(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Odporučil vám lekár protónovú terapiu?
Aké má prednosti oproti klasickému röntgenu?
Protónová terapia nie je založená na báze röntgenového žiarenia. Ide o typ rádioterapie, ktorý sa v súčasnosti využíva na liečbu nádorových ochorení.
Naopak, radiačná RTG terapia, teda klasické ožarovanie, je len doplnkovou liečbou rakovinových i nerakovinových nádorov, pričom má aj nežiaduce účinky.
Protónovú terapiu by sme mohli nazvať nadstavbou radiačnej RTG terapie, aj keď funguje na inom princípe. Využíva energiu pozitívne nabitých častíc – protónov.
Je to novší typ ožarovacej terapie, keďže klasické ožarovanie poznáme už desaťročia.
Protónová liečba rakoviny je veľkým prísľubom
Doterajšie štúdie naznačujú veľký potenciál protónovej terapie. Ukazuje sa ako sľubná pri liečbe niektorých druhov rakoviny, a tiež nezhubných nádorov mozgu. Ďalším pozitívom je nižšia miera vedľajších účinkov, ako pri klasickom ožarovaní RTG. Do zdravých tkanív okolo nádoru sa pri protónovej terapii dostáva až o 60 % menej žiarenia ako pri RTG ožarovaní.
Protónová terapia teda znižuje riziko radiačného poškodenia okolitých tkanív. Na druhej strane, nádor dostane vyššiu a sústredenú dávku zničujúceho žiarenia, keďže rádiológ môže lepšie kontrolovať, kam protónové lúče ukladajú energiu. Zjednodušene: odborník vie presnejšie „zamieriť“.
Ako funguje protónová terapia?
Zariadenie, nazývané synchrotrón alebo cyklotrón, urýchľuje protóny – je to urýchľovač častíc. Vysoká rýchlosť protónov vytvára veľkú energiu. Táto energia dopraví protóny do požadovanej hĺbky, presne na miesto, kde sa nachádza nádor.
Smer protónového lúča určujú magnety v prístroji, aby bol lúč čo najpresnejšie zameraný. Potom je už rad na samotných protónoch, aby začali pôsobiť na nádor deštruktívnou silou.
Pri akých chorobách protónová liečba pomáha?
Ako sme už spomenuli, používa sa hlavne v liečbe rakoviny a niektorých nerakovinových nádorov. Niekedy je dokonca jedinou liečbou, ale obvykle vám ju odporučia ako doplnkovú terapiu – v spojení s inými liečbami, najmä chirurgiou alebo chemoterapiou.
Pri týchto nádorových ochoreniach sa využíva protónová liečba:
- nádory mozgu – vrátane nezhubných,
- nádory v spodnej časti lebky,
- rakovina prsníka,
- očný melanóm,
- rakovina pažeráka,
- rakovina hlavy a krku – vrátane dutín, nosohltanu,
- rakovina pečene,
- rakovina pľúc,
- nádory hypofýzy,
- rakovina prostaty,
- sarkóm,
- nádory postihujúce chrbticu,
- rakovina u detí.
Má protónová liečba vedľajšie účinky?
Aj protónová liečba môže mať vedľajšie účinky, sú však minimálne. Súvisia s odumieraním buniek alebo poškodením zdravého tkaniva protónovým lúčom. Vďaka tomu, že rádiológovia vedia lúč zamerať na cieľ presnejšie (ako pri RTG), k poškodeniu zdravého tkaniva prakticky nedochádza.
Vedľajšie účinky závisia od toho, ktorá časť organizmu je ožarovaná.
Bežné vedľajšie účinky protónovej terapie:
- únava,
- nechutenstvo,
- problémy s trávením,
- bolesti hlavy,
- vypadávanie ochlpenia v liečenej oblasti,
- začervenanie, suchosť a podráždenie pokožky,
- opuch alebo dočasná bolesť v liečenej oblasti.
Ako sa pripraviť na protónovou terapiu?
Väčšina pacientov dostáva protónovú terapiu ambulantne, nie je potrebná hospitalizácia. Počet „sedení“ závisí od typu, štádia choroby a vašej reakcie na liečbu. Protónová terapia vyžaduje plánovanie.
