Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Mnoho rodičov považuje ovčie kiahne za „povinné kolo“ v čase, keď dieťa navštevuje škôlku. Najčastejšie sa totiž šíri v týchto detských kolektívoch, pretože deti sú spolu po dlhý čas a vo veľkých skupinách. Dokonca sú rodičia, ktorí zámerne navštívia s dieťaťom chorého rovesníka, aby mali rýchlejšie po „tom“. Je to však správne? Čo všetko treba o ovčích kiahňach vedieť?
Čo sú ovčie kiahne?
Aký je priebeh a liečba ochorenia?
Prečo nie je vhodné nechať nakaziť dieťa ovčími kiahňami zámerne (od iného chorého dieťaťa)?
Ako funguje očkovanie proti ovčím kiahňam?
Ako sa líšia ovčie kiahne od opičích kiahní, ktoré sa začali tento rok šíriť aj v Európe?
Ovčie kiahne sa považujú za bežnú detskú chorobu, ktorú jednoducho prekoná takmer každý, niektorí však s komplikáciami. Ochorenie začína bez klasickej vyrážky – horúčkou, bolesťou hlavy, hrdla alebo žalúdka. Tieto symptómy môžu trvať niekoľko dní, pričom teplota sa pohybuje v rozmedzí 38,3 – 38,8 °C. Nastupuje červená svrbivá kožná vyrážka, ktorá zvyčajne začína na bruchu alebo chrbte a na tvári. Ďalej sa šíri takmer po celom tele vrátane pokožky hlavy, úst, rúk, nôh a genitálií.
Ovčie kiahne: Čo ich spôsobuje?
Ovčie kiahne zapríčiňuje vírus varicella zoster. Tento vírus je taktiež vinníkom bolestivej kožnej vyrážky nazývanej pásový opar (herpes zoster). Keď ste prekonali ovčie kiahne v detstve, vírus zostáva v nervovom systéme v stave nečinnosti po celý váš život. Môže sa reaktivovať – prebudiť a prejaviť ako pásový opar.
Ako vyzerá vyrážka pri ovčích kiahňach?
Vyrážka najskôr vyzerá ako veľa malých červených pupienkov, pripomínajúcich akné alebo bodnutie hmyzom. Objavujú sa vo vlnách počas 2 až 4 dní, potom sa zmenia na tenkostenné pľuzgiere naplnené tekutinou. Steny pľuzgierov praskajú a zanechávajú otvorené rany, z ktorých sa nakoniec vytvorí suchá hnedastá chrasta.
Ako sa šíri vírus ovčích kiahní?
Ovčie kiahne sú veľmi nákazlivé. Ak máte viac detí, pripravte sa na to, že keď ich dostane jedno, prejdú si ochorením aj všetky ostatné. Samozrejme, ak nemajú očkovanie proti ovčím kiahňam. Príznaky sa prejavia asi 2 týždne po ochorení prvého dieťaťa.
Vírus ovčích kiahní sa šíri kvapôčkovou formou, teda vzduchom pri kašľaní alebo kýchaní chorého alebo kontaktom s hlienom či slinami chorého. Infekčná je aj tekutina z pľuzgierov.
Ďalšou príčinou, prečo sa kiahne tak ľahko šíria, je, že chorý je nákazlivý už dva dni predtým, ako sa objaví charakteristická vyrážka.
Choré dieťa (samozrejme, aj dospelý) by malo zostať doma a odpočívať, kým vyrážka nezmizne a kým všetky pľuzgiere nezaschnú. Zvyčajne to trvá približne 1 týždeň.
Dôležitou informáciou je, že aj osoba s pásovým oparom môže preniesť ovčie kiahne na ľudí, ktorí ochorenie neprekonali a nie sú očkovaní.
Ovčie kiahne: komplikácie
Vyššie riziko komplikácií pri ochorení na ovčie kiahne majú:
- tehotné ženy,
- novorodenci narodení matkám, ktoré mali ovčie kiahne počas tehotenstva či pôrodu,
- pacienti s leukémiou,
- deti, ktoré dostávajú lieky potláčajúce imunitný systém,
- všetky osoby s imunitnými problémami.
Ovčie kiahne: diagnostika a liečba
Lekári zvyčajne dokážu diagnostikovať ovčie kiahne pri pohľade na vyrážku. Je vhodné, aby ste vopred pred návštevou lekára informovali personál, že vaše dieťa môže mať ovčie kiahne – dá vám termín, keď nebudú v čakárni iné deti.
Keďže ovčie kiahne spôsobuje vírus, antibiotiká ich nedokážu liečiť. Avšak v prípade, že sa vredy infikujú, sú potrebné. Infekcia vznikne ľahko, keď chorý poškriabe. V prípade pacienta s vyšším rizikom komplikácií môže lekár navrhnúť antivírusový liek.
Na zmiernenie svrbenia a nepohodlia používajte chladivé vlhké obklady. Po sprchovaní telo osušte len jemným prikladaním uterákov (neotierajte) a tie vyperte pri vysokej teplote. Požiadajte lekára alebo farmaceuta o prípravok proti svrbeniu a na upokojenie postihnutej pokožky.
