Petržalské Sanatórium AT je ohrozené postupom zdravotných poisťovní

Bratislava 27. júna (TASR) – Integrované Sanatórium AT pre liečenie drogových závislostí je vážne ohrozené postupom zdravotných poisťovní, uviedol dnes na tlačovej konferencii starosta Petržalky Vladimír Bajan. 
Po Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktorá sanatóriu plánuje vypovedať zmluvu k 1. júlu 2011, sa vedenie zariadenia obáva rozviazania zmlúv aj so zdravotnými poisťovňami Union a Dôvera, o ktorých sa dozvedelo z tlače. 
V súčasnosti má sanatórium s VšZP zazmluvnené posledné dve lôžka z celkového počtu 28. Aj tie však chce poisťovňa zrušiť. Podľa primára Ivana Novotného dostalo sanatórium ponuku premeniť lôžkové zariadenie na stacionárne s tým, že poisťovňa tak zachová poskytovaný finančný objem. Takéto riešenie je podľa Novotného nemysliteľné. „Nie je možné, aby sa pacient liečil z drogovej závislosti od ôsmej do štvrtej hodiny a potom išiel abstinovať domov do brlohu,“ uviedol.
Podľa slov vedenia liečebného zariadenia VšZP argumentovala tým, že pacienti môžu využiť Centrum pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici. Novotný však uvádza, že spomínané sanatórium, v ktorom kedysi pracoval, nie je komplexne zariadené a nedokáže pacientom pomôcť domestikovať sa v domácom prostredí. „Od nás odchádzajú pacienti zamestnaní a v budúcnosti z nich bude osoh. Nerozumiem krokom poisťovní, finančná podpora je len investícia do budúcnosti, ktorá sa štátu vráti. Myslím si, že poisťovne by mali s úctou prihliadať na to, čo Sanatórium AT urobilo pre Petržalku,“ okomentoval postupy orientované voči súkromným zariadeniam. Sanatórium AT, ktoré je možnosťami jediné svojho druhu v SR, bolo otvorené ako súkromné z dôvodu, aby mohlo fungovať nad rámec tradičných služieb, uviedla tlačová tajomníčka Mária Grebeňová-Laczová. 
„Obmedzenie prevádzky je nezmyslom, ktorý ohrozí terapeutické výsledky pacientov,“ tvrdí vedenie sanatória. „Ochota liečiť sa trvá len pár hodín. Ak pacient nemá tú šancu kvôli nedostatku lôžok, môže názor zmeniť, môže exitovať,“ doplnil Novotný s tým, že väčšina pacientov pochádza z nesolventných rodín a po rozviazaní zmlúv by si museli lôžko uhradiť sami. Išlo by o sumu 40 eur denne. 
Súhlasí s ním aj starosta mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan. „Človek by očakával opačnú tendenciu, že štát si uvedomí, že výsledky tejto resocializácie sú veľmi dôležité. Na čo by potom nakoniec prichádzali poslanci s návrhmi zákona ako potláčanie gemblerstva a podobne. Čiže je to v prudkom rozpore,“ uviedol s tým, že Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Petržalka so sanatóriom spolupracuje a snaží sa naň každý rok vyhradiť podľa aktuálnych možností aj finančnú sumu. 
Sanatórium AT v súčasnosti disponuje 28 lôžkami. Z nich 14 slúži na liečbu závislostí a 14 pre resocializačných pacientov. Ročne sa v zariadení prelieči 120 pacientov lôžkovo a 400 pacientov ambulantne. Mária Grebeňová-Laczová uzatvorila, že od existencie sanatória klesla mestská časť Petržalka z prvenstva v závislostiach na miesto štvrté.

Pridaj komentár