Praktické tipy pre pacientov s Alzheimerovou chorobou

Ľudia s demenciou mávajú problémy so zapamätaním si rôznych úloh alebo údajov. Nepamätajú si mená, vlastnú adresu, ako sa používa telefón, prestiera na stôl, alebo dlho hľadajú správne slovo.

Liek, ako tomu zabrániť, zatiaľ neexistuje, ale aspoň sčasti vám pomôže zopár praktických pomôcok. V kritickej situácii sa môžu zísť.

 

1. Menovky

Ak hrozí riziko, že zmätený pacient vyjde von, stratí orientáciu, a nenájde cestu domov, mal by nosiť vo vreckách menovky s adresou (prípadne vizitky).

2. Poznámky

S dôležitými údajmi na viditeľných miestach. Veľa ľudí si necháva na chladničke malý blok s ceruzkou, aby si naň poznačili, čo treba nakúpiť. Magnetkou sa tam dajú pripnúť aj iné dôležité údaje – napríklad jasne vyznačené telefónne číslo, alebo jednoduchý pokyn: „zatvoriť dvere na chladničke“.

3. Dávkovače na lieky

Pacienti s demenciou musia často užívať viacero liekov. Aby si ľahšie zapamätali, či liek už užili, je dobré, keď ich majú pripravené na viacero dní dopredu v špeciálnych dávkovačoch. Dávkovače sa dajú kúpiť v lekárni.

4. Lieky

Na liečbu Alzheimerovej choroby sú dostupné v rôznych formách: ako kapsule, tablety, náplasti a kvapky.

5. Denný rozvrh

Pamätáme si ho z detstva. Ale aj teraz sa dajú pravidelné činnosti vyznačiť na prehľadnom rozvrhu, odkiaľ sa už splnené úlohy vyčiarknu.

6. Tekutiny pod kontrolou

Stav zmätenosti môže vzniknúť aj z nedostatku tekutín. Majte na viditeľnom mieste veľkú nádobu s „dennou dávkou“ – veľkú termosku s čajom, alebo fľašu s vodou. Na konci dňa bude jasné, koľko tekutín ste vypili.

Pridaj komentár