Problémy s prostatou má každý druhý muž po 50-ke

Prostatitída, zväčšenie prostaty (hyperplázia), rakovina… Problémy s prostatou môžu mať viac či menej závažný charakter. Niektoré sa prejavia iba ako ťažkosti pri močení, iné sú dokonca bez výraznejších príznakov – v každom prípade ohrozujú hlavne mužov starších ako 50 rokov.

Aké môžu byť príznaky?

– Časté nutkanie na močenie, najmä v noci,
– bolestivé močenie,
– nevysvetliteľný úbytok hmotnosti,
– predĺžené močenie, 
– ťažkosti so začatím alebo odkvapkávanie moču po skončení močenia, 
– zmenený prúd moču (tenký prúd, prerušované močenie), 
– krv v moči.

Možných diagnóz je pri týchto ťažkostiach viacero, preto je potrebné, aby muž navštívil urológa. Najčastejšími príčinami bývajú benígna prostatická hyperplázia (zväčšenie prostaty), prostatitída (zápal prostaty) a rakovina prostaty.

Benígna prostatická hyperplázia (BPH) je prirodzený proces starnutia. Hovorí sa dokonca, že k miernemu zväčšeniu prostaty dochádza u väčšiny mužov – začína sa zhruba po štyridsiatke.Prostatitída je zápal prostaty, ktorý môže byť akútny alebo chronický. Podľa odhadov sa s ním stretne asi 35 % mužov. Zápal prostaty sa prejavuje bolestivým močením, častým nutkaním na močenie, bolesťou v spodnej časti chrbta, zvýšenou teplotou, erektilnou dysfunkciou. Akútny zápal sa môže zamieňať s infekciou močových ciest. 
Rakovina prostaty postihuje bunky prostatickej žľazy. Hrčky (nádory) môžu blokovať prúd moču, a ak sa neliečia, môžu sa šíriť ďalej. U mnohých mužov rastie rakovina pomaly bez výrazných príznakov, preto je veľmi dôležité chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, ktorých súčasťou je aj vyšetrenie prostaty. To sa robí raz za tri roky, a u mužov, u ktorých sa vyskytla rakovina prostaty v blízkej rodine, sa vyšetrenie robí už od 45-ky.

Kto má zvýšené riziko?

– Muži starší ako 50 rokov, 
– muži, u ktorých sa ochorenia prostaty vyskytli v rodine,
– muži, ktorí uprednostňujú stravu bohatú na živočíšne tuky.

Aké sú možnosti liečby benígnej prostatickej hyperplázie?

– I keď je nezhubné zväčšenie prostaty (BPH) procesom starnutia, aktívne sa sleduje a zmenou životného štýlu môže dôjsť k spomaleniu BPH.
– Ak zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a výrazne sťažuje močenie, môžu sa podávať alfablokátory – látky na uvoľnenie svalov v oblasti prostaty a močového mechúra.
– Inhibítory 5-alfa-reduktázy blokujú premenu testosterónu na inú látku, ktorá vplýva na spomalenie rastu prostaty. 
– Prípadne sa alfablokátory a inhibítory 5-alfa-reduktázy kombinujú.
– Mužom, ktorých trápi najmä časté nočné močenie, sa môže večer podávať liek, ktorý obmedzuje množstvo moču produkovaného obličkami počas 6 – 8 hodín.
– Chirurgické riešenia sú radikálnejšie. Najčastejšie sa z nich pristupuje k TURP – transuretálnej resekcii prostaty. Cez močovú trubicu sa zavedie resektoskop k zúženej časti močovej trubice, pomocou slučky sa odreže tkanivo prostaty, ktoré trubicu obklopuje (a tlačí na ňu), a spraví sa kauterizácia okolitých ciev (pomocou špeciálnej ihly – kautera, ktorý má teplotu 1200 °C, sa cievy popália), aby nekrvácali. Ak je prostata veľmi zväčšená, robí sa otvorená prostatektómia (operácia cez brucho).
K menej invazívnym možnostiam patria:
– laserová prostatektómia – cez močovú trubicu sa katétrom zavedie laser, ktorý vyvolá odparenie nadbytočného tkaniva prostaty; 
– TUMT – katétrom v penise sa vedú presne nastavené mikrovlny, ktoré sa zacielia na prostatické tkanivo a vyvolajú odumretie nadbytočných buniek; 
– TUNA – do penisu sa zavedú dve ihly, ktoré vedú tepelnú energiu, a tá vyvolá zmrštenie okolitého prostatického tkaniva, čo zosilní prúd moču.„Pozorné vyčkávanie“ Je metódou liečby mierne zväčšenej prostaty, ktorá nespôsobuje žiadne alebo len mierne ťažkosti. Lekár pacientovi odporučí zmenu životosprávy, ktorá zahŕňa správne stravovanie, dostatok pohybu a správny pitný režim.
Medzi odporúčania tiež patrí: 
– Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu, najmä pri a po večeri.
– Nepite naraz veľké množstvo tekutín. Rozdeľte si pitný režim na pravidelné menšie dávky.
– Dve hodiny pred spaním už nepite žiadne tekutiny. 
– Snažte sa neužívať voľnopredajné lieky, ktoré obsahujú antihistamín alebo dekongestant (napr. lieky proti chrípke). Tieto látky môžu totiž zhoršiť príznaky BPH. 
– Udržiavajte sa v teple a pravidelne cvičte. Chlad a nedostatok pohybu môžu zhoršiť príznaky BPH. Dávajte pozor, aby ste nesedeli na studenom povrchu. 
– Naučte sa a cvičte tzv. Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna.

