PRIEVIDZA: M. Daubner, laický poradca pre závislosti, má vlastnú skúsenosť

Prievidza 19. júna (TASR) – Laický poradca pre závislosti od drog, alkoholu alebo hazardu Marián Daubner (67) z Prievidze vychádza pri rozhovoroch vo svojej poradni alebo na besedách s mladými ľuďmi z vlastných skúseností. Netají sa s tým, že aj on je závislý od alkoholu, ale už 27 rokov abstinuje.
Zlom v jeho živote nastal, keď mal štyridsať rokov. Pracoval ako baník a s partiou po „šichte“ sa takmer pravidelne zastavil v krčme. Ku koncu dokázal na posedenie okrem piva zdolať pol litra a neskôr aj liter pálenky. Samozrejme, že sa to začalo prejavovať na zdraví a problémy vrcholili aj v rodine. Po jednom kolapse sa rozhodol pre ambulantnú protialkoholickú liečbu. Lekári mu vtedy vysvetlili, že závislosť je nevyliečiteľná, doživotná choroba. Bojovať s ňou sa dá len absolútnou abstinenciou. Vyžadovalo si to od neho pevnú vôľu, ale zdolal všetky nástrahy, začal sa vyhýbať kamarátom, ktorí by ho mohli priviesť k recidíve. Od svojho rozhodnutia už na pohárik nikdy nesiahol. Začal sa stretávať s ľuďmi podobného osudu v klube abstinentov, kde čerpal ďalšiu silu.
Neskôr si uvedomil, že by aj on mohol pomáhať tým, ktorí chcú bojovať so svojou závislosťou. Vedenie Bane Nováky mu pred dvanástimi rokmi ponúklo starší dom na pokraji poddolovaného územia v Koši pri Prievidzi. Spolu s ďalšími nadšencami v ňom zriadil resocializačné zariadenie Provital – dom života bez drog. V ňom mohli dlhšiu dobu bývať ľudia, ktorí prichádzali na protidrogové liečenie, aby sa nemuseli vrátiť do prostredia, z ktorého vyšli. Potom s pomocou obce vybudoval ubytovne pre ľudí, ktorí tam mohli začať trvalo bývať. Bol svedkom aj niekoľkých svadieb svojich klientov. Za celé obdobie v Provitale pomohli viac než 800, prevažne mladým ľuďom.
Pred dvomi rokmi odišiel do dôchodku. Ale nedalo mu, aby si nenašiel cestu ako opäť pomáhať. Najskôr dostal ponuku od Informačného centra mladých (ICM) v Prievidzi, aby si v jeho priestoroch zriadil poradňu ako laický terapeut. Tu sa pravidelne stretáva s ľuďmi, ktorí sa rozhodujú pre abstinenciu. Radí, povzbudzuje. Vlani začal realizovať projekt ICM s podporou Ministerstva kultúry SR a teraz organizuje besedy so stredoškolskou mládežou o závislosti. Doteraz ich už po celom Slovensku absolvoval 59. Naposledy, v pondelok (18. 6.), besedoval so stredoškolákmi v Handlovej. Má dobré skúsenosti. Mladí ľudia podľa neho rýchlejšie pochopia, aká nebezpečná je závislosť od alkoholu, drog či chorobného gamblérstva, keď otvorene hovorí o sebe. 
Záujem o jeho besedy, ktoré s ním neraz absolvujú aj jeho bývalí kolegovia baníci, takisto dlhoroční abstinenti, predseda Klubu abstinujúcich v Prievidzi Viliam Beňadik a Peter Sádovský, je veľký. Ale námahu neľutuje. „Keď vidím, že sa mladí ľudia na môj podnet dokážu zamyslieť a kladú aj nespočetné otázky, to ma napĺňa, robím to rád,“ tvrdí laický terapeut Daubner.

Pridaj komentár