Peľová informačná služba spustila monitoring

Banská Bystrica 6. marca (TASR) – Napriek snehu, ktorého je na horách stále veľa a nočným teplotám, ktoré na väčšine Slovenska klesajú pod nulu, v ovzduší sa už vyskytujú spóry plesní a peľ drevín, prvých jarných alergénov, jelše a liesky. „Prvé marcové dni priniesli so sebou aj oficiálne spustenie prvých monitorovacích staníc a tým aj peľového monitoringu na Slovensku,“ uviedla TASR hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Prvá spustila peľový lapač monitorovacia stanica Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) v Bratislave a v 9. kalendárnom týždni zachytila už nízke denné koncentrácie peľu jelše a liesky a stredné až vyššie koncentrácie spór húb (plesní) druhov Cladospórium a Alternária. Nočné mrazy mierne spomalili rozbiehajúcu sa peľovú sezónu jelše a liesky na celom území Slovenska.
„Od 27. februára sme spustili aj monitorovaciu stanicu pri RÚVZ Banská Bystrica. Od začiatku tohto týždňa spustili prevádzku peľových lapačov už aj monitorovacie stanice v Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline,“ konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktoré je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR.
Dodala, že uplynulý týždeň už v Bratislave a najmä teplejších oblastiach Slovenska začala peľová sezóna jelše a liesky. V nedeľu 3. marca monitorovacia stanica v Bratislave zachytila peľ jelše v koncentrácii 29 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu a peľ liesky (42 peľových zŕn v v metri kubickom vzduchu). V Banskej Bystrici boli najvyššie koncentrácie peľu za uplynulý týždeň namerané tiež 3. marca, a to peľ jelše (3 peľové zrná) a liesky (5 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu).
Prognóza na tento týždeň pre polinotikov znamená, že sa im pomaly, ale isto začínajú každoročné alergické problémy, podotkla hovorkyňa. Peľová sezóna jelše a liesky sa totiž rozbieha na celom území Slovenska. S predpovedaným oteplením dôjde k nárastu koncentrácií peľu v ovzduší. Pomaly bude pribúdať peľ ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité, peľ brestu, topoľov a vŕb.

Pridaj komentár