Nechceme Monsanto na Slovensku! Nechceme patenty na život! Slovensko bez GMO! Chceme potravinovú suverenitu! Zachovajme prírodnú rovnováhu! – tieto a ďalšie heslá zneli z megafónu v sobotu popoludní v centre Piešťan. Občianske združenie Sieť dobra zorganizovalo pokojnú demonštráciu, ktorá mala verejnosť upozorniť na nebezpečenstvo geneticky modifikovaných organizmov (GMO), pestovaných na Slovensku. Vyvrcholením sobotňajšieho podujatia bol poobedňajší pokojný sprievod mestom.
Piešťanský pochod sa konal pri príležitosti Svetového dňa potravín a celosvetového Pochodu proti spoločnosti Monsanto. Podobné zhromaždenia prebehli po celom svete vo viac ako 500 mestách. Za Slovensko sa k Piešťanom pripojila aj Bratislava, ktorá bola druhým centrom protestu. V hlavnom stane, v Piešťanoch, vystúpili viacerí rečníci – témy boli odborné, aktivistické, enviromentálne a informačné.
Dobrovoľníci rozdávali informačné materiály, diskutovali s okoloidúcimi a ponúkali ich domácimi potravinami a bio produktmi z komunitnej záhrady Siete Dobra. Hlavným bodom udalosti bolo predstavenie “Petície za zdravé potraviny a Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov”, ktorú prináša iniciatíva Slovensko bez GMO. Jej signatári požadujú zákaz predaja geneticky modifikovaných plodín a osív a uzákonenie označovania prítomnosti takýchto produktov v potravinách.
Vybrali si Slovensko pre jeho slabú občiansku spoločnosť?
O tom, že tlak na Slovensko sa stále stupňuje, svedčia aj ďalšie aktivity pestovateľov GMO a nadnárodnej korporácie Monsanto. Mnohé krajiny západnej aj strednej Európy zamedzili pestovaniu GMO vo svojich krajinách, pričom v niektorých prípadoch šlo o výsledok občianskeho odporu, ako napr. v susednom Maďarsku. Za pozornosť preto stojí čerstvá informácia, že na Slovensku sa práve v týchto dňoch uskutočňuje celosvetová konferencia o biotechnológiách.
„Ešte sme ani nestihli odložiť transparenty, a už sme obdržali anonymnú správu, že od nedele 13. októbra do stredy 16. októbra sa na Slovensku koná konferencia o biotechnológiách. Jednou z tém je aj genetické inžinierstvo. To, že sa konferencia koná práve u nás, nás už ani veľmi neprekvapuje. Ukazuje sa, že sme verejnosť informovali v pravú chvíľu. Teraz musíme všetci rázne vystúpiť proti zavádzaniu GMO na Slovensku, inak sa staneme rukojemníkmi nadnárodnej korporácie, a to s tichým súhlasom predstaviteľov tohto štátu, ktorí nekonajú“, uviedol pre náš portál Ľubomír Harmanovský zo Siete Dobra.
Krajiny, ktoré zakázali GMO
Začiatkom tohto roku sa Poľsko stalo ôsmym členským štátom Európskej únie, ktorý zakázal pestovanie geneticky modifikovaných organizmov. Medzi sedem ďalších štátov EÚ, ktoré už zakázali pestovanie GM plodín na svojom území, patrí Rakúsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Luxembursko, Grécko a Bulharsko. Pred pár dňami sa ako deviaty štát pripojilo Taliansko. Rusko v týchto dňoch tiež zvažuje, že zakáže pestovanie GMO na celom území federácie.
Fotografie: archív Siete Dobra