„Tak, ako sa staráme o svoje auto a dom, tak sa treba starať aj o svoje orgány a vnútro. Mňa sa niektorí moji známi pýtajú, že od čoho sa čistím ja, keď kvalitne jem. Po prvé – nejem tak od narodenia, a aj keby som jedol najkvalitnejšie jedlo sveta, vždy v nás vzniká nejaký neporiadok, odpad…“ Nielen o očiste tela, sa rozprávam s Petrom Planietom (Elementy zdravia).
Vaše obľúbené jesenné jedlo. Prezradíte nám ho?
Na jeseň je vynikajúca hokaidová polievka. Keďže je teraz sezóna hokkaida, treba to využiť, a konzumovať ho čo najviac. Hokaido nám prirodzene posilňuje element Zem – žalúdok, slinivku, slezinu. Má štvoritú harmonizačnú a vitalizačnú energiu, a to vďaka tomu, že je oranžová, sladká, guľatá. Keď ju uvaríme vo vode, tak získame ďalšiu energiu. Varením tejto tekvice zvýraznime jej sladkosť, a tým opäť prirodzene posilníme element Zem.
Ďalším výborným jesenným jedlom sú Ala bryndzové halušky, kde nie sú ani halušky, ani bryndza, a ani slanina. Je to chuťovo geniálne jedlo, a obrovská výhoda oproti klasickým haluškám je, že nezahlieňuje a nezaťažuje telo. Takýmito „bryndzákmi“ si podporujeme element Kov – pľúca, hrubé črevo a element Oheň – srdce, tenké črevo.
Naše zmysly. Vieme nimi rozpoznať zdraviu osožné jedlo?
Keď človek prejde rôznymi očistami, a vyladí organizmus, tak sa vie potom riadiť pri jedle aj zmyslovými orgánmi. Ak to tak ale nie je, tak telo využíva zmysly iba na harmonizovanie orgánov a vylaďovanie extrémov, t. j. klin sa klinom vybíja. Napr., keď majú ľudia viac práce, menej oddychu a cvičenia, jazyk presvedčí mozog, že si má dať čokoládu alebo pivo. Organizmus mu ale hovorí, že by si mal pospať, prípadne si ísť zabehať.
Zmeny v jedálničku a pacienti. Ako „poupratovať“ v tele?
Prvé pravidlo pri ozdravnom procese je – prestať robiť neporiadok, t.j. výrazne obmedzím, alebo úplne vylúčim potraviny, ktoré mi spôsobili zdravotné problémy. Napr. pri cukrovke, všetky jednoduché cukry, ale aj umelé sladidlá, či iné náhrady cukru. Ale na to, aby mohli cukrovkári organizmus následne podporiť, je dobré, aby zaradili do stravy silné zeleninové vývary.
Pri problémoch s hrubým črevom zas obmedzíme alebo vyradíme 3 najviac zaťažujúce potraviny, a to mliečne výrobky, mäso a pečivo. Naopak, na podporu zaraďujeme ryžu naturál, kvasenú zeleninu, prípadne dostatok koreňovej zeleniny. A takto by som mohol pokračovať…
Základné pravidlá pri varení jedla… Popíšete niektoré?
Prvé pravidlo je, nekombinovať pri varení živočíšne bielkoviny so sacharidmi, ale iba so zeleninou. Klasickým príkladom je mäso s ryžou, vajíčka s chlebom, či kurací vývar s rezancami.
Pri varení obilnín používame správny pomer vody, teploty a intenzitu ohňa varenia. Pri dodržiavaní týchto bodov, sa nám obilniny uvaria správne, a majú aj správnu konzistenciu. Potom sa nemôže stať, že niekto povie, že ryža natural nie je chutná, že je nedovarená, lebo ju varí ako klasickú bielu ryžu.
Pri strukovinách je vždy najlepšie, ak ich necháme najprv na noc namočiť, ideálne 12 – 24 hod., s výnimkou šošovice. Vodu z namáčania následne zlejeme. Ak niekoho strukovina nafukuje, tak strukovinu varíme od začiatku až do konca odokrytú, a postupne môžeme prilievať studenú vodu – na urýchlenie varenia. V opačnom prípade ju varíme v tlakovom hrnci. V každom prípade je ideálne, keď do nej pridáme riasu kombu.
Antibiotiká z prírody. Máte svojich favoritov?
V rámci čínskej medicíny je to Tieň brokatového závoja – špeciálna kombinácia čínskych bylín. Ďalším prírodným antibiotikom je koloidné striebro. Už naši predkovia využívali striebro ako antibakteriálny nástroj – hádzali mince do studne, tí bohatší jedli strieborným príborom, čím zabraňovali šíreniu baktérií v tele. Kvalitná chlorella, pri vysokých dávkach (50 tbl/denne), môže byť ďalším prostriedkom.
Liečiť sa, a byť vyliečený. Môže strava vyliečiť pacientov?
Určite áno. Ale záleží, čo je pre to pacient ochotný urobiť. Na každú chorobu existuje „liek“, no u každého je to ináč – pre väčšinu je to správne stravovanie, pre iného vyriešenie vzťahov, pre ďalšieho bylinka zo záhrady… Tieto „lieky“ pôsobia pomalšie, do väčšej hĺbky a dlhodobo. Preto ak dodržíme určenú „liečbu“, a máme správne „lieky“, tak akákoľvek choroba sa dá liečiť.
Diagnózy ľudí, ktoré ste „škrtli“ inou stravou… Ktoré sú to?
Strava má obrovskú harmonizačnú a ozdravnú moc. Veľmi rýchlo dokáže riešiť napríklad alergie (2 – 3 mesiace), kožné problémy (3 mesiace), problémy trávenia (1 týždeň), únavu, migrény (do niekoľkých hodín), a iné. Chronickejšie choroby vyžadujú pol roka a viac.
Otázky ľudí na prednáškach. Čo pacienti prevažne „riešia“?
Čo je príčinou ich zdravotných problémov? Aký element majú oslabený? Ako daný element čo najjednoduchšie a najrýchlejšie ozdraviť? Je ovocie zdravé? Čo si myslíte o rôznych typoch stravovania? Občas aj humorné otázky, typu: Musím fakt cvičiť, keď chcem schudnúť?
Ilustračné fotografie