Nezhubné zväčšenie prostaty – BPH

– BPH je najčastejšie nezhubné nádorové ochorenie u mužov a najčastejší zdravotný problém starnúcich mužov.
– Tvorí až 80 % všetkých ochorení prostaty. 
– Na Slovensku sa na BPH lieči asi 53 000 mužov. Novodiagnostikované prípady tvoria asi ¼ všetkých pacientov.
– Pri tomto nezhubnom ochorení sa prostata natoľko zväčší, že zovrie močovú rúru, ktorá ňou prechádza, a tým začne spôsobovať nepríjemné problémy pri močení, neskôr aj s erekciou.
– Nezhubné zväčšenie prostaty síce nie je životu nebezpečné, no ak sa nelieči a ochorenie postupuje, môže spôsobiť vážnejšie komplikácie. Časom môže močový mechúr natoľko ochabnúť, že stratí schopnosť vyprázdňovať sa, a tak v ňom určité množstvo moču ostáva, čo môže spôsobiť ďalšie problémy. Hrozia napríklad infekcie močových ciest, tvorba močových kameňov, inkontinencia – neschopnosť udržať moč, poškodenie obličiek až obličková nedostatočnosť. Nepreukázalo sa ale, že by BPH nejako súvisela s rakovinou prostaty.

Čo môžete čakať u urológa?

Ak sa u muža prejavujú niektoré z uvedených príznakov a má viac ako 50 rokov, mal by vyhľadať urológa a podstúpiť vyšetrenie prostaty. Odborný lekár spravidla položí pacientovi zopár otázok alebo mu dá vyplniť dotazník s otázkami týkajúcimi sa močenia (napríklad aký má muž prúd moču), ktorými zisťuje stupeň ťažkostí. Potom spraví krvný test na zistenie hladiny bielkoviny PSA (prostatický špecifický antigén). Možných príčin zvýšenej hladiny PSA je viacero, preto sa pristupuje k ďalším vyšetreniam na upresnenie diagnózy. Lekár zistí, či je prostata zväčšená a či má pravidelný tvar. Toto vyšetrenie sa zvyčajne robí pohmatom cez konečník – lekár vsunie do konečníka prst v rukavici a posúdi tvrdosť prostaty a potenciálnu prítomnosť hrčiek alebo nejakých abnormalít.

Vyšetrenie nie je príjemné, ale nebolí. Ak je to potrebné, môže spraviť ešte niekoľko ďalších testov – ultrazvuk, punkciu, cystoskopiu, urodynamické vyšetrenie. Vyšetrenie ultrazvukom je pomerne bežné – pacient leží na chrbte, lekár mu UZV sondou prechádza po bruchu a na monitore sleduje prípadné zmeny prostaty. RTG vyšetrenie s kontrastnou látkou je menej časté – robí sa tak, že pred zhotovením röntgenovej snímky sa pacientovi do žily podá kontrastná látka, ktorá potom „vysvieti“ potrebnú časť tela. Urodynamické vyšetrenie je pre pacienta ľahké – prosto sa vymočí do špeciálnej misy a počítač vyhodnotí namerané hodnoty. Punkcia (biopsia) je odber malého množstva tkaniva z prostaty, ktoré sa nechá histologicky vyšetriť. Prirodzene, pred odberom pacient dostane znecitlivujúcu injekciu. Cystoskopia je vyšetrenie močovej trubice. Robí sa tak, že lekár pacientovi zavedie do močovej trubice cystoskop, pomocou ktorého si ju môže prezrieť.

Pridaj komentár