Pozor: Nikdy nedávajte deťom s ovčími kiahňami aspirín! Mohlo by to viesť k vážnemu ochoreniu nazývanému Reyeov syndróm.
Prečo je nápad úmyselne vystaviť dieťa chorej osobe skutočne veľmi zlý?
Okrem toho, že kiahne rozhodne nie sú príjemným zážitkom, sú tu aj ďalšie príčiny. Ovčie kiahne môžu deťom i dospelým spôsobiť zdravotné komplikácie – a nikdy neviete, či ich nebude mať práve vaše dieťa.
Takéto nápady, detské stretávky a párty s cieľom nakaziť čo najviac detí boli bežné v minulosti, keď ešte neexistovala vakcína. Myšlienka bola taká, že zámerným vystavovaním detí tejto chorobe, ktorá pri prepuknutí v dospelosti prináša viac problémov, si vypestujú imunitu a nebudú trpieť infekciou neskôr – ako dospievajúci alebo dospelí. Bol to akýsi typ „spoločenskej vakcinácie“.
Dnes tento prístup odborníci považujú za zastaraný a riskantný. I keď očkovanie proti ovčím kiahňam nie je povinné, je to vždy lepšie riešenie. V hradení očkovania pomáhajú aj zdravotné poisťovne – vopred si zistite postoj tej vašej.
Komplikácie spôsobené ovčími kiahňami sú obzvlášť nebezpečné (a žiaľ, aj častejšie) u detí mladších ako 1 rok, u osôb starších ako 15 rokov a pacientov s oslabenou imunitou.
Očkovanie proti ovčím kiahňam
Dnes už existuje možnosť, ako sa ochrániť pred týmto nepríjemným ochorením. Je ňou primárna prevencia: očkovanie proti ovčím kiahňam. Väčšina ľudí, ktorí dostanú vakcínu proti ovčím kiahňam, ovčie kiahne nedostane. A ak ich aj dostanú, príznaky sú oveľa miernejšie.
Deti, ktoré mali ovčie kiahne, nepotrebujú vakcínu – majú celoživotnú ochranu pred chorobou. Avšak stále majú možnosť dostať pásový opar. Deti, ktoré sú očkované proti ovčím kiahňam, majú oveľa menšiu pravdepodobnosť vzniku pásového oparu, keď budú staršie.
Na Slovensku je možné zaočkovať proti ovčím kiahňam deti vo veku 12 mesiacov a staršie, odporúča sa však medzi 15. a 18. mesiacom života. Očkovacia látka vám môže byť na vlastnú žiadosť podaná aj vtedy, ak ste boli v kontakte s chorým na ovčie kiahne a predtým ste ochorenie neprekonali (teda aj dospelým osobám, ale len do 72 hodín po kontakte s chorým). Lekári odporúčajú očkovanie proti ovčím kiahňam ženám, ktoré neprekonali ovčie kiahne a chcú sa stať matkami (ešte v čase pred otehotnením).
Viac informácií o očkovaní proti ovčím kiahňam získate u pediatra alebo všeobecného lekára.
Opičie kiahne verzus ovčie kiahne: V čom sú podobné a v čom nie?
Pri pohľade na stúpajúci počet prípadov opičích kiahní v Európe (jar 2022) vám určite napadne, či majú niečo spoločné s ovčími kiahňami. Hoci obidve choroby majú viacero podobných symptómov, existuje niekoľko kľúčových rozdielov. Aké?
- Choroby sú vyvolané rôznymi vírusmi. Opičie kiahne zapríčiňuje ortopoxvírus, ovčie kiahne sú spôsobené vírusom varicella zoster, ktorý tiež spôsobuje pásový opar.
- Oba vírusy sa šíria vzduchom – kvapôčkami, telesnými tekutinami a nedávno kontaminovanými predmetmi. Avšak opičie kiahne sa – na rozdiel od vysoko infekčných ovčích – šíria ťažšie.
- Opičie kiahne sú mierne ochorenie s počiatočnými príznakmi vrátane horúčky, bolesti hlavy, svalov, chrbta, zimnice a vyčerpania. Mnohé z týchto príznakov majú aj pacienti chorí na ovčie kiahne. Čo však nemajú, sú opuchnuté lymfatické uzliny – charakteristický znak pri opičích kiahňach.
- Vyrážka pri ovčích kiahňach sa však tvorí iným spôsobom ako pri opičích kiahňach. Pupence pri ovčích kiahňach sa objavujú v rôznych časoch. Lézie opičích kiahní nájdete všetky naraz. Naraz sa aj vyvíjajú.
- Príznaky opičích kiahní trvajú dlhšie, zvyčajne dva až štyri týždne. Niektoré kmene môžu spôsobiť vážne ochorenie. Príznaky ovčích kiahní trvajú zvyčajne týždeň až dva, neraz ustúpia aj skôr.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://kidshealth.org/en/parents/chicken-pox.html
https://www.independent.co.uk/news/health/monkeybox-chickenpox-differences-symptoms-b2094994.html
https://www.cdc.gov/chickenpox/about/index.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chickenpox/symptoms-causes/syc-20351282
https://www.healthline.com/health-news/why-its-a-terrible-idea-to-deliberately-expose-your-children-to-chicken-pox
http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-59-Ovcie-kiahne