Povedzte nie bolesti chrbta v tehotenstve

 

V tehotenstve je normálne, keď vás trochu bolí chrbát. Veď predsa nosíte rastúce bruško. Aj tak však môžete urobiť niečo preto, aby chrbát toľko netrpel. Zmeniť držanie tela, spať v inej polohe, alebo si dopriať masáž. Ak vás ale bolesť chrbta veľmi trápi, mali by ste si radšej pohovoriť s lekárom.

 

Prečo chrbát bolí

Bolesť chrbta počas tehotenstva, hlavne s približujúcim sa termínom pôrodu, je normálna vec. Najväčšiu vinu na tom nesú hormóny, ktorých vplyvom dochádza k zmene postavenia a polohy panvy, a tým k uvoľneniu niektorých svalových a väzivových spojení v jej oblasti.

S rastúcim bruškom a so zvyšujúcou sa váhou sa postupne mení aj ťažisko vášho tela. Ste nútená začať využívať aj také svaly, ktoré ste predtým takmer nepoužívali, a iné svaly, naopak, začínate šetriť – a bolesť chrbta je na svete. Hlavne bolesti v bedrovej oblasti vás môžu poriadne potrápiť.

 

Tipy na zmiernenie bolesti

Správne držanie tela je veľmi dôležité. Stojte rovno, s nohami na šírku ramien. Zároveň sa snažte trochu zatiahnuť bruško a spevniť zadoček, ramená tlačte dozadu. Smiete sa oprieť povedzme o stenu.

Pri sedení sa nehrbte, zaobstarajte si správnu stoličku a kostrčový vankúš. Z postele vstávajte otočením cez bok. Skontrolujte si, či máte správny matrac.

Dôležité je, aby ste nosili pohodlné topánky. Niektoré ženy majú radšej topánky bez podpätku, iné sú radšej, keď majú topánky aspoň malý podpätok. Jednoducho si vyberte, čo vám najlepšie vyhovuje. Topánky s vysokými podpätkami ale schovajte – zaťažujete si zbytočne chrbticu, a viac otrasov prenášate aj na bábätko.

Posilňovaním panvového dna a niektorých skupín brušných svalov znižujete tlak na vašu chrbticu. Poohliadnite sa v okolí po cvičení pre tehotné (vhodné sú niektoré cviky z Ďalekého Východu) a venujte sa ľahkému plávaniu. Pravidelné prechádzky vám môžu tiež pomôcť.

Nezdvíhajte nič ťažké. Nosíte v sebe dieťatko, takže každá ďalšia námaha neúmerne zaťažuje vaše telo. To platí aj pre nosenie a zdvíhanie starších detí. Ak naozaj musíte niečo zdvihnúť zo zeme, radšej si čupnite a zaťažte svoje kolená, než aby ste sa ohli v chrbte. Dostatočne odpočívajte, poproste o pomoc partnera alebo rodinu.

 

Keď chrbát napriek tomu bolí

Ak vás chrbát naozaj bolí, vyskúšajte špeciálny denný podporný pás na brucho. Doprajete tým svojmu brušku oporu. Spite na boku, so špeciálne tvarovaným vankúšom medzi kolenami. Pred spánkom väčšinou pomôže teplý kúpeľ, alebo nahrievaná fľaša s horúcou vodou. Niektoré ženy však dávajú prednosť chladivému účinku vrecka s ľadom.

Úľavou pre unavené chrbtové svaly môže byť už spomínaná masáž. Pozor však, bežné masážne oleje a niektoré aromatické prísady väčšinou nie sú vhodné pre tehotné ženy, a to najmä v prvom trimestri. Dostupné výživové doplnky a lieky proti bolesti používajte až po predchádzajúcej konzultácii s lekárom.

Zdroj: http://www.klub-mamiciek.sk/

Redakčne upravené

Pridaj komentár