Pigment, melanín, škvrny na koži: Trápia vás poruchy pigmentácie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Už ste si položili otázku, prečo je koža u niekoho svetlejšia a u iného tmavšia? Prečo vznikajú tmavé škvrny? Môže za to pigment. Tvorbu pigmentu, a teda stmavnutia pokožky, vyvoláva UV žiarenie. Za určitých podmienok vznikajú poruchy sfarbenia  – miesta na koži majú nadmerný alebo nedostatočný pigment. U žien sa pigment aktivuje aj v dôsledku hormonálnych zmien.

Prečo nie je tvorba pigmentu u každého rovnaká?
Ako a prečo vznikajú pehy?
Čo je to chloazma?
Ako sa vyhnete fľakom na tvári?
Čo ešte ovplyvňuje pigment?

Čo je to melanín?

Hlavný pigment v ľudskom tele sa nazýva melanín. Vzniká v melanozómoch melanocytov, ktoré sa nachádzajú medzi základnými bunkami pokožky. Odtiaľ sa prenáša do susedných buniek a postupne ho absorbuje okolitá koža.

Bodkovaná koža: pigment a pehy

Pehy sú dedične podmienené hyperpigmentácie u rusovlasých a plavovlasých ľudí, u ktorých UV žiarenie spôsobuje rýchlejšiu a vyššiu produkciu melanínu. Sú neškodné a patria k určitému druhu pleti. Pehy bývajú symetricky roztrúsené na miestach vystavených slnečnému žiareniu – v centrálnej časti tváre, na chrbte, na ramenách a na predlaktiach. Na pohľad sú to žltohnedéhnedé škvrnky, okrúhleho, niekedy menej pravidelného tvaru.

Vzniku pieh predídeme celoročným používaním ochranných krémov proti UV žiareniu, s vyšším faktorom, najlepšie od detstva. Na ich odstránenie sa využívajú bieliace krémy, zlupujúce krémy a masti s obsahom ovocných AHA kyselín, alebo s retinoidmi.

Viete o tom, že dlhovlnné UVA žiarenie podmieňuje skorú pigmentáciu, kratšie UVB žiarenie neskorú? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chloazma – rušivá hyperpigmentácia

Chloazma vzniká prevažne u žien. Z kozmetického hľadiska je to rušivá hyperpigmentácia. Je podmienená zvýšenou produkciou melanínu v melanocytoch, v závislosti od rôznych vonkajších a vnútorných faktorov.

Pri chloazme nachádzame na tvári, najmä na čele, na spánkoch a na lícach, ostro ohraničené škvrny nepravidelného tvaru, žltohnedej až hnedej farby, rôznej intenzity. Pri výraznejšej chloazme môže ľudská tvár pripomínať harlekýna. Vplyvom UV žiarenia sa fľaky ešte zvýrazňujú.

Pigment a hormonálne zmeny

Fľaky vznikajú najčastejšie spolu s ostatnými fyziologickými tehotenskými hyperpigmentáciami: sprevádzajú hormonálnu antikoncepciu, nádory produkujúce hormóny a iné hormonálne poruchy. Hnedé fľaky sa vytvárajú pri užívaní niektorých liekov, no môžu sa objaviť aj pri dlhodobom používaní kozmetík, obsahujúcich vazelínu alebo iné látky, ktoré spôsobujú zvýšenú produkciu pigmentu. Vznikať môžu aj pri ťažkých interných ochoreniach.

Ako sa vyhnúť fľakom

Fľakom na tvári môžeme predchádzať odstránením podmieňujúcej príčiny – dôslednou a účinnou ochranou pred UV žiarením či ochrannými prostriedkami, ktoré obsahujú fyzikálne aj chemické filtre. Vzniknuté hyperpigmentácie sa dajú zmierniť bieliacimi krémami s obsahom ovocných (AHA) kyselín. Pomáhajú tiež krémy s kyselinou azealovou, kyselinou vitamínu A a hydrochinónom. V obmedzenom rozsahu môže pomôcť aj laser a tekutý dusík.

Škvrny na staršej pokožke

V 4. až 5. dekáde života vznikajú hnedasté škvrny na chrbtoch rúk, na predlaktiach, na tvári, prípadne na ramenách. Neohrozujú zdravie, no vekom sa postupne zintenzívňujú a zväčšujú. Tieto škvrny, často nazývané aj pečeňové, môžeme odstrániť tekutým dusíkom, elektrokauterom alebo laserom. Prevencia sa začína už v mladosti: nenechajme slnko, aby nám spálilo pokožku, používajme ochranné prostriedky proti UV žiareniu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pigment, choroby a vonkajšie vplyvy

Niekedy sa na tele vytvoria plošné hyperpigmentované fľaky, ktoré vznikajú z rôznych príčin. Najčastejšie sú to chronické zápaly kože ako pri psoriáze, dermatomyozitíde či atopickom ekzéme, ale na vine môžu byť aj niektoré lieky, ktoré stimulujú tvorbu pigmentu (napr. antimalariká, chlorpromazín, arzén).

Fľaky sa objavujú aj pri niektorých chronických vnútorných ochoreniach, ako napr. pri tuberkulóze alebo malárii, resp. pri poškodení pečene, poruche metabolizmu krvného farbiva, poruche vstrebávania, alebo pri niektorých hormonálnych  poruchách. Rovnako sa môžu vytvoriť aj po kontakte s chemikáliami, napr. s dechtom (u asfaltérov), s furokumarínmi v rastlinách, alebo s bergamotovým olejom v kozmetických prípravkoch.

Mechanické dráždenie

U niektorých ľudí sú hyperpigmentácie spôsobené chronickým mechanickým dráždením v mieste tlaku pod opaskom, pod bielizňou (pri zápale) či v miestach zvýšeného trenia (predovšetkým u obéznych osôb) v podbrušku, medzi stehnami, pod prsníkmi a v podpazuší.

Ak už hyperpigmentácie vzniknú, hľadajme a odstráňme ich príčinu, obmedzme trenie, UV žiarenie, prípadne znížme svoju hmotnosť. Na zmiernenie prejavov sa používajú bieliace prípravky s obsahom kyseliny A vitamínu, ovocných kyselín a peroxidu vodíka.

Tento článok vyšiel v Dermato magazíne číslo 3/2014.

red: Bc. Sabína Zavarská 

 

 

Pridaj komentár