Označovať nutričnú hodnotu potravín bude povinné, v SR sa je veľa tukov a mäsa

Bratislava 21. júla (TASR) – Výrobcovia potravín v súčasnosti nemajú povinnosť uvádzať na výrobkoch výživové hodnoty, ale robia tak dobrovoľne.
Ako dnes informovala novinárov riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová, potravinársky priemysel združený v Konfederácii potravinárskeho a nápojového priemyslu krajín Európskej únie (FoodDrinkEurope) sa k označovaniu potravín výživovými hodnotami tzv. dobrovoľným nutričným označovaním zaviazal už v roku 2006. Tento záväzok bol príspevkom k činnosti Európskej platformy pre výživu, fyzickú aktivitu a zdravie. Túto iniciatívu v SR zastrešuje PKS, podporili ju aj zástupcovia Európskeho parlamentu a ďalších európskych inštitúcií. V snahe pokračovať v podpore zdravého stravovania poslanci Európskeho parlamentu 6. júna tohto roku schválili povinnosť výrobcov označovať nutričnú hodnotu potravín. To znamená, že najneskôr do piatich rokov budú už všetci výrobcovia musieť povinne uvádzať množstvo tukov, bielkovín, cukrov či soli a pod. na potravinárskych výrobkoch, vyjadrené na 100 gramov alebo na 100 ml. Toto opatrenie spolu so vzdelávaním spotrebiteľov má za cieľ čeliť obezite a nesprávnemu stravovaniu ľudí, zdôraznila Halgašová.
Podľa údajov Štatistického úradu SR stravovanie spotrebiteľov na Slovensku nezodpovedá odporúčaným výživovým dávkam. Obyvatelia na Slovensku konzumujú nadmerné množstvá najmä tukov a mäsa, pričom na druhej strane konzumujú veľmi málo ovocia, zeleniny, strukovín, mlieka a mliečnych výrobkov, zemiakov a rýb. V porovnaní s odporúčanými dávkami Slováci jedia o 40 percent menej ovocia, strukovín a zemiakov, spotreba zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov je nižšia o viac ako 20 percent a spotreba rýb je nižšia o 17 percent, odznelo na tlačovej besede.
Peter Minárik, odborník pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl, v tejto súvislosti konštatoval, že až jednej tretine všetkých nádorových ochorení by sa dalo zabrániť zdravou výživou a dostatočným pohybom. A ďalšej tretine týchto ochorení by sa mohlo predísť nefajčením. Súčasne zdôraznil, že zdravá výživa a dostatočný pohyb sú veľmi dôležité nielen pre predchádzanie onkologickým ochoreniam, ale aj iným závažným problémom, ako sú srdcovo-cievne choroby, cukrovka či obezita. 
Ako ďalej Minárik zdôraznil, obyvatelia by mali znížiť príjem soli, tukov i cukrov a zvýšiť príjem ovocia, zeleniny strukovín. To však neznamená, že tuky a cukry netreba vôbec jesť, je však potrebné znížiť množstvo ich konzumácie. Zdravou zložkou výživy sú aj obilniny a rastlinná vláknina, treba jesť aj malé množstvo chudého mäsa. Pri konzumácii mliečnych výrobkov treba podľa neho dávať pozor na tučné syry, ktorých treba jesť menej. Pripomenul dôležitosť vápnika a železa v strave i to, že nie je vhodné úplne vynechať mlieko. Ľudia by si celkove mali dávať pozor na veľkosť porcií jedla a jesť menšie porcie. Jedlo by sa malo konzumovať rovnomerne počas dňa (asi päťkrát denne), potrebné je vyvarovať sa maškrteniu a piť čo najmenej alkoholu. Veľmi dôležitá pre zdravie človeka je dostatočná pohybová aktivita.

Pridaj komentár