Parkinsoniáda je spôsob, ako to nevzdať

Občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS) združuje občanov postihnutých Parkinsonovou chorobou, ich rodinných príslušníkov, odborníkov a sympatizantov. Hlavnú činnosť vyvíja v regionálnych kluboch: organizovaním spoločenských, rehabilitačných a iných aktivít, a ponúka konzultácie s odborným garantom, lekárom – neurológom. Oslovili sme jeho predsedníčku, Katarínu Félixovú.

 

Vieme, že SPS sa pripravuje na 6. parkinsoniádu. Priblížte nám toto podujatie, kto ho organizuje, a kedy sa uskutoční?

Ide o stretnutie a športové zápolenie medzi ľuďmi trpiacimi na Parkinsonovu chorobu. Štafetu zorganizovania najbližšieho ročníka prevzala Spoločnosť Parkinson Slovensko. Všetko sa to uskutoční v Piešťanoch, v Hoteli SOREA Sĺňava, v dňoch 2. a 3. augusta 2013.

Ako ste sa zapojili a umiestnili minulý rok?

Naši členovia sa zapojili do každého ročníka, čo sa organizoval v Českej republike, v Dubňanoch (okres Hodonín). Na poslednej parkinsoniáde sa zúčastnilo tridsať našich členov. Nedali sme sa zahanbiť v žiadnej súťaži. Máme dobrých borcov. Každý rok získame niektorú z cien v stolnom tenise, v bowlingu, v hode šipkami. Minulý rok sme boli najlepší spomedzi súťažiacich družstiev – Slovensko získalo až 13 medailí.

Podelíte sa s nami o postrehy zo súťaže?

Pre mňa je veľmi dôležité stretnutie parkinsonikov z viacerých krajín, vidieť tam ľudí, ktorí sa opäť stretli. Z roka na rok je zo strany chorých o parkinsoniádu väčší záujem. Aj keď sa niektorí cítia horšie ako pred rokom, do Dubňan prídu. Potrebujú si – medzi rovnako postihnutými – overiť svoju pohybovú zdatnosť. Pre parkinsonikov je pohyb mimoriadne dôležitý, lebo je súčasťou liečby. Chorobu totiž pomáhajú zvládať aj vzájomné srdečné stretnutia a nadväzovanie nových priateľstiev. Tú úprimnosť a srdečnosť treba zažiť. Je to niečo nádherné a neopakovateľné.

Prezradíte nám, koľkí a kde trénujete?

Neviem presne, koľkí sa pripravujú… V niektorých regionálnych kluboch sú podmienky na pravidelnejšiu prípravu. Trénujeme, kde sa dá, a každý, kto chce, je vítaný.

Čo vám dáva účasť na parkinsoniáde?

Je to jeden zo spôsobov, ako to nevzdať. Vždy tam stretnem niekoho, kto je chorý dlhšie ako ja, a napriek tomu si s veľkým odhodlaním zašportuje… Na bránku kopne len s pomocou niekoho z nás, a predsa sa o to pokúsi.

Dočítame sa o parkinsoniáde v bulletine a na vašej webovej stránke?

Samozrejme, že áno. Snažíme sa o spropagovanie tohto podujatia všetkými nám dostupnými prostriedkami.

V tomto roku však máte za sebou aj iné akcie…

Každý rok začíname výstupom na Pustý hrad. Je to v apríli, pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby. Popritom sa konal aj turnaj v stolnom tenise. Zúčastnili sa na ňom aj parkinsonici z Českej republiky. Máj sme si spríjemnili relaxačným pobytom v Piešťanoch. Júl sa niesol v duchu športového dňa v Liptovskom Mikuláši. Ako sme spomenuli, v auguste sme si zašportovali v Dubňanoch. A doniesli sme si odtiaľ poverenie na usporiadanie ďalšej parkinsoniády. Medaily a poháre sme si doniesli aj z Olomouca a Předměříc pri Hradci Králové. Rok sme ukončili jesenným pobytom v Piešťanských kúpeľoch.

Vaša Spoločnosť ponúka konzultácie s neurológom…

Áno, umožňujeme konzultácie o možnostiach ďalšej liečby a nových registrovaných liekoch, našim členom sprostredkujeme kontroly a konzultácie u špičkových odborníkov – neurológov.

Ste tu pre ľudí…

…ktorí majú potrebu porozprávať sa o svojej chorobe. Lebo väčšinou sa každý, komu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, s týmto faktom ťažšie vyrovnáva. Sme tu pre každého, kto hľadá odpoveď na svoje otázky. Na začiatku má pacient problémy hlavne s tým, aby sa niekam zaradil, a stretnutie s rovnako postihnutými mu zdvihne sebadôveru. To dobre vplýva na jeho psychiku.

Ďakujem za rozhovor.

 


Pridaj komentár