Päť príznakov ochorení, ktoré nesmieme podceniť

Sú príznaky, ktoré keď sa u nás objavia, vieme presne definovať chorobu. Niektorí ľudia sú kvôli obyčajnému sopľu schopní ísť k lekárovi. Sú ale aj také príznaky, ktoré nesmieme ignorovať. Ktoré sú to?

 

Ťažkosti s dýchaním

Alebo tlak na srdci, dýchavičnosť a kašeľ môžu znamenať astmu. Ak sa to u vás prejavuje dlhodobo, zájdite k svojmu lekárovi. Keď si tieto príznaky nevšímate, a sú závažné, môže dôjsť až k smrti.

Krv v moči

V záchode objavíte po močení krv. Je to dostatočný dôvod, aby ste vyhľadali lekára. Môže to byť známka problémov s obličkovými kameňmi, infekcia močového mechúra, alebo dokonca rakovina obličiek, močovej trubice alebo močového mechúra.

Opuchy nôh

Začali ste pociťovať bolestivý opuch na lýtkach? Nemusí to byť hneď niečo vážne. No nie sú vylúčené krvné zrazeniny – najmä, ak dlho sedíte, alebo ležíte. Pridala sa k tomu bolesť na hrudi, alebo vykašliavate krv? Volajte pohotovosť!

Bolesť na hrudi

Plus bolesť v paži, bolesť čeľuste alebo krku? Je predpoklad, že ide o príznaky srdcového infarktu. Úplne iné príznaky vás ale postihnú, ak ste žena, alebo starší človek: búšenie srdca, závrate, potenie a nevoľnosť… Volajte linku 112!

Zmätenosť a závrate

Doplnené nezreteľnou rečou, brnením, necitlivosťou alebo slabosťou istej časti tela. Znamená to, že kyslík je blokovaný v mozgu – môžete mať mŕtvicu. Ak sa u vás objavia tieto príznaky, treba ich čo najskôr začať liečiť, inak môže nastať poškodenie mozgu. Nutný je rýchly prevoz do nemocnice.

Prameň: http://www.klubharmony.eu/sk, redakčne upravené.

Ilustračná fotografia

Pridaj komentár