Pripravte sa na to, že ešte pred prvou terapiou absolvujete CT alebo magnetickú rezonanciu. Rádiológ, ktorý vás bude liečiť, totiž potrebuje vedieť, ako sa k problematickému miestu čo najľahšie dostane. Zvyčajne vyskúša niekoľko polôh, aby určil tú najlepšiu. Potom označí oblasť, kam zamieri žiarenie.
Napríklad Pražské protónové centrum používa metódu skenovania nádoru, nazvanú pencil beam. O čo ide? Vymaľujú nádor bez poškodenia okolitých tkanív a orgánov, ako by vymaľovali omaľovánku. Tak rádiológ vie, kam presne zamerať lúč, i to, v akej polohe je to najvhodnejšie.
Koľko trvá ošetrenie protónovou terapiou?
Jedna terapia protónovým žiarením trvá približne 15 až 30 minút – ak rátame aj čas od vstupu do terapeutickej miestnosti. Samotná dĺžka ožarovania záleží od počtu opakovaní, veľkosti a uloženia nádoru.
Ako to prebieha? Pocítim nejakú bolesť?
Bolesti sa obávať nemusíte, ide o bezbolestný proces. Žiarenie nebude žiadnym spôsobom pociťovať. Personál vás pohodlne uloží, ak treba, použijú podporné vankúše. Všetko záleží od polohy, v ktorej budete ležať alebo sedieť.
Rádiológ potom opustí miestnosť a prejde vedľa. Odtiaľ bude na vás vidieť cez okno, alebo cez kameru, najčastejšie oboje.
Pri ošetrení treba ležať pokojne, bez pohnutia. Na udržanie vašej stability slúžia rôzne pomôcky. Niektorí pacienti, najmä s nádormi v oblasti hlavy a krku, pociťujú úzkosť, ak majú ležať v jednej polohe.
Ak je to aj váš prípad, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom. Predpíše vám lieky, ktoré zmierňujú stres, čím sa uľahčí priebeh terapie.
Ako vyzerá zariadenie na protónovú terapiu?
Existujú dva druhy protónového zariadenia – prístroj je buď pohyblivý, alebo statický. V prípade pohyblivého prístroja – ležíte na lôžku, ktoré vás zasunie do kruhového otvoru, aby sa uprostred nachádzalo miesto, ktoré treba ožarovať. Je to veľmi podobné, ako pri magnetickej rezonancii. Prístroj sa bude okolo vás otáčať, aby čo najpresnejšie nasmeroval protónové lúče na požadované miesto.
Druhým typom je protónový terapeutický prístroj, ten sa nepohybuje. Pohyb prístroja riadia na diaľku členovia tímu. Prístroj vyžaruje stabilný lúč, hýbe sa stôl, na ktorom ležíte. Pri niektorých typoch rakoviny lekári uprednostnia špeciálnu stoličku.
Čo vás čaká po terapii?
Po terapii môžete pokojne odísť do práce alebo robiť, čo budete chcieť. Vedľajšie účinky žiarenia sa zvyčajne vyvinú až po dlhodobejšej terapii. Mnohí pacienti zaznamenajú sčervenanie alebo podráždenie kože tam, kde mieria protónové lúče. Po niekoľkých procedúrach pociťujú únavu, stratu energie.
Kedy a ako sa dozviete výsledok?
Lekár vám po ukončení terapie odporučí magnetickú rezonanciu alebo CT vyšetrenie, aby sa ukázalo, či a v akej miere protónová terapia u vás zabrala. Potom stanoví ďalší postup.
Dávkovanie protónovej terapie
V skutočnosti môže liečba protónovou terapiou trvať iba minútu, ale vždy očakávajte aspoň 30 minút liečby. Dávkovanie vždy závisí od typu ochorenia a vašej reakcie na liečbu. Niekedy stačí jedno, inokedy pár ošetrení.
Protónová terapia nie je lacná záležitosť, ale…
Zistite si vo vašej zdravotnej poisťovni, či máte nárok na uhradenie aspoň časti liečby, vzhľadom na váš zdravotný stav. Je však vysoko pravdepodobné, že protónovú terapiu si nebudete musieť hradiť sami.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/proton-therapy/about/pac-20384758
- https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/radiation-therapy/proton-therapy