoriázy si chorí často liečia svojpomocne, alebo vôbec. Keďže ide o pomaly postupujúce ochorenie, ktoré ale so sebou prináša stigmu viditeľného kožného ochorenia, mnohí ho radšej skrývajú, a nechcú vyhľadať odbornú pomoc. Nie je vylúčené, že psoriáza súvisí aj s kaloricky hodnotnou stravou, so sklonom k prejedaniu, s chemizáciou potravín a užívaním liekov.
Aj so psoriázou máte šancu
Mária Cetkovská z OZ Bodkáčik a zo Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR k téme: „Ľudia so psoriázou zápasia s akceptáciou okolia, a my, ako pacientska organizácia, hlavne s legislatívou. Otvorene hovoríme o ochoreniach kože, a snažíme sa túto tabuizovanú tému prelomiť. Pre nás je podstatná realizácia v práci a dostupnosť liečby. Isté rezervy vidíme v sociálnom dialógu“.
Ako sa vyjadril prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine, už stredne ťažká psoriáza sa významne spája s pridruženými ochoreniami. Sú nimi najmä kardiovaskulárne ochorenia, metabolický syndróm a diabetes. Psoriáza nie je lekármi lokalizovaná len na kožu, pretože je to systémové zápalové ochorenie.
„Aj keď ide primárne o kožné ochorenie, často ho sprevádzajú postihnutia iných orgánov. Psoriáza predstavuje pre každého pacienta značnú psychosociálnu záťaž. Mnoho pacientov trpí aj preto, že nemajú dostatočné znalosti o ochorení, a nemajú adekvátny prístup k liečbe,“ hovorí MUDr. Darina Sedláková, MPH, riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku.
Psoriáza pod kontrolou
Podľa dermatovenerológa MUDr. Petra Kozuba, PhD., je každých 3 – 5 rokov na trhu nový, účinný a relatívne bezpečný liek na psoriázu. Pokiaľ nemá pacient onkologický nález, a podstúpi modernú biologickú liečbu (podáva sa v centrách, injekčne), je veľká šanca, že bude „čistý“.
Biologickú liečbu schvaľuje zdravotná poisťovňa až po vyčerpaní mastí, fototerapie a systémovej liečby. Ani biologická liečba však nie je stopercentná – stáva sa, že zlyhá.
Pacienti so psoriázou hľadajú svoju cestu, skúšajú prírodné prostriedky, inak zostavenú stravu, hľadajú niečo, čo im zaberie. A v medicíne nie je nič nemožné.
Konzultačný deň pre psoriatikov je v centrách biologickej liečby na Slovensku 29. októbra.
Zaujímavosti o psoriáze – vedeli ste, že…?
- v Starovekom Grécku bola psoriáza kliatbou bohov, a stotožňovali ju s leprou?
- v koncentračných táboroch, za 2. svetovej vojny, sa vôbec nevyskytovala?
- pôvodné obyvateľstvo Austrálie psoriázu nepozná?
- najhoršie formy psoriázy v minulosti postihovali celé telo, a do troch rokov sa tieto prípady končili smrťou?
- pre nižšiu účinnosť a bezpečnosť bol z liečby psoriázy úplne vyradený yperit, rovnako soli ortute?
- psoriázou môže byť postihnutá až tretia generácia v rodine?
- najstarší diagnostikovaný pacient mal 100 rokov a najmladší bol novorodenec?
Zdroje a ďalšie informácie o psoriáze: www.sdvs.sk, www.bodkacik.sk a www.bezpsoriazy.sk
Ilustračné fotografie
1 odpovedí na “Psoriázu spúšťa aj streptokoková angína”