Povolené hodnoty kadmia v hračkách sa znížia

Bratislava 19. marca (TASR) – Bezpečnostné požiadavky na chemické vlastnosti hračiek sa upravia. Znížia sa povolené hodnoty kadmia v nich. Vyplýva to z novely zákona o bezpečnosti hračiek, ktorú dnes poslanci Národnej rady (NR) SR poslali do druhého čítania.
Právnu normu pripravil rezort hospodárstva a prijíma ňou smernicu Komisie. Novela okrem iného upravuje aj dokumenty, ktoré musia sprevádzať hračky, či povinnosti dovozcov pred uvedením hračiek na trh.
Poslanci v pléne zároveň poslali do druhého čítania aj ďalší návrh zákona z dielne ministerstva hospodárstva. Ide o zákon o kontrole obchodovania s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov. Komplexne sa ním upraví postup pri udeľovaní licencií na obchodovanie so strelnými zbraňami, strelivom, výbušninami, pyrotechnickými výrobkami či prístrojmi na rušenie elektronických signálov.
Rovnako sa pri dnešnom hlasovaní dostala do druhého čítania aj novela zákona o mierovom využívaní jadrovej energie, takzvaného atómového zákona. Tú tiež pripravil rezort hospodárstva a transponuje sa ňou eurosmernica, ktorá hovorí o zodpovednom a bezpečnom nakladaní s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom.

Pridaj komentár